رییس‌ جمهوری در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس:

مقابله با ملت ایران، اشتباه بزرگ قدرت‌ها و مرتجعین / هفته دفاع مقدس، هفته درس‌آموزی برای دشمنان ما است / ملت‌های منطقه با ایستادگی، تروریست‌ها را به جای خودشان خواهند نشاند

رییس‌ جمهوری ایستادگی 8 ساله ملت ایران در دوران دفاع مقدس را سد محکمی در برابر همه توطئه‌های آینده دشمنان دانست و گفت: اگر چه ظاهر این دوران 8 ساله دفاع بود، اما باطن آن بازدارندگی در برابر انواع توطئه‌هایی بود که دشمن در فکر خود علیه ملت بزرگ ایران می‌پروراند.

دوشنبه 31 شهريور 1393 - 10:03

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در جوار مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: ولی متاسفانه دشمن درس لازم را از این موضوع نیاموخت و 8 سال دیگر در برابر این ملت به بهانه مسأله هسته‌ای بپا خاست در حالی که این ملت نشان داده که هرگز در برابر فشار غرب و ابرقدرت‌ها سر فرود نیاورده‌ و نخواهد آورد.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: از عصر روز 31 شهریور 1359 که تجاوز دشمن شروع شد و همزمان فرمان امام راحل صادر گردید همه مردم به خیابان‌ها آمده، لباس رزم پوشیدند و به سمت جبهه‌های نبرد حرکت کردند و در کمتر از 24 ساعت سیل مردم ایثارگر به سمت جبهه های غرب و جنوب سرازیر گردید و همه و همه در صف واحد در برابر متجاوزین ایستادند.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: دنیا تصور می‌کرد که اگر روزی شرق و غرب در مسأله‌ای در کنار هم متحد شوند و اگر پول مرتجعین در کنار سلاح شرق و غرب قرار گیرد، می‌توانند انقلابی را به شکست بکشانند، این اشتباه بزرگ قدرت‌های بزرگ و مرتجعین در دیروز قبل از انقلاب و در دیروز دفاع مقدس و در امروز ایستادگی مردم ما در برابر توطئه‌هاست.
دکتر روحانی با طرح این سوال که چرا غرب و دیگران اشتباهات خود را تکرار می‌کنند، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب در دو 8 سال یعنی 16 سال، همه در کنار یک رژیم سفاک ایستادند و ملت ما تنها تحت فرمان امام و راهبرشان در برابر سفاکان، متجاوزین، دیکتاتورها، مستبدین و همه حامیان آنها از شرق و غرب ایستادگی و مقاومت کرده و 22 بهمن را خلق کردند و حماسه و پیروزی بزرگ سیاسی را در عصر و دوران ما که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بود، بوجود آوردند و پرچم انقلاب اسلامی را در این کشور و در سراسر منطقه به اهتزاز درآوردند.
رییس‌ جمهوری گفت: دشمن زمانی که مشاهده کرد در دو 8 سال در برابر ملت ایران شکست خورد، متاسفانه از تجربه خود درس نیاموخت و 8 سال سوم را به عنوان تجاوز و جنگ بر ملت و مردم ما تحمیل کرد و در این دوران هم رزمندگان ما در جبهه‌ها پیروز شدند نه از آواکس‌های آمریکا و نه از میراژ غربی‌ها و نه میگ 25 شرقی‌ها و نه از انواع تانک‌ها، نفربرها و موشک‌های شرق و غرب و نه حتی سلاح شیمیایی اهدایی غرب و نه از ماهواره‌های جاسوسی و نه از تبلیغات، و نه از ابزار سیاسی آنها در سازمان ملل از هیچ کدام آنها نهراسیدند و راه خود را ادامه دادند و مطمئن بودند که اگر در راه حق بایستند، خدای بزرگ نیز در کنار آنها بوده و پیروز خواهند شد.
دکتر روحانی اضافه کرد: ملت ایران با ایستادگی خود در دوران دفاع مقدس نشان داد که اگر بمباران، سختی و مشکلات در برابر آنها ظاهر شود، هرگز آنها را در راه و مسیر خود سست و ناتوان نخواهد کرد و هیچگاه در برابر دشمن سر تسلیم فرود نخواهند آورد و خداوند در کنار صبرپیشگان و استقامت‌کنندگان قرار داشته و آنها محبوب حق‌ هستند.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ملت بزرگ ایران پیروزی‌های بزرگی را در 8 سال دفاع مقدس آفریدند که دشمنان هرگز آن را باور نمی‌کردند، اظهار داشت: یکسال بیشتر از تجاوز نگذشته بود که عملیات بزرگ شکست حصر آبادان را نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران رقم زدند و به دنبال آن فتح بستان و فتح‌المبین و بالاخره شکست حصر خرمشهر و پیروزی خونین شهر در سال 61 اتفاق افتاد و هر روز پیروزی‌های جدیدی در سراسر مناطق جنگی به وقوع پیوست.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر چه در مقاومت هشت ساله به جان عزیزان ما صدمه خورد و بهترین فرزندان این مرز و بوم تقدیم راه جهاد شدند و خسارت‌های مادی به مردم وارد شد، اما گویا ملتی جدید و کشوری جدید و با روحیه‌ای نو و با قدرتی جدید در این کشور خلق شد.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: با ایثارگری و مقاومت ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی، دشمن نتوانست به اهداف خود دست یابد و صدمه‌ای به انقلاب ما بزند و یا تمامیت ارضی ما را خدشه‌دار کند و عزت ملت ما را زیر سوال ببرد و نه اینکه توانست راهی را برای تجاوز آینده خود بگشاید.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ایستادگی 8 ساله ملت ایران سد محکمی در برابر همه توطئه های آینده دشمنان بود، گفت: دوران دفاع 8 ساله، ظاهرش دفاع بود، اما باطن آن بازدارندگی در برابر انواع توطئه‌هایی بود که دشمن در فکر خود می‌پروراند. ولی متاسفانه دشمن درس لازم را نیاموخت و 8 سال دیگر در برابر این ملت بپا خاست و به بهانه مساله هسته‌ای و اینبار به شکل جدید، جنگ اقتصادی و تحریم را بر ملت ما تحمیل کرد اما مردم ما در 8 ساله چهارم هم ایستادگی و مقاومت کردند و به جهانیان اعلام کردند، ما به فکر ساخت سلاح کشتار جمعی نبوده‌ و نیستیم، اما برای توسعه، پیشرفت علمی واحقاق حقوق خود، هرگز در برابر فشار غرب و ابرقدرت‌ها سر فرود نیاورده‌ و نخواهیم آورد.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ملت بزرگ ما در طول یکسال گذشته بعد از حماسه سیاسی، امروز در راه ایجاد حماسه اقتصادی تلاش می‌کند برای اینکه اقتصاد مقاومتی را بسازد و بتواند بر مشکلات اقتصادی خود فائق آید و به حول و قوه الهی در شرایطی که هنوز تحریم دشمن باقی است ملت بزرگ ما توانست هم قدم‌هایی از مسأله تورم و رکود فاصله بگیرد و هم توانست قدم‌های اولیه برای رونق اقتصادی بردارد.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جامعه امروز ما جامعه‌ای متحد و منسجم است، اظهار داشت: نه تنها ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی ما صف و مشت گره کرده واحدی در برابر دشمنان هستند، بلکه همه اقوام و مذاهب و سراسر کشور ما همه یکپارچه تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و راهبری و دولت واحد در برابر دشمنان ایستاده‌ و خواهند ایستاد.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ما از فشار دشمن هراسی نداریم، گفت: ما ملت صلح هستیم و قصد تحمیل جنگ به هیچ کشوری نداشته‌، نداریم و نخواهیم داشت و نمی‌خواهیم با ایجاد جنگ و فروش سلاح سفره خود را رنگین کنیم. آنچنان که برخی از کشورهای غربی سفره خود را با خون ملت‌های دیگر رنگین می‌کنند، ما سفره خود را با عرق جبین، تلاش و کوشش و مجاهده و اقتصاد پاک و نان حلال رنگین خواهیم کرد. ما قصد جنگ و تجاوز نداریم، اما در برابر تجاوز و جنگ تحمیلی و هرگونه تحمیل ایستادگی کرده و ایستادگی خواهیم کرد.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه نیروهای مسلح ما توانسته‌اند با اختراعات متعدد، ابتکار، سلاح های جدید و با ایمان و روحیه و انگیزه بالای خود، قوی‌ترین نیروی مسلح را در منطقه ما بوجود آورند، گفت: ما به نیروی مسلح خود افتخار کرده و در برابر قدرت نیروهای مسلح‌مان سر تواضع فرود می‌آوریم. دولت با همه توان و امکانات خود، به حمایت نیروهای مسلح و تقویت آنها می‌پردازیم و تردید نداریم که همه مردم ما پشتوانه قوی نیروهای مسلح و نیروهای مسلح نیز پشتوانه قوی ملت بوده‌ و هستند.
دکتر روحانی با اشاره به وجود آشوب و ناامنی در منطقه تصریح کرد: امروز متاسفانه در منطقه ما آشوب و ناامنی و همچنین ترور و وحشت همه جا را فرا گرفته است. ایران منطقه ثبات در منطقه حساس خاورمیانه است.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ایران در همه جا به مظلومین کمک کرده و همچنان کمک خواهد کرد، اظهار داشت: ملت‌های منطقه در برابر ترور و تروریزم می‌ایستند و تروریست‌ها را به جای خودشان خواهند نشاند و نیروهای مسلح و دولت جمهوری اسلامی ایران، کمک و یار آنها در این مبارزه خواهد بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز شاهد پیروزی‌های درخشان در عراق، سوریه، ‌غزه، فلسطین و حتی شهامت‌های بلندی در یمن و انسجام‌های جدیدی در افغانستان هستیم، گفت: خوشحالیم که ملت‌های منطقه در برابر توطئه‌های ابرقدرت‌ها ایستادگی کرده و ایستادگی می‌کنند و همگی متحد و منسجم در پی به اهتزاز در آوردن پرچم توحید، اسلام، استقلال‌ و ایستادگی در سراسر دنیای اسلام در برابر مستکبرین خواهیم بود و تردید نداریم که اگر ایستادگی ما ادامه پیدا کند، نصرت و پیروزی نهایی از آن ما خواهد بود إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم.
رییس‌ جمهوری در ادامه با تجلیل از ایستادگی و فداکاری خانواده‌های ایثارگران و شهدا گفت: خانواده ایثارگران در طول دوران بعد از دفاع مقدس با وجودی که عزیزترین عزیزان خود را تقدیم کرده‌اند، با چهره بشاش و شاداب ایستاده‌اند و به کار خود افتخار می‌کنند و آماده‌اند که باز هم برای این کشور و سرزمین و برای اسلام، انقلاب و نظام اسلامی‌ خود فداکاری کنند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت همه تلاش خود را برای تقویت بیشتر نیروهای مسلح و برای رفاه خانواده‌های ایثارگر و شهدا بکار گرفته و بکار خواهد گرفت، اظهار داشت: دولت در ماه مهر امسال همه مطالبات و معوقات مربوط به دوران پس از سال 86 خانواده‌های ایثارگران را پرداخت خواهد کرد و ان‌شاء‌الله یک هزار و 700 میلیارد تومان در مهرماه به عنوان بازپرداخت معوقات به این خانواده‌ها تقدیم خواهد شد. البته روشن است که دولت هر چه در توان داشته باشد و تقدیم این خانواده ها کند، در برابر کار عظیم و بزرگ آنان آنچنان ناچیز است که نمی توان به زبان آورد.
رییس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود امام راحل را قافله سالار ایستادگی و مقاومت در این سرزمین دانست و گفت: همچنان از روح بلند امام راحل و از خط او درس می‌آموزیم و بی‌تردید مسیری که او برای ما مشخص کرد، مسیر تعالی و سعادت برای جامعه بزرگ ایران بوده و خواهد بود.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به اینکه شهدا عزت، عظمت و سربلندی و سرافرازی را برای مردم ما به ارمغان آوردند، اظهار داشت: هنوز هم بعد از 34 سال عطر خون شهیدان، مشام همه ملت ایران و مسلمانان و مستضعفین را مملو از شادی و غرور ساخته است و جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده‌های معظم این عزیزان مسیر و راه درست ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوزین را با اخلاق، رفتار، صبر و استقامت خود به ما می‌آموزند.
رییس‌ جمهوری در ادامه رهبر معظم انقلاب اسلامی را موجب وحدت، انسجام جامعه و نیز قدرت، مقاومت و ایستادگی جامعه بزرگ اسلامی دانست و خاطر نشان کرد: همگان مشاهده کردیم که در هفته‌های گذشته چگونه دل‌های همه به قلب بزرگ تپنده کشور متصل بود و مردم یکبار دیگر به مناسبتی که پیش آمد ارادت و دلدادگی خود را به خوبی در برابر این بزرگمرد نشان دادند.

شناسه خبر: 81065