معاون اجرایی رییس جمهوری در آیین آغاز هفته جهانی فضا:

اهتمام دولت تدبیر و امید به تلاش‌های علمی - پژوهشی در حوزه فضایی/ جوانان دانشمند را به عنوان دارایی کشور باید محکم حفظ کرد/ بازنگری برنامه فضایی کشور به معنای تغییر ماهوی در برنامه‌ها نیست

معاون اجرایی رییس‌جمهوری، بازنگری در برنامه فضایی 10 سال آینده کشور را ضروری دانست و گفت: البته این بازنگری به معنای تغییر ماهوی و انقلابی در برنامه‌ها نیست و پایه‌های برنامه‌ها تغییر نمی‌کند بلکه فقط زمان‌بندی و اولویت‌بندی در اجرای آنها تغییر پیدا می‌کند.

شناسه خبر: 81657 -

شنبه 12 مهر 1393 - 14:05

دکتر محمد شریعتمداری، روز شنبه در آیین آغاز هفته جهانی فضا در محل پژوهشگاه فضایی ایران، افزود: بازنگری برنامه فضایی کشور در کمیسیون راهبردی شورای فضایی کشور در جریان است و به محض نهایی شدن، در اولین جلسه شورای فضایی مطرح و پس از تصویب شورا و تأیید رییس‌جمهوری، کشور را به سمت برنامه‌ای روشن در حوزه فضایی هدایت می‌کند.
معاون اجرایی رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: شاه‌بیت تغییر برنامه فضایی کشور این است که نگاهی کاربردی‌تر به موضوع فضا و استفاده از علم و فناوری فضایی در تسریع امر توسعه متوازن کشور، دارای اولویت بیشتری است. بنابراین هیچ کدام از موارد مورد تصویب در اهداف و برنامه‌های هوا - فضای کشور حذف نمی‌شود و همه مورد تأیید دولت است بلکه فقط زمان‌بندی و اولویت‌بندی در اجرای آنها تغییر می‌کند.
دکتر شریعتمداری با اعلام اهتمام دولت تدبیر و امید نسبت به ادامه تلاش‌های علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور در حوزه فضایی، گفت: مسیری که در حوزه فضایی در کشور انتخاب شده است مسیر درستی است و دولت بیش از پیش باید در این مسیر گام بردارد و از آن حمایت کند.
معاون اجرایی رییس‌جمهوری با اشاره به تلاش‌های پیدا و پنهان برخی کشورها در جذب مغزهای فضایی کشورمان، گفت: در آغاز هزاره سوم، قدم‌های خوبی در زمینه علوم فضایی برداشته شده و پتانسیل‌های مهمی در ایران در حوزه نیروی انسانی دانشمند در حوزه فضایی وجود دارد؛ هر چند در نقطه بسیار مطلوبی در حوزه علوم و فناوری فضایی نسبت به چند کشور دیگر قرار نداریم اما همه اهداف صلح‌آمیز فضایی کشورمان در تیر رس دیدبانان علم و فناوری فضایی کشور قرار دارد.
معاون اجرایی رییس‌جمهوری در ادامه، با تأکید بر حساسیت دولت تدبیر و امید برای حفظ جوانان دانشمند کشور، گفت: این دارایی را باید محکم حفظ کرد و اجازه نداد جوانان متخصص و دانشمند کشورمان دچار یأس و نا امیدی شوند. مهمترین وظیفه سازمان فضایی به جز وظایف جاری، حفظ ذخایر ارزشمندی است که آنها علت این توانایی‌ها هستند.
دکتر شریعتمداری با بیان اینکه بخش قابل توجهی از پتانسیل‌های فضایی در کشورهای همسایه با تکیه بر علم و توانمندی دانشمندان ایرانی است، برنامه‌ریزی ارتباط منظم‌تر محترمانه بین دانشمندان فضایی در دنیا را به عنوان یک دستور کار مهم قلمداد کرد.
معاون اجرایی رییس‌جمهوری با اشاره به شعار هفته جهانی فضا مبنی بر «استفاده کاربردی‌تر از موضوع فضا و راه‌های کامل‌تر کردن استفاده از فضا»، از امکان رصد ماهواره‌ای تالاب‌ها و رودخانه‌ها، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بررسی پدیده خشکسالی و ریزگردها، نشان دادن میزان تخریب و آتش‌سوزی پارک‌های جنگلی با استفاده از فناوری‌های فضایی و ... به عنوان گام‌هایی در جهت این شعار نام برد.

شناسه خبر: 81657

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده