متن کامل سخنرانی در جریان دیدار از مناطق زلزله زده بوشهر

-

شناسه خبر: 81890 -

شنبه 9 آذر 1392 - 12:02

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین وصلی‌الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) وآله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خداوند را شاکرم که توفیق داد امروز در خدمت مردم شریف و مهربان و سختکوش استان بوشهر باشیم.
گرچه یک روز در کنار دریادلان ماندن خیلی کم است، ولی از نبودش بسیار بهتر است. اولین وظیفه این بود که وقتی در گوشه‌ای از این کشور برای مردم بلیّه و امتحانی پیش آمده و آنان در سختی و مصیبتی قرار گرفته‌اند بدانند که دولت در کنار آنهاست. آمدن رئیس‌جمهور در کنار مردم مصیبت دیدۀ دشتستان به معنای آن است که دولت و ملت ایران به این منطقه توجه دارد، چون رئیس‌جمهور به عنوان نمایندۀ مردم در این مناطق حضور یافته است.
مردم این استان دارای سوابق تاریخی و جهادی و مقاومتی در برابر دشمنان خارجی، حضور فعال در انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای انقلاب و دفاع مقدس هستند پس از آن در همه مراحل برای سربلندی این مرز و بوم حضور داشته‌اند.
این استان استعدادهای فراوانی دارد؛ به هر حال این همه ساحل در کنار خلیج فارس اهمیت بسیار زیادی دارد. کشورهایی هستند که برای یک کیلومتر ساحل در کنار آب‌های آزاد حاضرند بخش بزرگی از کشورشان را بدهند تا با دنیا در ارتباط باشند. ساحل آبی برای یک کشور به معنای باز بودن دروازۀ آن کشور به روی دنیا و دروازۀ دنیا به روی آن کشور است.
خداوند نعمت‌های بسیار بزرگی را به ما داده که باید شکرگزار آن نعمت‌ها باشیم. مردمانی خوب، فرهنگ دوست، دلاور، کوشا، با استقامت، دانشمند و فرهیخته با این همه استعدادهای مادی و معنوی‌ای که خداوند در اختیار این مردم گذاشته است.
استان بوشهر دارای منابع عظیم نفت و گاز است که گوشه‌ای از آن را ما در عسلویه دیدیم. منطقه عسلویه می‌تواند کشور را اداره کند. امروز ده فاز در عسلویه به ثمر رسیده که ارزش درآمدی آن در سال حدود چهل میلیارد دلار است؛ البته همه این در اختیار دولت نیست و آقای زنگنه همة آن را به ما نمی‌دهد. تکمیل فازهای موجود در آینده قادر است درآمدی حدود یکصد میلیاردی برای کشور به ارمغان بیاورد.
در مورد منابع مشترک گازی که همسایۀ جنوبی ما بیش از دو برابر ما از این منبع مشترک بهره‌برداری می‌کند، امروز با تلاش متخصصان نفت و گاز و پتروشیمی، تقریباً می‌توانیم به ملت قول بدهیم که در پایان چهار سال این دولت ان‌شاءالله نه تنها بهره‌برداری ما از این منبع مشترک به اندازه همسایۀ ما بشود، بلکه ان‌شاءالله بیشتر هم بشود. ان‌شاءالله همه باید دست به دست هم بدهیم و با تلاش و کوشش در راه توسعه کشور گام‌های بلندی را برداریم.
البته عسلویه بخشی از این استان بزرگ و پهناور و زرخیز است. به هر حال، اولین نیروگاه اتمی ما در این استان فعال شده و در آینده نیز نیروگاه اتمی در سایر استان‌ها هم فعال خواهد بود. اولین نیروگاه اتمی ما در این استان فعال است و طبق برآورد و برنامه، دومین نیروگاه اتمی نیز در همین استان خواهد بود. ممکن است نیروگاه‌های دیگری هم در این استان به بهره‌برداری برسد. ما باید بتوانیم از امکانات این استان از جمله توان و قدرت جذب توریست و ارتقاء این صنعت و قدرت تجاری، بیش از گذشته استفاده و بهره‌برداری کنیم.
این استان استعدادهای فراوانی دارد که باید ان‌شاءالله به روز شود. اینکه استاندار محترم فرمودند باید قول بدهم که در یک فرصت دیگر به این استان بیایم حتماً قول می‌دهم و با افتخار هم این قول را می‌دهم که ـ ان‌شاءالله ـ باز هم در فرصت مناسب آینده به محضر مردم شریف این استان بیایم و بتوانیم ان‌شاءالله استعدادهای این استان را فعال‌تر کنیم و این ظرفیت‌ها را به فعلیت در بیاوریم.
درباره زلزله همان‌طور که صبح به عزیزان وعده دادم و اعلام کردم، به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام شده ظرف بیست روز آینده تمام خسارت‌ها را به طور دقیق برآورد کند و برای همۀ آنهایی که در زمینه مسکن، باغات، اماکن دامی دچار مشکل شده‌اند تشکیل پرونده دهد و از منابع خود بنیاد اولین قسط را ظرف این بیست روز پرداخت کند، که کار شروع شود.
البته یک آمار و ارقامی اعلام شده ولی می‌خواهم باز هم با دقت بررسی شود که کسی از قلم نیفتد و این آمارها کاملاً دقیق باشد؛ اگر جایی باید به طور کلی برای احداث یک ساختمانی اقدام شود، به گونه‌ای که طبق بررسی‌ها برای زندگی قابل اعتماد نباشد، باید تخریب و از نو احداث شود. جاهایی اگر دیوار مشکلی پیدا کرده باید بازسازی شود، ساختمان‌هایی که نیاز به تعمیر دارد، همۀ اینها باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.
مقرر شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعتبارات خودش در این راه قدم بردارد و دولت قول می‌دهد که در تمام این موارد اعتبارات لازم را برای مواردی که باید احداث شود، تأمین کند. برای هر واحد 25 میلیون تومان وام بلندمدت پانزده ساله با کارمزد 4درصد و همچنین 5 میلیون تومان بلاعوض برای احداث ساختمان‌ها، برای تعمیر منازل 2 میلیون تومان وام - با همان اقساط و کارمزد – و برای احداث دیوار یک میلیون تومان که تمام اینها برای موارد تعمیری بلاعوض است، و الا وام بلندمدت برای تعمیری‌ها ده میلیون تومان و برای دیوار سه میلیون تومان در نظر گرفته شده است. برای اماکن دامی روستایی هم دو میلیون تومان وام مدنظر گرفته شده است.
افرادی هم که مشکلاتی دارند، خساراتی دیده‌اند، ان‌شاءالله استاندار محترم رسیدگی و بررسی می‌نماید. ما هم اعتبارات لازم را در این زمینه تأمین خواهیم کرد. برای مرمت تأسیسات زیربنایی هم اقدامات لازم از طریق بنیاد مسکن انجام خواهد گرفت؛ دولت نیز متعهد است بودجه آنها را تأمین بکند. ان‌شاءالله همۀ این برنامه‌ریزی‌ها به زودی انجام خواهد گرفت و دولت نیز اقدامات لازم را در این زمینه انجام خواهد داد.
نکته دیگری که می‌خواستم عرض کنم این است که کشور بحمدالله در مسیر توسعه قرار گرفته است. البته همان‌طور که من در گزارش صد روزه به ملت بزرگوار و عزیز عرض کردم، ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستیم، اما این مشکلات را به حول و قوة الهی از پیش پای مردم بر خواهیم داشت و قدم به قدم کشور را در مسیر توسعه قرار خواهیم داد.
فضای بین‌المللی بنا بود نسبت به گذشته فضای آرام‌تری باشد تا ما بتوانیم در این فضای آرام برای توسعه کشور گام‌های بلندتری برداریم. امروز فضای کشور ما از دیروز آرام‌تر است. البته این به آن معنی نیست که رقبای ما یا آنهایی که با ما دشمنی داشتند، دست از رقابت یا دشمنی برداشته‌اند، اما فضا به طور کامل عوض شده است.
امروز بحث بر سر موقعیت هسته‌ای ایران یا اذعان شش قدرت بزرگ دنیا بر سر حقوق هسته‌ای ایران یا اعتراف آنان نسبت به اینکه باید در یک زمان کوتاه مسیر مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد و در پایان این مذاکرات تحریم‌ها کنار گذاشته شود نیست، بلکه اساساً دید دنیا نسبت به جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است.
حضور مردم در انتخابات و ساختن آن حماسة بزرگ طبق هدایت‌های مقام معظم رهبری، چهرة دیگری از عظمت این مردم به رخ جهانیان کشید. امروز گویی پرده کنار رفته و دنیا چهرة واقعی این مردم را بهتر می‌بیند و عظمت این مردم را بهتر لمس می‌کند. امروز فضا برای روابط بین ایران و جهان از دیروز و پریروز به مراتب آماده‌تر شده است. قولی که در 24 خرداد به مردم داده شد تعامل سازنده با جهان بود. امروز این تعامل سازنده آغاز شد و ملت ایران ارادة خودش را در انتخابات اعلام کرد و دنیا در برابر ارادة این ملت بزرگ سر فرود آورد.
امروز این تعامل سازنده شروع شده و ان‌شاءالله آثار این تعامل را شما در ماه‌های آینده بهتر خواهید دید. امروز همه آنهایی که دستشان در کار سازندگی و توسعة کشور است، احساس می‌کنند که فضای پیش رویشان باز شده و قادر به تحرک بیشتری هستند. کشورهای همسایة ما، قدرت‌های بزرگ آسیایی، قدرت‌های بزرگ اروپایی، و اساساً این پیام را ما از سراسر جهان می‌شنویم و استماع می‌کنیم که همة آنها به نحوی برای تعامل با ایران در زمینة اقتصادی، فرهنگی و سایر زمینه‌ها، در روابط دو جانبه و چندجانبه، اعلام آمادگی می‌کنند و شما می‌بینید در فضای منطقه‌ای شرایط بهتری پیدا کردیم.
برای اولین بار در منطقه ایران در اوپک گازی به عنوان دبیرکل انتخاب شد و کشورها در سطح وزرای خود در این اجلاس شرکت ‌کردند.
فضای منطقه‌ای ما با دیروز متفاوت است. در مورد تأثیرگذاری ایران در منطقه حساس خاورمیانه – البته همیشه تأثیرگذار بوده‌ایم – امروز تأثیرگذارتریم. امروز ایران در سطح بین‌المللی نقش بیشتر و پررنگ‌تری دارد. همة اینها به خاطر چیست؟ به خاطر حضور شما در صحنه و به خاطر اعلام آمادگی شما برای ایستادگی و فداکاری بیشتر برای کشور است.
اگر دولت امروز با صدای بلندتر و رساتر و با قدرت بیشتر با دیگران حرف می‌زند، این قدرت را از شما گرفته است. این قدرت از آن ملت است. این قدرت از آن رهبری است. این قدرت از آن لطف خداست. عنایت حق است. عنایت ولی عصر(عج) است. عنایت خدا چه زمان بر ما ارزانی داشته می‌شود؟ یدالله مع‌الجماعة. وقتی ما دست به دست هم دهیم، وقتی ما متحد باشیم، وقتی ما معتدل رفتار کنیم. چرا معتدل نباشیم؟ چرا دل‌ها را از غبار کینه‌ها پاک نکنیم؟ مگر نگفته است انما المؤمنون اخوه؟ مگر او نفرموده همه برادر باشیم، همه دست به دست هم بدهیم؟ مگر اختلافات سلیقه‌ای می‌تواند برادر را از بردار جدا کند؟ مگر اختلافات جناحی می‌تواند برادر را از برادر جدا کند؟ اگر ما ایمان داریم که داریم، اگر معتقد به قرآنیم که هستیم و اگر همۀ ما گویندةلااله الا الله هستیم که هستیم و اگر همۀ ما افتخار می‌کنیم و با صدای رسا می‌گوییم واشهد انَّ محمداً رسول‌الله (ص) و اگر همة به اهل بیت عصمت و طهارت و اهل بیت پیامبر افتخار می‌کنیم که افتخار می‌کنیم چرا برادر نباشیم، چرا متحد نباشیم؟ ما از یک کشوریم و دارای منافع مشترک‌ایم.
نقد هیچ اشکالی ندارد، اگر مخلصانه، سازنده و برادرانه باشد. امروز هدف همۀ ما سربلندی این کشور و دستیابی این ملت به اهداف ملی است. شک نکنید با اعتدال و وحدت، با انسجام و برادری، با کار، تلاش، کوشش، کم رنگ کردن منافع شخصی، خانوادگی، حزبی و جناحی و پررنگ کردن منافع کشور، منافع ملی، مصالح ملی و آرمان‌های بلند انقلاب ما پیروز می‌شویم و از همة مشکلات عبور خواهیم کرد.
ما به آیندة کشور، به ایران سربلند، به پیروزی انقلاب و به آیندة درخشان‌مان و توسعه کشورمان امیدواریم. ما به آینده‌ای بهتر برای فرزندان عزیزمان امیدواریم. امیدواریم با تلاش در مسیر علم، دانش و پیشرفت کشوری الگو برای منطقه، جهان اسلام و جهان باشیم. اگر دست به دست هم دهیم و همۀ توانمان را به کار بگیریم، خداوند هم ما را موفق و پیروز خواهد ساخت.
یک نکته در پایان می‌خواهم عرض کنم؛ امروز نشد به همۀ مناطق آسیب دیده بروم و خدمت همۀ مردمی که مصیبت دیده بودند، سلام کنم. فقط توانستم به گوشه‌ای سر بزنم و برخی از مجروحین این حادثه را عیادت کنم. توانستم خانة یکی از مصیبت دیدگان بروم و برای از دست دادن عزیزش عرض تسلیت کنم. از نمایندة ولی فقیه، از استاندار محترم، از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، از نمایندة محترم مجلس خبرگان، از سایر مسئولین خواهش می‌کنم عرض سلام و همدردی مرا با زبان زیباترشان ابلاغ و اعلام کنند و بگویند به نمایندگی از طرف همة آنها، به این عزیزان عرض تسلیت و همدردی کردیم.
خداوند ان‌شاءالله به همة مصیبت دیدگان صبر و اجر عنایت کند و به همه مصدومین این حادثه شفای عاجل عنایت کند. ان‌شاءالله وحدت، برادری و اتحاد شما بیش از گذشته باشد و خداوند آینده‌ای بهتر برای استان دلاور بوشهر و همة سرزمین ایران مقرر بفرماید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 81890

- سفرهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده