معاون حقوقی رییس جمهوری :

تاکید بر ضرورت ساماندهی قوای سه گانه در اجرای سیاست های کلان نظام/ سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب موهبت است

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه قوای مجریه، مقننه و قضاییه باید با هماهنگی درمسیر سیاست های کلان نظام حرکت کنند، تصریح کرد: انجام هماهنگی و نظام مند شدن ارتباط قوا درخصوص سیاست های کلان نظام می تواند منجر به تحقق سریع تر و بهتر این سیاست ها شود.

شناسه خبر: 81719 -

سه شنبه 15 مهر 1393 - 11:59

دکتر الهام امین زاده روز سه شنبه و در همایش تبیین سیاست های کلی نظام و نظارت بر حسن اجرای آن ، گفت: 10 سیاست کلی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب، برای کشور موهبت است که می تواند علاوه بر کاستن از تورم قوانین ، منجر به افزایش کیفیت قوانین شود.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به آسیب شناسی مسایل حقوقی و قانونی کشور در ماه های پس از استقرار دولت یازدهم ، مغفول ماندن و اجرا نشدن سیاست های کلی نظام را از مهمترین معضلات کشور برشمرد و گفت: رمز موفقیت کشورهای پیشرفته ناظر بودن سیاست های کلی بر عملکرد همه دستگاه هاست و هم نهادها موظفند بر مبنای آن سیاست ها حرکت و قاعده گذاری کنند.
وی با بیان اینکه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جلساتی داشته و ایشان نیز دغدغه هایی را درباره مغفول ماندن اجرای سیاست های کلی دارند، افزود: خوشبختانه هر سه قوه در رابطه با اجرای سیاست های کلی نظام دارند و امیدواریم این همایش شروع خوبی برای گام برداشتن در این مسیر باشد.
دکتر امین زاده ضمن تحلیل ماهیت و ویژگیهای سیاست کلی نظام، ضرورت آموزش، ایجاد فهم مشترک، تعیین جدول ارتباط وظایف دستگاه ها و تنقیح قوانین اجرایی با سیاست های کلی نظام را یادآور شد و خاطر نشان ساخت: مجلس شورای اسلامی، دولت و تمام شوراهای عالی که می توانند مصوباتی داشته باشند باید برای اعمال سیاست های کلی فکر کنند.
معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: کارمندان و ماموران دولت در یک روستای کوچک تا مدیران ارشد که تصمیمات استراتژیک می گیرند، باید تحت لوای سیاست های کلی نظام انجام وظیفه کنند .
وی با طرح برخی مسایل نظیر کفایت اعتبارات و ابزارهای رییس جمهور برای اجرایی کردن سیاست ها، آمادگی قوه مجریه را برای همکاری با مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور تبیین ساز و کارها یادآور شد.
خانم امین زاده همچنین از فعالان عرصه حقوقی خواست تا برای تعیین و تبیین شاخص هایی که منجر به اجرا و نظارت صحیح بر سیاست های کلی می شود وارد عمل شوند.
دکتر محسن رضایی ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این همایش با اشاره به جایگاه و اهمیت سیاست های کلی نظام، از دولت تدبیر و امید بخاطر اهتمام در اجرای این سیاست ها و برگزاری همایش تبیین سیاست های کلی نظام و نظارت بر حسن اجرای آن قدردانی کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سال 1393، در روند سیاست گذاری کشور سال مهمی است گفت: رهبر معظم انقلاب بر پیگیری سیاست های کلی نظام تاکید دارند و اگر این موضوع پیگیری شود افق روشنی پیش روی کشور قرار خواهد گرفت.

شناسه خبر: 81719

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده