متن کامل مصاحبه در جریان بازدید از شرکت داروپخش

-

شناسه خبر: 80924 -

جمعه 9 خرداد 1393 - 12:32

گزارشگر:
مسئله دارو و درمان یکی از مشکلات اساسی کشور است. بفرمایید چقدر در این بخش سرمایه‌گذاری شده است و دولت برای چنین طرح‌هایی چه برنامه‌ای دارد؟

رئیس جمهور:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

امسال سال رونق اقتصادی و همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد بود، ما باید تلاش کنیم و در زمینه‌هایی که توان علمی و تکنولوژیکی‌مان اقتضا می‌کند، روی پای خودمان بایستیم، و از واردات دارو، یا کل محصولات خارجی تا جایی که می‌توانیم خود را بی‌نیاز کنیم.
دارویی که الان به عنوان هرمون رشد مطرح است، دارویی بوده که از خارج خریداری می‌کردیم. یک حرکت بسیار خوبی در زمینه بیوتکنولوژی انجام گرفته است. طراحی آزمایشگاه‌ها و بخش‌های مختلف تولید که ما بازدید کردیم، به دست مهندسین داخلی خودمان انجام گرفته است. دستگاه‌هایی که الان داریم استفاده می‌کنیم، دستگاه‌هایی است که طراحی شده تا در داخل ساخته شود. بخشی از آن به طور کامل الان در داخل ساخته می‌شود.
امروز در واقع هم تولید این دارو، و این خط افتتاح می‌شود و هم آزمایشگاهش که بسیار مهم است. قبلاً از آزمایشگاه‌های کشورهای صنعتی برای تست اینها استفاده می‌کردیم، امروز خود آن کشورها اعلام کرده‌اند که آزمایشگاه‌های ایرانی مشابه همان آزمایشگاهی است که در خارج است.
بنابراین روز میمون و مبارکی است. روز اول شعبان، ماهی که ماه میلاد ائمه هدی، حضرت ابی‌عبدالله الحسین (ع)، امام سجاد(ع)، ولی عصر، امام زمان (عج) و همچنین قمربنی‌هاشم، حضرت ابولفضل العباس (ع) است و ماه شادی، سرور و عبادت است. ما خوشحالیم به ملت ایران اعلام کنیم که در زمینه فناوری‌های نوین و مدرن، جوان‌های عزیز و دانشمندان ما، قدم‌های بسیار شایسته‌ای را برداشته‌اند و روز به روز دارند ما را خودکفا می‌کنند.
اقتصاد مقاومتی هم همین است که ما باید بتوانیم روی پای خودمان بایستیم، نیازهایمان را مرتفع کنیم و حتی تولیدمان را بتوانیم به دنیا صادر کنیم. الان با دوستان بحث شد که واردات بسیاری از داروهایی که در سال های گذشته از خارج وارده می‌شد، از اسفندماه قطع شده است و حتی تلاش می‌کنیم برخی دیگر از داروهایی که امکان تولید آنها در داخل وجود دارد، در ماه‌های آینده دیگر از خارج خریداری نشود. بنابراین ما از همه صنایع‌مان، کارگران‌مان، متخصصین‌مان و همه عزیزانی که در زمینه تحقیقات دانش بنیان کار و تلاش می‌کنند، سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم. در واقع این بازدید برای عرض خسته نباشید به همه عزیزانی بود که در ماه‌های گذشته تلاش پی‌گیرشان، امروز به ثمر نشسته است. ان‌شاءالله این راه را ملت بزرگ ما ادامه می‌دهد و در زمینه‌های مختلف امسال شاهد شکوفایی در بخش‌های مختلف فناوری، از جمله بیوتکنولوژی خواهیم بود.
موفق باشید.

شناسه خبر: 80924

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده