متن کامل سخنرانی در دیدار با اعضای خانواده یگان حفاظت ریاست جمهوری

-

شناسه خبر: 82520 -

يکشنبه 8 تير 1393 - 01:01

بسم الله الرحمن الرحیم

شهر الرمضان الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان فمن شهد منکم الشهر فلیصمه
خداوند را شکرگزاریم که ماه رمضان دیگری آمد و به ما توفیق داد تا بر سر سفره احسان حق بنشینیم و یک بار دیگر لیاقت آن را داشته باشیم که در ماه صیام و قیام به عبادت خدای بزرگ بپردازیم، روزها را روزه باشیم و پاسی از شب را به عبادت و قیام و نماز و دعا و قرائت قرآن بپردازیم. خداوند برای همه ما اینچنین مقرر کرده که از میان دوازده ماه، بهترین ماه را رمضان برگزید که روزهایش، شب‌ها و ساعت‌هایش تنها ماهی است که انفاسکم فیه تسبیح و نومکم فیه العباده، چه ماهی است که خواب در آن عبادت است و نفس کشیدن در آن هم تسبیح حق است. دلیل این است که ما مهمان خدا هستیم و خداوند میزبان، نفس‌های ما را هم تسبیح حساب می‌کند و خواب ما را عبادت.
اولین امتیاز این ماه این است که ماه هدایت و نور است و ماهی است که خداوند، قرآن مجید را در آن نازل کرده است. شهر الرمضان الذی انزل فیه القرآن. قرآن کتاب نور، هدایت و وحدت میان ما مسلمانان است. کتابی است که صراط مستقیم را به همه ما می‌آموزد. در این ماه، گرسنگی و تشنگی به عنوان علامت‌هایی است که گویی می‌خواهد همه بشریت را به دردها و مشکلات همدیگر آشنا کند. آن هم ماه رمضانی که در تابستان است و افضل الاعمال احمزها. ماه رمضانی که در تابستان است ثوابش با ماه رمضان زمستان متفاوت است. ماه رمضانی که بندگان خاص خداوند در گرما و کار و تلاش در طول حدود 17 ساعت برای انجام فرمان خداوند، گرسنگی و تشنگی و بالاتر از آن، مراقبت از اعمال خود را به انجام می‌رسانند. خداوند در این ماه همه عبادت‌ها را مضاعف حساب می‌کند و حساب آن با ماه‌های دیگر فرق دارد، مخصوصاً ماهی که لکل شیء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان، هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه مبارک رمضان است. حتماً در ثواب این ماه، خانم‌ها بر آقایان مقدم هستند چون به غیر از مسئله روزه و سرپرستی بچه‌ها و هدایت آنها، بار سفره سحر و افطار هم بر دوش آنان است، پس به همان نسبت هم ثواب عمل آنها بالاتر است.
همیشه دوستی، محبت، صفا، برادری و به هم احترام گذاشتن اساس خلق اسلامی است و در ماه رمضان باید بیشتر مراقب اعمال، رفتار، محبت و احترام‌هایمان به هم باشیم و از زبان، اخلاق و رفتارهایمان مراقبت داشته باشیم. خداوند این ماه را مقرر کرد تا روزه بداریم و مسیر پاکی و تقوی را طی کنیم که کتب علیهم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون(سورة بقره، آیه 18). در واقع قرآن فلسفه ماه رمضان و روزه را، تقوا و پاکدامنی قرار داده و این دو از زبان، سخن گفتن، احترام به همدیگر و دوری از گناه، تهمت، غیبت و آزار و .... پدید می‌آیند. در روایات ما زبان به عنوان مرکز گناه یا مرکز عمل صالح آمده است.
من خیلی خوشحالم که در اولین روز ماه مبارک رمضان این فرصت پیش آمد تا در کنار شما پاسداران عزیز که بار سنگینی را برای رضای خدا و عظمت کشور بر دوش می‌کشید، باشم. من شاهد و گواه هستم که چه بار سخت و سنگینی را بر دوش دارند و خود به خود این بار سنگین، برای خانواده عزیز و محترم آنان هم هست. در واقع کار حفاظت، کار سخت و پیچده‌ای است، آن هم با زبان روزه در ماه رمضان با تابستانی گرم. اما اینها هیچ‌وقت از کار و وظیفه خود کم نمی‌گذارند. مخصوصاً وقتی به استانی می‌رویم، آنجا بیشتر احساس می‌کنم که این بار چقدر سخت است و چه ایثار و فداکاری از طرف فرزندان انقلاب برای حیثیت و عظمت این نظام می‌شود. آنها می‌دانند که اگر حادثه‌ای پیش بیاید، دیگر بحث فرد مطرح نیست، بلکه بحث نظام و کشور مطرح است و انصافاً اگر من بگویم که از جان مایه می‌گذارند، اغراق نکرده‌ام.
برای رضا خداوند و حراست از دستاورد این ملت، انقلاب و کشور از جان مایه می‌گذارند و تمام توان و داشته‌های خویش را در راه حق، نثار می‌کنند. من لازم می‌دانم از همه تیم حفاظت و خانواده‌های عزیز آنها، پاسداران عزیز و جوانان فداکاری که در این راه ایثار و فداکاری می‌کنند تشکر و سپاسگزاری کنم و می‌دانم که اجر این فداکاری را فقط خداوند می‌تواند برای آنها پاس بدارد. غیر از اجر معنوی و مزد الهی هیچ چیزی نمی‌تواند کار آنها را جبران کند.
در ماه رمضان اگر گله‌ای از همدیگر داریم، باید فراموش کنیم. این ماه برای نزدیکی بیشتر است، و علیکم بالتواصل؛ ماه رمضان ماه قرب و نزدیکی است و همه باید به هم نزدیک شویم و گلایه‌ها را فراموش کنیم؛ مخصوصاً داخل یک خانواده، پدر، مادر، فرزند، همسر، همه و همه.
آخر این ماه را به غیر از اینکه ماه قرآن، صیام و عبادت می‌دانیم، ماه مولی امیرالمومنین(ع) و امام مجتبی (ع) هم می‌دانیم و خانه امیرالمومنین، فاطمه اطهر، حسنین و زینبین خانه‌ای بود پر از صفا و صمیمت و در واقع این ماه، ماهی است که ما باید خودمان را به خاندان رسالت و خانه امیرالمومنین (ع) نزدیک‌تر کنیم.
نمی‌دانید خداوند برای آنکه انسانی از انسانی درگذرد، حتی آنجایی که احساس می‌کند به او ظلم شده و صاحب حق است، چه اجری را قرار داده است. چنین انسانی اگر بگذرد می‌تواند از خداوند هم انتظار گذشت داشته باشد. این ماه غفران است که رمضان جنه من النار و سپری است که ما را از تیغ آتش نجات می‌دهد و دور می‌کند، اگر غفران و عفو الهی را می‌خواهیم، خوب است از همدیگر بگذریم. اصلاً یک فلسفه این افطارها محبت، یک فلسفه آن دوستی، قرب و نزدیک شدن به همدیگر، ایجاد صفا و صمیمیت در میان همه اعضای خانواده و دوستان و اقوام است. به هر حال پیش می‌آید در طول سال، ممکن است کسی از همسرش، فرزندش، برادرش، دوستش و یا همسایه‌اش گلایه‌ای داشته باشد، ماه رمضان برای این است که هرآنچه را در دل داریم کنار بگذاریم و به خاطر اجر و ثواب مقرر از طرف خداوند در این ماه صمیمیت، مهربانی و برادر‌ی‌مان از همیشه بیشتر باشد و بدانیم خداوند نیز اجر مضاعفی را برای‌مان مقرر کرده است.
خداوند را شاکریم که در کشوری زندگی می‌کنیم که الحمدالله سایه امنیت را بر سر داریم. امروز شما ببینید در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و سایر کشورهای اسلامی چقدر ناامنی و کشتار و انفجار وجود دارد. اما خداوند برای ما نعمت امنیت را مقرر کرده است و اخوت و صمیمیت را در میان همه اقوام و مذاهب ما زیر سایه اسلام و قرآن و رهبری قرار داده است و باید شکرگزار این نعمت بزرگ الهی باشیم و از خداوند بخواهیم همیشه سایه این نعمت امنیت و وحدت بر سرمان باشد.
خداوند رهبر ما را به سلامت بدارد و همیشه برادری را در میان‌مان برقرار بکند و همواره بندگان شایسته خودش قرارمان بدهد و بخواهیم که همیشه توفیق داشته باشیم برای عبادت حق و قرائت قرآن در این ماه مبارک و انجام صیام، مخصوصاً نوجوانان و جوانان که سال اول تکلیف‌شان است و روزه می‌گیرند. البته لذتی هم دارد آنهایی که رمضان گرم در سال اول تکلیف‌شان است. من خودم به یاد می‌آورم در سال‌های نزدیک بلوغ روزه در همین تابستان بود و روزه گرفتن لذتی داشت برای ما. نوجوان وجوان می‌آید با اذان صبح، سحری، دعای سحر، افطار، دعای بعد از افطار، شب‌های احیا، قدر و قرائت قرآن انس می‌گیرد.
خداوند همه ما را در این ماه توفیق و سلامت بدهد، ماهی که امروز روز اول آن بود، نعمت امنیت را بر سرمان مستدام بدارد و تا پایان ماه برای عبادتش توفیق دهد، مخصوصاً در شب‌های قدر که سه شب مهم و سرنوشت‌ساز برای همه است و اگر در طول این ماه دعای ما این باشد که در شب‌های قدر موفق باشیم، فکر می‌کنم این دعا برای همه ما بس است، چون آن شب‌ها، شب‌هایی است که خیر من الف شهر، یعنی هر شب آن هزار ماه است و عمری عبادت حق.
ان‌شاءالله خداوند همه ما را برای عبادت خودش، صیام ، قیام، قرائت قرآن، دعا و پاسداشت ساعات سحر و شب‌های قدر موفق بدارد.
خداوند به همه شما توفیق عنایت بکند که ماه رمضان بسیار خوبی داشته باشید و این عبادت ناچیز را از همه ما قبول بدارد.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82520

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده