معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

زنان باید به دانش و فناوری روز مسلط شوند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه امروز دولت‌ها به نیروی انسانی متکی هستند، بر اهمیت توانمند سازی زنان جامعه تاکید کرد و گفت: لازم است زنان به دانش و فناوری روز مسلط شوند تا هر چه بیشتر و بهتر به اهداف نظام جمهوری اسلامی از جمله چشم انداز 20 ساله دست یابیم.

شناسه خبر: 81547 -

دوشنبه 7 مهر 1393 - 16:53

شهیندخت مولاوردی در ششمین نشست مشاوران امور زنان دستگاه‌های اجرایی که در محل سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار شد، با گرامی داشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان گفت: باید قدردان ایثارگری این عزیزان به ویژه همسران و مادران آنها و ایثارگری جانبازان شیمیایی بوده و اهداف آنها را دنبال کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه هفته آینده نهمین سفر استانی دولت انجام می‌شود، گفت: یکی از مهمترین مشکلات مطرح شده در سفرهای استانی وجود معضلاتی برای فروش و عرضه محصولات صنایع دستی و خوداشتغالی زنان است که در این زمینه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جلسات و مذاکراتی را انجام داده‌ایم.
مولاوردی درباره سیاست های اجرایی اشتغال پایدار زنان گفت: گروه هدف این سند، زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیل و مناطق محروم هستند البته تنها شامل حال آن ها نمی شود و به بقیه افراد نیز اختصاص دارد. پیش نویس این سند با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال آماده شدن است و به زودی به شورای عالی اشتغال ارسال می شود.
وی درباره انتقادهای مطرح شده درباره انعقاد تفاهم نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف، اظهارداشت: طبق ماده 230 برنامه پنجم توسعه راهی به جز انعقاد تفاهم نامه با دستگاه‌های اجرایی نداریم. تفاهم نامه‌های منعقد شده فقط روی کاغذ نمانده‌اند و گزارش پیشرفت کار گرفته می‌شود و تلاش می‌کنیم بخشی از اعتبارات لازم برای اجرایی کردن تفاهم نامه‌ها را از طریق دستگاه‌های ذیربط تامین کنیم.
مولاوری همچنین با اشاره به انتقادات مطرح شده در زمینه حذف بودجه زنان و با تاکید بر اینکه این ادعا خلاف واقع است، گفت: طبق قانون بودجه سال 92 مرکز امور زنان و خانواده و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور مجاز بودند که فعالیت‌های اجرایی خود را از طریق دستگاه‌های اجرایی و انعقاد تفاهم نامه انجام دهند. در این سند آمده بود که دستگاه‌ها مجاز هستند که یک درصد از اعتبارات خود را به امور زنان،‌ خانواده و جوانان تخصیص دهند که این مهم تحقق نیافته است.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با صندوق جمعیت ملل متحد گفت: این برنامه در چارچوب برنامه کشوری سازمان ملل در ایران در بازه زمانی سال 90 تا 94 است و در آن به اجرای برنامه‌های حمایتی برای نهاد خانواده اشاره شده است و با رعایت تمام ملاحظات، پروژه خانواده سالم و کاهش فقر زنان سرپرست خانوار را اجرا کردیم که از جمله موارد مطرح در این زمینه تشکیل بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار، تبادل تجربه با سایر کشورها، حمایت از دوره‌های آموزشی در زمینه رفتار سالم در خانواده و برگزاری تور مطالعاتی با کشورهای موفق در زمینه زنان سرپرست خانوار است.
وی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: برای دستیابی به اهداف و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دستیابی به جایگاه زنان در سند 20 ساله نظام در تلاش هستیم به ارتقای سرمایه انسانی، پرورش، تربیت و مهارت‌ آموزی زنان توجه کنیم.
معاون رییس جمهور درباره اهمیت تقویت ستاد ملی زنان و خانواده گفت: قرار است موضوع همجواری مهدهای کودک با ادارات در ستاد ملی زن و خانواده مطرح شود که این مساله از اولویت های معاونت امور زنان و خانواده است و یکی از راهکارهای تسهیل شرایط کار زنان شاغل و توازن میان کار و زندگی آنان، همین مساله است.
وی اظهار داشت: بحث ساعات کار شناور و منعطف از دیگر موضوعات مورد بحث در جلسه ستاد است، زیرا باور داریم به جای حذف زنان از فعالیت های اجتماعی، باید امنیت شغلی آنها حفظ شود تا آنان بتوانند ایفاگر نقش های چندگانه باشد.
مولاوردی در پایان این نشست از نمایشگاه جانبی آموزش های محصول محور در حوزه زنان بازدید کرد.

شناسه خبر: 81547

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده