معاون حقوقی رییس جمهوری در اجلاس آلکو:

مساله فلسطین در صدر دغدغه‌های جامعه جهانی است/ «تروریسم»، اخلاق، قانون و مرز نمی‌شناسد/ حقوق بین‌الملل نباید در انحصار گروه معدودی باشد

معاون حقوقی رییس جمهوری در جمع نمایندگان 50 کشور عضو سازمان حقوقی مشورتی آسیایی – آفریقایی (آلکو)، مسئله فلسطین و معضل آوارگان فلسطینی را در صدر دغدغه‌های جامعه جهانی دانست و گفت: مصونیت طولانی مدتی که رژیم صهیونیستی طی هفت دهه اخیر از آن برخوردار بوده است، دلیل اصلی نقض حقوق بشر از سوی این رژیم است.

شناسه خبر: 80933 -

دوشنبه 24 شهريور 1393 - 11:58

دکنر الهام امین‌زاده روز دوشنبه در مراسم آغاز پنجاه‌ و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی مشورتی آسیایی - آفریقایی (آلکو)، افزود: دولت‌ها وظیفه دارند به دیوان بین‌المللی کیفری برای فشار به رژیم صهیونیستی، فشار آورند.
وی در آغاز سخنانش با یادآوری اینکه «آلکو» تنها سازمان بین‌الدولی دارای عضویت فرامنطقه‌ای است، گفت: آلکو جایگاه بی‌بدیلی در بین سازمان‌های بین‌المللی دارد اما پتانسیل‌های بالقوه آن هنوز به کار گرفته نشده است.
معاون حقوقی رییس جمهوری، آلکو را فرصت مغتنمی برای کشورهای آسیایی - آفریقایی جهت توسعه حقوق بین‌الملل دانست و گفت: آلکو می‌تواند به اصول و اهداف سازمان ملل متحد به خصوص در تقویت صلح و امنیت کمک کند. حقوق بین الملل، ابزار مهمی است که آلکو در دست دارد و این سازمان حقوقی مشورتی، هیچکدام از ابزارهای سنتی مانند ظرفیت مالی، نیروی نظامی یا نفوذ سیاسی را ندارد.
دکتر امین‌زاده خاطرنشان کرد: در زمانی که بی قانونی وجود دارد و قدرت‌های خاص با سوء استفاده از قدرت، به نقض حقوق بین‌الملل ادامه می‌دهند، آلکو می‌تواند نشان دهد که تنها از طریق حاکمیت قانون می‌توان به همزیستی مسالمت‌آمیز دست یافت.
وی با تأکید بر اینکه حقوق بین‌الملل نباید در انحصار گروه معدودی باشد، تصریح کرد: حقوق بین‌الملل نباید برای رسیدن به منافع سیاسی به صورت گزینشی مورد استفاده قرار گیرد، بلکه تمامی قدرت‌های بزرگ و کوچک حق دارند در فرآیند شکل‌گیری حقوق بین‌الملل ایفای نقش کنند.
معاون حقوقی رییس جمهوری در بخش دیگر سخنانش، با تأکید بر اینکه «حل چالش‌های جدید و بزرگی که سربرآورده‌اند اراده جمعی ما را محک خواهد زد»، یادآور شد: خشونت، تروریسم و افراطی‌گری مواردی از این چالش‌ها و وحشی‌گری‌های بی‌سابقه است که طی آنها صدها هزار نفر کشته و نقص عضو شده، یا از خانه‌های خود رانده شده‌اند.
دکتر امین‌زاده با اشاره به هشدارهایی که پیشتر درباره رسیدن بحران سوریه به کشورهای همسایه داده شده بود، تصریح کرد: تروریسم هیچ اخلاق، قانون و حد و مرزی برای فعالیت‌های خود نمی‌شناسد.
معاون حقوقی رییس جمهوری، افراطی‌گری و اقدامات خشونت‌آمیز را تهدیدی واقعی برای کل بشریت دانست و گفت: دکتر روحانی با ارائه طرح «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» به سازمان ملل قصد داشت نسبت به خطر حتمی این تهدید که در حال گسترش است هشدار دهد و این هشدار به دلیل احساس مسئولیتی بود که جمهوری اسلامی ایران نسبت به صلح منطقه‌ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: افراطی‌گری، خشونت و تروریسم با یکدیگر همراه شده و نمی‌توان آنها را به عنوان پدیده‌های مستقل از هم جدا کرد و به نظر می‌رسد حقوق بین‌الملل ابزارهای لازم برای مقابله با تروریسم را دارد.
معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین از نمایندگان 50 کشور عضو آلکو خواستار شد ظرفیت‌های سازمان حقوقی و مشورتی آسیایی – آفریقایی (آلکو) را به مقابله با مسئله تروریسم و خشونت اختصاص دهند.
دکتر امین‌زاده، ارائه نظرات و پیشنهادات اعضای آلکو در پنجاه و سومین اجلاس سالانه این سازمان بین‌المللی را زمینه‌ساز درک عمیق‌تر نسبت به افراطی‌گری‌های خشونت‌آمیز دانست و ابراز امیدواری کرد، این اجلاس فرصتی برای بررسی مجدد برخی موضوعات قدیمی در پرتو تحولات جدید باشد.
معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین در دستور قرار دادن مباحثی نظیر حقوق دریاها، حقوق محیط زیست و توسعه پایدار و همچنین حقوق تجارت بین‌المللی را از اعضای آلکو خواستار شد و تاکید کرد‌: حوزه‌های نوظهوری نظیر حقوق فضا، حقوق انرژی و حقوق فضای مجازی، ارزش آن را دارند که توسط آلکو مورد بررسی قرار گیرند.
دکتر امین‌زاده تصریح کرد: اجلاس 4 روزه آلکو در تهران فرصت خوبی برای کشورهای عضو ایجاد می‌کند تا با هدف رسیدن به مواضع آگاهانه در صحنه بین‌الملل درباره موضوعات مشترک و همچنین یافتن راه‌حل‌های خلاقانه برای بحران‌های پیش رو اقدام کرده و موضوعات مورد علاقه مشترک آلکو را بررسی کنند.
وی در پایان، ایجاد تشکل گروه افراد برجسته آلکو را گامی در راستای ایجاد ساز و کارهای مشخص برای شناسایی رویه‌های غالب حقوقی در آسیا و آفریقا دانست و ابراز امیدواری کرد، اراده جمعی محکمی در میان دولت‌های عضو آلکو وجود داشته باشد.

شناسه خبر: 80933

- دیدارهای داخلی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده