در نهاد ریاست جمهوری؛

همایش مدیریت مالکیت فکری- معنوی برگزار شد

همایش مدیریت مالکیت فکری- معنوی با هدف حمایت از مالکیت فکری در سطوح مختلف نظیر اختراعات صنعتی و آفرینش های ادبی و هنری عصر دوشنبه در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 82128 -

دوشنبه 5 آبان 1393 - 18:37

دکتر کامران باقری نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این همایش با تاکید بر اینکه مالکیت فکری در دنیای امروز موضوع کلیدی در شرکت های برتر است ، گفت : حرکت به سمت افزایش شرکت های دانش بنیان و رهایی از اقتصاد تک محصولی در صورت توسعه بخش اقتصاد ، حقوق و مدیریت مالکیت فکری محقق خواهد شد.
وی ضمن ترسیم چشم انداز اقتصادی کشور در سال 1404، به مقایسه ارزش داراییهای نامشهود ایران با سایر کشورهای جهان پرداخت و گفت : نظام ثبت اختراع در کشور همسو با رشد و پیشرفت در عرصه های مختلف جلو نرفته است و جای خالی سازمان مالکیت صنعتی در قوه مجریه کشور احساس می شود.
نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: 90 درصد اختراعات در ایران توسط اشخاص انجام می شود این در حالی است که در کشورهای پیشرفته اختراعات توسط شرکت های بزرگ به ثبت می رسند و همین امر قابلیت رسیدن اختراع به خط تولید و عرضه در بازار را افزایش می دهد.
در ادامه این نشست مهدی فقیهی ، مدیر کل فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، ضمن تبیین چالش های پیش روی مالکیت فکری از منظر قانون ، گفت : فرایند ثبت اختراع به صورت کنونی موجب شده است اختراعات هیچگاه قابلیت عرضه تجاری را پیدا نکنند و تنها برای صاحب اختراع ترفیع و پیشرفت های اداری به دنبال داشته باشد.
وی افزود : ثبت اختراع توسط قوه قضاییه برخلاف اسناد بالادستی است زیرا براساس نقشه جامع علمی کشور مالکیت فکری در حوزه علم و فناوری به قوه مجریه واگذار شده است.
فقیهی ایجاد سازمان ملی و فرابخشی برای تصدی امور مربوط به حمایت از مالکیت صنعتی را امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت : چنین سازمانی می تواند علاوه بر جلوگیری از نزول جایگاه ایران در ثبت اختراعات ، ضمن ارتباط با بخش های صنعتی بستر توسعه ، سرمایه گذاری و تجاری شدن اختراعات را فراهم کند.
مهندس حسن آقا کثیری رییس مرکز توسعه فناوری وزارت صنعت و معدن به عنوان سخنران دیگر این همایش، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی و حمایت از شرکت های دانش بنیان را یادآور شد و خواستار تدوین راهکارهایی برای برندسازی ، حفاظت از سرمایه های فکری و احصاء و حمایت از اختراعات به منظور رهایی از اقتصاد تک محصولی شد.
در این همایش که همه اعضای کمیسیون علمی و تحقیقاتی دولت حضور داشتند سخنرانان دیدگاه های خود را درباره حقوق مالکیت فکری ، پارک های علم و فناوری ، مقایسه ثبت مالکیت در کشورهای مختلف و شکل گیری نظام کارآمد حقوق مالکیت صنعتی در ایران ، بیان کردند.
در این نشست که بیش از چهار ساعت بطول انجامید کارگروهی از وزارت دادگستری ، اداره مالکیت صنعتی ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنعت ، معدن و تجارت به ریاست دکتر محمود صادقی نایب رییس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری در ایران تشکیل شد تا دیدگاه های کارشناسان و بسترهای اجرایی شدن نظریه های جدید درباره موضوع نشست ، مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.

شناسه خبر: 82128

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده