با حضور معاون اول نخست وزیر ویتنام و معاون اجرایی رییس جمهوری ایران؛

تهران و هانوی 4 سند همکاری امضا کردند

ایران و ویتنام روز سه شنبه با هدف گسترش همکاریهای دو کشور بویژه در عرصه های اقتصادی و فرهنگی، چهار سند همکاری امضا کردند.

شناسه خبر: 81836 -

سه شنبه 22 مهر 1393 - 19:52

این اسناد همکاری در جریان سفر سه روزه "انگوان خوان فوک" معاون اول نخست وزیر جمهوری سوسیالیستی ویتنام به تهران امضا شد.
مراسم امضای این اسناد در پی نشست مشترک مقامهای عالی رتبه دو کشور و با حضور معاون اول نخست وزیر ویتنام و معاون اجرایی رییس جمهوری ،در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد انجام شد.
یادداشت تفاهم همکاریهای علمی، آموزشی و تحقیقاتی میان ایران و ویتنام به امضای وزرای علوم و فناوری دو کشور رسید و قرارداد اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را نیز رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور و معاون وزیر مالیات ویتنام امضا کردند. موافقتنامه همکاریهای گمرکی و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی هم به امضای رییس کل گمرک ایران و مدیر کل گمرک ویتنام رسید.
صورتجلسه اولین نشست کمیته مشترک کاری درخصوص توسعه تجارت و تبادل کالا را نیز رییس سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر کشاورزی ویتنام تایید و امضا کردند.
معاون اجرایی رییس جمهوری پس از امضای چهار سند همکاری میان ایران و ویتنام به خبرنگاران گفت: در جریان این سفر موفق شدیم قدم های موثر و مثبتی در راستای توسعه روابط دو کشور برداریم که منتج به امضای 4 سند مهم همکاری شد و یک سند مهم میان بخش های خصوصی دو کشور امضا می شود که این اسناد زمینه همکاریهای آتی را بیش از پیش فراهم می کنند.
شریعتمداری افزود: در این سفر دو طرف تصمیم گرفتند که در یک برنامه زمان بندی شده حجم مبادلات دو کشور را ابتدا به رقم 500 میلیون دلار و پس از آن به رقم های بالاتر افزایش دهند و همچنین توافق کردند از گسترش فعالیتها و همکاریهای دو جانبه در زمینه های نفت و گاز، پتروشیمی، گردشگری، زیربنایی بهداشت و درمان ، علم و فن آوری و تبادل کالا به صورت جدی حمایت کنند.
وی همچنین با اشاره به حضور هیاتی 50 نفره از فعالان اقتصادی بخش خصوصی ویتنام در این سفر اظهار داشت: این گروه 50 نفره در حال مذاکره با فعالان بخش خصوصی ایران هستند و دو طرف تصمیم دارند از همکاریهای فعالان بخش خصوصی دو کشور حمایت جدی کنند.
معاون اجرایی رییس جمهوری در پایان سخنان خود با تقدیر از پیشرفتهای چشمگیر و تحسین برانگیز ویتنام به ویژه در عرصه اقتصادی، آن را مایه خرسندی دولت و ملت ایران عنوان کرد.
انگوان خوان فوک معاون اول نخست وزیر ویتنام نیز در این نشست خبری با بیان اینکه از مشاهده زیبایی ها و پیشرفتهای ایران خشنود شده است به هدف سفر خود به تهران برای گسترش هر چه بیشتر روابط اشاره کرد و گفت: دو طرف توافق کردند در زمینه های نفت و گاز، علمی و فنآوری و گردشگری همکاری های خود را بیش از پیش گسترش دهند.
وی تصریح کرد: به نشست مشترکی که بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو کشور برگزار خواهد شد بسیار امیدوارم و از طرف دولت ویتنام بر عزم کشورم برای ارتقای سطح مناسبات تاکید می کنم.

شناسه خبر: 81836

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده