متن کامل سخنرانی در همایش توسعه و سرمایه‌گذاری استان لرستان

-

شناسه خبر: 80566 -

چهارشنبه 28 خرداد 1393 - 20:01

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین


تمام نکاتی که در خصوص مردم لرستان گفته شد را کاملاً قبول دارم. علاوه بر اینکه ما در حوزه علمیه قم، اساتیدی همچون آیت‌الله سلطانی داشتیم که متعلق به این دیار بودند، آشنایی ما با لرستان به خاطر اینکه عروس [خانواده] ما لر است بیشتر است.
لرستان سرزمینی است که برای سرمایه‌گذاری، واقعاً با استعداد است. نکات برجسته دیگر درخصوص این سرزمین فراوان است، مردم این استان به لحاظ تمدن بسیار با سابقه هستند. ما کمتر سرزمینی مثل لرستان داریم که دارای تمدن چند هزار ساله باشد و شاید تشکیل یک دولت به مفهوم مدرن آن زمان که در ایران مد نظر است، مربوط به همین دیار است.
آثار تاریخی و میراث فرهنگی این استان به خوبی حکایت از آن دارد که این سرزمین مهد تمدن بوده است. و امروز نیز افرادی بسیار شایسته، با استعداد، وطن دوست و شجاع دارد. ما در انقلاب اسلامی و در دفاع مقدس نقش این مردم را دیدیم. اساتید، بزرگان، مراجع، علما، اندیشمندان، نویسندگان و شعرا و شخصیت‌های معروف در زمینه‌های مختلف در این استان وجود دارند که افتخار شما و افتخار همه ملت ایران هستند.
لرستان از مراکزی است که ما باید آن را قلب این سرزمین قرار بدهیم. به همان اندازه که کوه‌های زاگرس در این منطقه سرافراز و سربلند هستند، مردم این دیار هم سرافراز و سربلند هستند.
خیلی واضح است که ما به دنبال توسعه کشور هستیم. شما بدانید در دنیای امروز هرچه بخواهیم، حتی فرهنگ، در سایه توسعه امکان‌پذیر است. اگر کشوری خدای ناکرده عقب مانده باشد، نمی‌تواند از لحاظ توسعه پیشرفته باشد. اگر در کشوری تولید نباشد، کالاهای فرهنگی هم تولید نخواهد شد. اگر در کشوری علم و فناوری نباشد، نه تنها اقتصاد مدرن وجود نخواهد داشت، بلکه فرهنگ هم نخواهد بود.
در دنیای امروز فرهنگ، علم و دانش و تمدن با اقتصاد، سرمایه‌گذاری و تولید در کنار یکدیگر هستند.
یک زمانی سرزمینی است که استعداد طبیعی ندارد یا سرمایه‌های فیزیکی ندارد و در منطقه‌ای واقع شده است که راه‌های ارتباطی ندارد. یا سرمایه و توسعه انسانی ندارد و مردم آنجا بی‌سواد هستند، باید از ابتدا شروع کرده و در دبستان و دبیرستان و دانشگاه آنها را آموزش دهیم. اما یک زمان بحث ایران و توسعه ایران است. سرزمینی که دارای این همه منابع و معادن بزرگ مخصوصاً در بخش انرژی است. بزرگ‌ترین ذخایر گاز دنیا در ایران است و از نظر ذخایر گاز در دنیا در رتبه اول هستیم. اگر ذخایر نفت و گاز را با هم در نظر بگیریم. بزرگ‌ترین ذخایر انرژی دنیا در ایران است.
کشوری هستیم که تقریباً دروازه‌های آن به صورت طبیعی به سوی دنیا باز است. ایران در حدود 2000 کیلومتر با آب‌های آزاد دنیا در ارتباط است. البته دریای خزر هم اگر چه یک دریاچه است، ولی به طریقی به آب‌های آزاد متصل است. اما در جنوب، هم خلیج فارس و هم دریای عمان، کشورمان را به آب‌های آزاد دنیا متصل می‌کنند.
ایران کشوری است که به لحاظ جاده‌ای و ریلی تقریباً در حال اتصال به تمام دنیاست. هم اکنون ما به آسیای مرکزی متصل هستیم و ان‌شاءالله راه ریلی جدیدی هم بین ایران، ترکمنستان و قزاقستان تا پایان امسال ایجاد خواهد شد.
ما در سفر به کشورترکیه تصمیم گرفتیم که از طریق مرز بازرگان و خوی جاده‌های خود را گسترش دهیم. سرمایه‌گذاران ترکیه هم اعلام کردند که تمام هزینه این پروژه را بر عهده می‌گیرند. از نظر ریلی هم از طریق مرز بازرگان، به دریای سیاه و مدیترانه متصل خواهیم شد.
مسیر ریلی چین به قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران ما را به آسیای دور متصل خواهد کرد. هم اکنون در حال تلاش برای توسعه بنادر جنوب کشور مخصوصاً بندرعباس و چابهار هستیم. این دولت ایجاد یک بندر جدید را در دستور کار دارد، که همان بندر جاسک است و به عنوان یک بندر بزرگ در جنوب توسعه خواهد یافت و در آینده در کنار خارک یکی از بنادر صدور نفت کشورمان خواهد بود. ایران کشوری است که این همه استعداد دارد.
در خصوص فضای مجازی و اینترنت تصمیمات بسیار مهمی برای ایجاد شبکه اطلاعاتی بسیار قوی با پهنای باند قابل قبول و پرسرعت گرفته‌ایم که ظرف دو سال آینده محقق خواهد شد و از امسال برای ایجاد آن قدم به قدم جلو خواهیم رفت. این موارد زیرساخت‌های بسیار مهمی است.
از نظر هوایی نیز با توجه به استعداد استان لرستان، فرودگاه آن توسعه پیدا خواهد کرد تا انواع هواپیماها بتوانند در اینجا نشست و برخاست کرده تا به راحتی بتوانید به کشورهای خارجی رفت و آمد کنید.
از نظر ریل و جاده، ان‌شاءالله قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد. هم در تهران و هم در طول سفر در هواپیما، به همراه وزیر راه و شهرسازی تصمیم گرفتیم تا عملیات ایجاد جاده خرم‌آباد به اراک را تسریع نماییم، البته در خوزستان نیز ساخت یک آزاد راه در دستور کار قرار گرفته تا به تهران و مرکز کشور متصل شود.
بنابراین، کشور ما از لحاظ زیربنایی کاملاً آماده است. از نظر سیاسی، اراده این دولت این است که کار به مردم سپرده شود. من هم در تبلیغات ریاست جمهوری و هم بعد از تشکیل دولت، بارها بر این نکته تأکید کردم که کار باید به مردم واگذار شود. دولت نه کشاورز خوبی، نه صنعتگر خوبی، نه تولیدکننده خوبی و نه سرمایه گذار خوبی است. همه این موارد باید به دست مردم انجام شود. دولت باید کمک کرده و زمینه های لازم و تسهیلات را فراهم کند. هم اکنون صندوق توسعه ملی آماده است تا تسهیلات لازم را در اختیار مردم قرار دهد. تصمیم گرفتیم تا تسهیلات صندوق توسعه ملی را با سود کمتری در اختیار مردم این استان برای سرمایه‌گذاری قرار دهیم. امروز صبح اعلام کردم که نرخ سود تسهیلات پرداختی شانزده، دوازده یا یازده درصد خواهد بود. تسهیلات این صندوق، با سود معقولی در اختیار بخش کشاورزی، صنعت و گردشگری قرار خواهد گرفت.
دولت از لحاظ سیاسی حامی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان است و اراده دولت بر این اصل است. علاوه بر اینکه سیاست‌های کلی اصل 44 بر این موضوع تأکید دارد و رهبری معظم انقلاب نیز تأکید دارند تا بخش خصوصی توسعه یابد، دولت هم بر این امر مصمم است و به همین دلیل است که در سفرهای استانی جلسه‌ای را با حضور کارآفرینان برگزار می‌کند تا اعلام نماید که برای حمایت از همة افراد توانمند در سراسر کشور - چه ایرانی و چه غیرایرانی - در خصوص کارآفرینی آماده است؛ چه برای افراد لر که دارای انگیزه بیشتری هستند و چه برای ایرانی‌ها و سرمایه‌گذاران غیرایرانی مستقر در استان.
هم اکنون ما سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در راه داریم. گروه‌های مختلفی را که از کشورهای شرقی همچون چین ، کشورهای منطقه و خارج از منطقه به ایران می‌آیند را می‌بینید.
استعداد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف وجود دارد. در لرستان واقعاً زمینه برای کشاورزی و بخش‌های مختلف آن و دامپروری وجود دارد. آب، هوا، زمین و چشمه‌سارهای این منطقه، عوامل مؤثر و بزرگی برای سرمایه‌گذاری هستند.
دولت تصمیماتی را برای سدهای در دست اجرا در این منطقه گرفته است. ان‌شاءالله امسال دو سه سد و تا سال دیگر، چهار سد به بهره‌برداری خواهد رسید و شرایط نوینی را در بخش کشاورزی به وجود خواهد آورد.
امسال عملیات مدرن سازی و بازسازی نهرها به میزان 2000 کیلومتر انجام خواهد شد تا از هدر رفتن آب‌ها جلوگیری شود. تمام این موارد، ظرف دو سه سال آینده اجرا خواهد شد. تمام آنچه من در اینجا می‌گویم، بر عهده دولت یازدهم خواهد بود و مواردی را که برای آینده خواهد بود مطرح نخواهم کرد. در تمام سفرهای استانی مبنا بر این است که مواردی را اعلام کنم که ان‌شاءالله در ظرف مدت سه سال و دو ماهی که از عمر این دولت باقی مانده است، بتوانیم عملیاتی کنیم.
در بخش پتروشیمی تصمیم گرفته شد برای صنایع پایین دستی پتروشیمی، شهرکی در خرم آباد ایجاد شود. کارهای زیربنایی این شهرک را وزارت نفت و وزارت صنعت و معدن و تجارت بر عهده گرفته‌اند. با آقای استاندار نیز در خصوص جانمایی این شهرک در تهران و هم در لرستان، مذاکراتی انجام شده است. سرمایه‌گذاری‌های اولیه توسط دولت انجام خواهد شد و سپس بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری بعدی اقدام خواهد کرد و ان‌شاءالله خواهد توانست اشتغال خوبی را هم فراهم کند. چرا که استعداد این استان به لحاظ نیروی انسانی بسیار خوب و متأسفانه وضعیت اشتغال آن نامناسب است.
بنابراین، باید در بخش‌های مختلف، زمینه را برای اشتغال، تولید و توسعه فراهم کنیم.
ما تلاش می‌کنیم تا کارآفرین هم سود ببرد و هم شرایط خوب و امنیت را احساس کند. الحمدلله کشور ما امن و دارای ثبات است و نه تنها در منطقه بلکه در سطح جهان نیز، امنیت و ثبات کشورمان مثال زدنی است.
الحمدلله امروز وحدت و اتحاد در بخش‌های مختلف مسئولین کشور وجود دارد. امروز بین دولت، مجلس و قوه قضائیه یک رابطه بسیار صمیمی وجود دارد. مسئولین و همه مردم چتر واحد ولایت را قبول دارند و به آن عمل می‌کنند و در زیر این چتر خواهند بود. ما در کشور یک صدای واحد خواهیم داشت. امنیت و ثبات بزرگ‌ترین نعمتی است که خداوند به این کشور عطا کرده است.
ما مردم بسیار خوب، باصفا و مهربان در این استان و در سراسر کشور داریم. امروز بین تمام مذاهب و همه اقوام در کشور وحدت و اتحاد وجود دارد.
قومیت غالب در این استان لر می‌باشد، اما اگر مازندرانی یا از بخش‌های مختلف کشور، مذاهب و اقوام مختلف و ایلات و عشایر دیگری در این استان باشند، شما همزیستی کاملاً برادرانه و مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر دارید.
بین اقوام و مذاهب و ادیان در ایران تفاوتی نیست. وقتی برای سالگرد پیروزی انقلاب یا برای سالگرد انتخابات 24 خرداد جشن می‌گیریم همه می‌آیند و حضور پیدا می‌کنند. در ماه مبارک رمضان نوا و صدای واحدی در این کشور وجود دارد. وحدت و اتحاد، ثبات و امنیت، سرمایه‌های انسانی و فیزیکی نعمات بزرگ خداوند هستند که به ما عنایت کرده است.
کار دیگری که دولت مصمم است انجام دهد و شما هم مطلع هستید و بنده نیز تأکید می‌کنم، این است که با جهان روابط خوب و مناسب داشته باشیم. ما با هیچ کس دعوا نداریم و با کسانی که می‌خواهند با ما رابطه خوب داشته باشند، رابطه خوب خواهیم داشت.
اگر زمانی کسی بخواهد به مردم، منافع ملی، حقوق و امنیت ملی ما چشم طمع و تجاوز داشته باشد، قاطعانه در برابر متجاوز خواهیم ایستاد و از سرزمین و منافع و حقوق‌مان دفاع خواهیم کرد. ولی هر کشوری در دنیا که با مردم و حقوق ما با احترام برخورد کند ما هم با آنها با احترام برخورد خواهیم کرد.
ما ملت بزرگی هستیم که بیش از 200 سال است که به هیچ کشوری تجاوز نکرده‌ایم و 35 سال از انقلاب اسلامی ما گذشته است و نشان داده‌ایم که قصد طمع و تجاوز به هیچ کشوری نداشته‌ایم. شما در منطقه دیدید با اینکه بعثی‌ها و صدام به ما تجاوز کردند و متأسفانه برخی از کشورهای منطقه هم به متجاوز کمک کردند، اما به محض اینکه به کویت تجاوز شد اولین کشوری که در منطقه این تجاوز را محکوم کرد، ایران بود.
این نشان‌دهنده این است که ما ملتی هستیم که با تجاوز مخالفیم. ما حتی قبل از شورای همکاری خلیج فارس، این تجاوز را محکوم کردیم. ما اهل تجاوز نیستیم و اهل مدارا با دنیا هستیم. هر کس که بخواهد با ما رابطه خوب داشته باشد، ما هم رابطه خوب با او خواهیم داشت. امروز با همسایگان خود روابط صمیمی‌تر و بهتر از گذشته داریم. می‌خواهیم با همه همسایگان و کشورهای منطقه رابطه خوب، صمیمی و ارتباط داشته باشیم و این ارتباط خوب می‌تواند به سرمایه‌گذاری و کارآفرینی شما کمک کند. چرا که شرایط را برای محصولی که می‌خواهید وارد و صادر کنید مساعد می‌کند.
من امیدوارم امروز که در این جلسه می‌خواهیم زمینه را برای سرمایه‌گذاری در استان خوب و عزیزمان لرستان آماده کنیم، همة کارآفرینان، بخش‌های دولتی و خصوصی، تعاونی‌ها، کسانی که از داخل یا خارج ایران قصد سرمایه‌گذاری دارند، ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها، همه در شرایط مساعد و مناسبی کار کنند و این جلسه و بحث‌های صورت گرفته شرایط را برای سرمایه‌گذاری مناسب کند.
استاندار محترم و تمام مسئولین استان مکلف و موظف هستند و علاقه‌مندند تا در این استان سرمایه‌گذاری شود و کمک‌های لازم را به کارآفرینان خواهند کرد. ان‌شاءالله خداوند به همه شما توفیق بیشتر عنایت کند و به ما نیز توفیق دهد تا برای رشد و توسعه ایران عزیز و مخصوصاً این استان خرم، تلاش نماییم. ان‌شاءالله همیشه خرم و آباد باشید.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 80566

- سفرهای استانی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده