دیدار دکتر امین‌زاده با وزیر خارجه کره شمالی و رییس کمیسیون حقوق بین‌الملل سازمان ملل

معاون حقوقی رییس جمهوری در حاشیه ضیافت شامی که برای دبیرکل و شرکت کنندگان در پنجاه و سومین اجلاس سازمان حقوقی مشورتی آسیایی-آفریقایی) آلکو( در تهران برگزار شد، با وزیر خارجه کره شمالی و رییس کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد به صورت جداگانه ملاقات و گفت‌وگو کرد.

شناسه خبر: 81031 -

چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 22:30

در ابتدای این ضیافت، دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری در سخنانی ضمن خیر مقدم، خلاصه ای از شرح وظایف و ماموریت های این معاونت را در زمینه های تصویب طرح ها و لوایح، ایجاد هماهنگی و نظارت بین دستگاههای اجرایی، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات و اجرای قانون اساسی برای حضار بیان کرد.
دکتر امین زاده سپس به توانمندی های بالقوه حقوقدانان کشورهای عضو آلکو اشاره کرد و خواهان مشارکت جدی آنان برای ارتقای جایگاه حقوق و توسعه عرصه‌های جدیدی همانند حقوق انرژی، حقوق فضایی، داوری بین المللی و حقوق فضای مجازی شد.
در حاشیه این ضیافت دکتر امین زاده در دیداری که وزیر خارجه کره شمالی با وی داشت، ضرورت پرداختن حقوقدانان بین المللی و همچنین کشورهای عضو آلکو در تدوین و تکمیل حقوق بین الملل و بویژه بررسی حقوقی تحریم های وضع شده علیه کشورهایی چون ایران و کره شمالی توسط حقوقدانان بین المللی و سازمان های تخصصی منطقه ای را مورد اشاره قرار داد.
وزیر خارجه کره شمالی نیز در این دیدار ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی این اجلاس، خواهان تقویت همکاری های دوجانبه و همچنین ایفای نقش فعال تر هر دو کشور در آلکو شد.
وزیر خارجه کره شمالی ضمن تقدیم مراتب احترام دولت متبوع خود به معاون حقوقی رییس جمهوری، از ایشان برای دیدار از کشورش دعوت به عمل آورد.
پیش از آغاز این ضیافت همچنین رییس کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد که به عنوان رییس هیات روسیه در این اجلاس شرکت نموده بود نیز با معاون حقوقی رییس جمهور دیدار و گفتگو کرد.
دکتر امین زاده در این دیدار از روند اقدامات و موضوعات در دستور کار کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد اطلاع حاصل نموده و خواهان مشارکت دادن بیشتر حقوقدانان کشورهای در حال توسعه بویژه کشورهای عضو آلکو در این روند شد.
معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد که روند یک جانبه گرایی در تدوین کنوانسیون ها و اسناد بین المللی موجب کاهش پذیرش و مقبولیت این اسناد و نظریات در کشورهای مغفول مانده می شود.
دکتر امین زاده همچنین مطالبه خود را به عنوان یک استاد حقوق بین الملل برای ایفای نقش فعال تر کمیسیون حقوق بین الملل در زمینه موضوعات حادث در حقوق بین الملل مانند موضوع تحریم های تحمیل شده و همچنین دستور کارهای معطل مانده در این کمیسیون از جمله موضوع مسئولیت بین المللی دولت ها مطرح نمود.
آقای جیورگیان که رییس بخش حقوقی وزارت امور خارجه روسیه و یکی از حقوقدانان برجسته بین المللی است در دیدار خود با معاون حقوقی رییس جمهوری از طرف هیات روسی از میزبانی شایسته کشورمان در این اجلاس تشکر و بر ضرورت ایفای نقش سازنده و فعال الکو در تدوین و تکمیل حقوق بین الملل عرفی و نیز کنوانسیون ها و اسناد بین المللی تاکید کرد.
در این ضیافت رحمت محمد دبیرکل آلکو، رئوف حکیم وزیردادگستری سریلانکا، پالیتا فرناندو دادستان کل سریلانکا ، سالم السقا وزیر دادگستری فلسطین، بسام طلحونی وزیر دادگستری اردن، بلال وزنه دادستان کل منطقه شمال لبنان و صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران و مقامات بلند پایه وزارت امور خارجه و نهاد ریاست جمهوری و نیز برخی از اساتید حقوق بین الملل دانشگاهها حضور داشتند.

شناسه خبر: 81031

- دیدارهای خارجی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده