متن کامل مصاحبه مشترک با نخست‌وزیر ترکیه (آنکارا)

-

شناسه خبر: 80927 -

دوشنبه 19 خرداد 1393 - 22:36


رئیس‌جمهور:
سپاسگزارم هم به خاطر مهمان‌نوازی‌ها و هم به خاطر اینکه دو کشور در مسیر جدیدی گام گذاشتند و به روابط دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی تصمیم گرفتند.
اولین جلسة شورای عالی همکاری‌های استراتژیک امروز بین دو کشور در یک جو بسیار دوستانه و صمیمانه تشکیل شد و دو طرف نظراتشان را ابراز کردند. وزرای مربوطه نظراتشان را بیان کردند. ما از صبح تاکنون در 4 جلسة مهم مسائل‌مان را تبادل نظر کردیم. صبح اول در یک جلسة دوجانبه با آقای رئیس‌جمهور و بعد در یک جلسة مشترک با حضور وزرا و مسئولین و دو رئیس‌جمهور و بعد با جناب آقای نخست‌وزیر بحث بسیار گسترده و مفصلی راجع به مسائل دو جانبه داشتیم. تقریباً سیر مسائل دوجانبه‌ای که وجود دارد را مرور کردیم؛ مسائلی که باید در روابط دو کشور در زمینة اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و همچنین منطقه‌ای و بین‌المللی توسعه پیدا بکند.
در نهایت هم جلسة شورای عالی همکاری راهبردی بین دو کشور بود که دقایقی پیش پایان یافت و جناب آقای نخست‌وزیر و وزرای محترم، این‌جانب و همراهان در این نشست مسائل مورد نظر را بحث و مرور کردیم.
دو کشور مصمم هستند به عنوان دو شریک راهبردی در منطقه، به عنوان دو کشور قدرتمند، در اهداف اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی، مسائل فرهنگی، علمی و چنین در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی‌ها، مباحث و همکاری‌های دو جانبه ادامه بدهند. ما امروز تصمیم گرفتیم حجم روابط را در زمینة انرژی، گاز، نفت و برق توسعه بدهیم. البته مسائل و ریزه‌کاری‌هایی در این زمینه وجود دارد که باید وزرای نفت دو کشور مباحث را ادامه دهند.
ما تصمیم به توسعه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی گرفتیم و با آقای نخست وزیر تصمیم گرفتیم که ریل و راه‌آهن دو کشور به هم متصل بشود و ما بتوانیم منطقة جنوب ایران و آب‌های آزاد جنوب ایران (خلیج فارس و دریای عمان) را به مدیترانه و دریای سیاه متصل بکنیم.
ما تصمیم گرفتیم در زمینة سرمایه‌گذاری دو کشور برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تسهیلات لازم مهیا شود. در زمینة بانکی تصمیم گرفتیم بلافاصله در هفته‌های آینده جلساتی برای گسترش روابط بانکی بین دو کشور تشکیل شود و تسهیلات لازم برای مبادلات، گردشگری سرمایه‌گذاری و همکاری‌هایی بین دو کشور انجام بگیرد.
علاوه بر مسائل دو جانبه، در زمینة مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث کردیم. نظرات ما در اهداف کاملاً مشترک است. در بسیاری از مسائل از نظر راهبرد با هم تفاهم داریم. تصمیم گرفتیم در مواردی که نظرات ما بسیار مشابه هست همکاری‌ها را افزایش دهیم، چه در مورد کشورهایی از قبیل عراق، سوریه یا کشورهای شمال افریقا. همچنین در زمینة مسائل منطقه‌ای بحث و گفتگو داشته باشیم. همچنین در زمینة مسائل بین‌المللی و هسته‌ای که نظرات ما کاملاً مشترک است با هم گفتگو کردیم.
ترکیه کشوری بوده که هم در مذاکرات 1+5 و هم در زمینة حقوق حقه کشورهایی که دنبال فناوری صلح‌آمیز هستند و هم در مساعی که دو کشور برای منطقه همواره همکاری کرده که منطقة ما عاری از سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح هسته‌ای باشد. همچنین در مسائل بین‌المللی نقاط مشترکی مخصوصاً برای مبارزه با افراطی‌گری، تروریسم و خشونت داشتیم، که در این جلسة شورای عالی همکاری‌های راهبردی هم بر این نکات تأکید کردیم.
به اعتقاد این جانب در روابط دو کشور این یک آغاز و نقطة عطفی است و ما شاهد توسعة روابط دو کشور خواهیم بود. هدف دو کشور این خواهد بود که روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را از حدود 15 میلیارد به 30 میلیارد دلار ارتقاء ببخشیم و به اعتقاد من این کار با تصمیماتی که امروز اتخاذ کردیم و ادامه خواهیم داد در دو سال آینده امکان پذیر خواهد بود.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:
بر اساس توافق دو کشور قرار شده تا پایان سال 2015 یا 1395 حجم مبادلات دو کشور بیش از 30 میلیارد دلار افزایش پیدا بکند. برای رسیدن به این هدف جمهوری اسلامی ایران در چه بخش‌هایی متمرکز است و در این بخش‌ها جایگاه انرژی و گردشگری کجاست؟

رئیس‌جمهور:
همان طور که اشاره کردم هدف دو کشور توسعة روابط اقتصادی است و حجم مورد نظر ارتقا از 15 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار است. با بحث‌هایی که امروز داشتیم این کار امکان‌پذیر است. برای اینکه به این حجم برسیم به تسهیلات دو دولت در زمینة بانکی، ارتباطات، حمل و نقل، انرژی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بین دو کشور نیاز داریم.
البته در بخش گردشگری تفاهمات و توافقاتی که با هم داشتیم می‌تواند در این زمینه کمک کند.
ما در جلسات دو جانبه با جناب آقای نخست‌وزیر و همچنین در جلسة شورای‌عالی راهبردی بر این مورد تأکید کردیم که ایران در زمینة سرمایه‌گذاری مسائل ریلی و بنادر جنوبی آمادگی دارد که سرمایه‌گذاران ترک بتوانند در این جاها سرمایه‌گذاری کنند. به اعتقاد من بخش انرژی، حمل ونقل، تسهیلات بانکی (که می‌تواند زمینه را در بخش خصوصی دوطرف مهیا بکند) و گردشگری این راه را پیش پای ما می‌گذارد که دو کشور بتوانند حجم روابط اقتصادی و تجاری خودشان را در سقفی که مورد نظر است گسترش بدهند.

گزارشگر:

در آستانة 24 خرداد هستیم. می‌‌خواستم از این فرصت استفاده کنم و سالگرد پیروزی‌تان را در انتخابات تبریک بگویم. شما در سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل طرح مبارزه با خشونت و افراطی‌گری را مطرح کردید و این پیشنهاد در آذرماه با اجماع آرا مورد تصویب مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت.
می‌خواستم از شما بپرسم کشور ترکیه به عنوان یک کشور تأثیرگذار در منطقه چه نقشی می‌تواند در تحقق این طرح داشته باشد؟

رئیس‌جمهور:
رایزنی، مذاکرات و همکاری‌های دو کشور در زمینة مبارزه با افراطی‌گری و خشونت و همچنین تروریسم بسیار مهم است. به نظر من هر دو کشور به عنوان دو کشور قدرتمند بر این اهداف مصمم هستند، به این دلیل که در منطقه افراطی‌گری و خشونت به ضرر همة کشورهای منطقه است. همة آن کشورهایی که در سالیان گذشته برای به وجود آوردن برخی از این گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی یا کمک کردند یا سکوت کردند - مخصوصاً کشورهای بزرگ غربی - امروز پشیمان هستند، اگر امروز هم پیشمان نباشند فردا پشیمان خواهند بود.
مسلماً همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه، قدرتمند و مسلمان که هر دو به اسلام رحمانی معتقد هستند و هر دو به رحمت و شفقتی که از جانب قرآن مجید و سیرة پیامبر (ص) برای همة ما به عنوان یک وظیفه اعلام شده، باور دارند، برای جلوگیری و مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم بسیار مؤثر خواهد بود. در این زمینه وزرای خارجه دو کشور سهم بزرگی نسبت به مسائل بزرگ منطقه می‌توانند داشته باشند و خوشحال هستیم که دو وزارت خارجه در طول ماه‌های گذشته مذاکرات مستمری داشتند. در جلسة شورای عالی همکاری‌های راهبردی هم این‌جانب و هم آقای نخست‌وزیر به دو وزیر خارجه تأکید کردیم که گفتگوهای خودشان در این زمینه را ادامه بدهند. برای اینکه مبارزه با تروریسم امروز به عنوان یک وظیفه برای همة ما (ایران و ترکیه) یک فرض و ضرورت، برای امنیت و ثبات این منطقه است.

گزارشگر:

ترکیه در بین کشورهایی که از ایران گاز خریداری می‌کنند از جایگاه مهمی برخوردار است. ولی متأسفانه در خصوص قیمت گاز با مشکل مواجه است. آیا در پی نشست شورای عالی همکاری راهبردی امکان تخفیف در قیمت گاز برای ترکیه وجود دارد؟

رئیس‌جمهور:
در زمینة گاز در سفر نخست‌وزیر در تهران با هم صحبت و مذاکره کردیم و امروز در شورای عالی همکاری‌های راهبردی گفتگو کردیم و قرار شد دو وزیر امشب با هم بحث را برای رسیدن سریع‌تر به تفاهم و توافق ادامه بدهند. می‌دانید که قیمت گاز وابسته به پارامترهای مختلف است. فرمول خاص خودش را دارد. به این سادگی نیست که هر کسی بتواند راجع به قیمت گاز دو کشور بدون اینکه به ابعاد مسئله اطلاع داشته باشد سریع قضاوت بکند، اما در عین حال در پاسخ به سؤال جناب‌عالی، بله هم در شورای عالی همکاری‌های راهبردی این بحث مطرح شد که چگونه در مورد قیمت گاز در آینده به تفاهم برسیم و هم قرار شد امروز دو وزیر نفت در این زمینه مذاکرات خودشان را ادامه بدهند.

خبرگزاری آناتولی:

ما می‌دانیم در مسئله سوریه بین ایران و ترکیه اختلاف نظراتی وجود دارد. آیا در چارچوب مذاکراتی که امروز در آنکارا انجام شد این اختلاف نظرات مطرح شد. در خصوص این اختلاف نظرها و برطرف کردن آنها پیشرفتی حاصل شده یا نه؟ از طرف دیگر می‌دانیم که در خصوص موفقیت بشار اشد در ریاست جمهوری اخیر سوریه، امروز در روزنامه‌های ترکیه این طور مطرح شد که ایران پیام تبریک برای بشار اسد فرستاده. آیا این حقیقت دارد و به این شکل بوده یا خیر؟

رئیس‌جمهور:
من در بحث‌های صبح و بعدازظهر گفتم که ما راجع به سوریه و کشورهای منطقه صحبت کردیم. ما نسبت به همة کشورها تابع آرا و نظرات مردم هستیم. این جزو اصول راهبردی کشور ماست. در همه کشورها در نهایت، تصمیم‌گیرندة نهایی مردم آن کشورها هستند و ما باید به حضور مردم و ایجاد دموکراسی در جامعه کمک کنیم. بنابراین آنچه در سوریه واقع شده، به اعتقاد ما قدم اول برای استقرار صلح و ثبات است و این که شرایط سوریه به امنیت نهایی برسد و در وضعیت مناسبی قرار بگیرد. هنوز زمان پیش رو هست و باید کارهای زیادی انجام بگیرد. برای ما مهم این است که در سوریه خونریزی‌ها و برادرکشی‌ها متوقف بشود و گروه‌های تروریستی که امروز در سوریه هستند و از کشورهای مختلف اجتماع کردند، از سوریه اخراج بشوند و آیندة سوریه در دست مردم خود سوریه باشد.
راجع به پیام تبریک، بله من به آقای بشار اسد برای پیروزی در انتخابات تبریک گفتم.

شناسه خبر: 80927

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده