متن کامل مصاحبه در حاشیه بازدید از مجتمع پتروشیمی لرستان

-

شناسه خبر: 80942 -

چهارشنبه 28 خرداد 1393 - 20:28


گزارشگر:
لرستان نماد توانمندی و ظرفیت لرستان در حوزه گاز و نفت است؛ برای استفاده از این ظرفیت دولت چه برنامه‌ای دارد و در بحث استفاده از ظرفیت‌های استان لرستان در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی برنامة دیگر شما چیست؟


رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم

قدم‌های بسیار خوبی برای پتروشیمی لرستان برداشته شده است، فکر می‌کنم تا ماه‌های آینده برای افتتاح نهایی آماده شود. دولت هم برای فعال شدن پتروشیمی در اینجا کمک کرده و هم برای رساندن خوراک لازم به تعهداتش عمل خواهد کرد.
همان‌طور که می‌دانید پتروشیمی از لحاظ توسعه و مواد تولیدی بسیار مهم است، اما از لحاظ اشتغال‌زایی محدود است. آنچه در کنار راه‌اندازی این مجتمع مورد نظر و تصمیم‌گیری دولت می‌باشد این است که یک شهرک صنایع پتروشیمی پایین دستی توسط کارآفرینان بخش خصوصی به وجود بیاید که سرمایه اولیه و آماده سازی آن به عهده دولت خواهد بود که موجب اشتغال‌زایی بسیار زیادی می‌شود و محصولات آن دارای ارزش افزودة بیشتری خواهد بود.
این استان استعداد فراوانی در بخش صنعتی دارد و این یک قدم در این زمینه است. قرار شد هم برای لاستیک سازی و هم برای سنگ‌بری مدرن در این استان زمینه سازی شود، زیرا سنگ‌های ساختمانی زیادی در استان وجود دارد.
ان‌شاءالله در بخش کشاورزی، قول‌هایی که به مردم داده شده است، مواردی را که مربوط به امسال و سال آینده است، انجام خواهیم داد. باقی موارد تا پایان این دولت [انجام خواهد یافت]. بخش کشاورزی اشتغال زیادی به وجود خواهد آورد. در بخش دامپروری و گردشگری قدم‌های مهمی برداشته خواهد شد. همة این اقدامات منجر به توسعه و اشتغال در این استان خواهد شد، زیر استان از لحاظ اشتغال مشکلات فراوانی دارد. امروز مردم ضمن استقبال گرم می‌گفتند که به مسئله اشتغال ما رسیدگی شود. ان‌شاءالله امسال و سال آینده شاهد رشد قابل توجهی در استان خواهیم بود.
نکتة قابل ذکر اینکه، در جلسه‌ای که هم اکنون با کارآفرینان داشتیم، اراده‌ای جدی از سوی هم کارآفرینانی که اهل این استان هستند و هم کارآفرینانی که از بخش‌های دیگر کشور و حتی خارج از کشور آمده بودند، دیدم.
اصل کار باید توسط بخش خصوصی انجام گیرد. دولت نیز ضمن دعوت از بخش خصوصی برای فعالیت در این استان، تسهیلات لازم را برای کمک در اختیار ایشان خواهد گذاشت. من اعلام کردم که صندوق توسعه نرخ سود تسهیلاتی را که برای این استان خواهد داد، تخفیف دهد که موجب تحول بسیار خوبی در این استان شود.

گزارشگر:
هم اکنون بخش خصوصی در شهرستان کوهدشت متقاضی ساخت پتروشیمی است. در شهرستان پلدختر هم بخش خصوصی مدتی است متقاضی ساخت پالایشگاه است که چند سالی است معطل مانده است. آیا دولت برای اجرایی کردن این موارد برنامه‌ای دارد؟

رئیس جمهور:
نسبت به پتروشیمی، قبل از تأسیس هر واحد باید به اطلاع وزارت نفت برسد که آیا می‌تواند خوراک لازم را تأمین کند یا نه؟
گزارشگر:
از قبل فکری برای تأمین خوراک آن شود.

رئیس جمهور:
همان‌طور که می‌دانید برخی از پتروشیمی‌های ما در مقاطعی خوراک به اندازه کافی نداشتند. البته هم امسال و هم سال‌های آینده با فازهای جدید که ان‌شاءالله در عسلویه فعال خواهد شد، بسیاری از مشکلاتی که در سال‌های گذشته در زمینه تولید داشتیم، نخواهیم داشت.

شناسه خبر: 80942

- سفرهای استانی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده