متن کامل سخنرانی در ضیافت شام با نخست وزیر ترکیه

-

شناسه خبر: 80523 -

سه شنبه 20 خرداد 1393 - 02:02بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین


عالی‌جناب، جناب آقای عبدالله گل، رئیس محترم جمهوری ترکیه، خانم‌ها، آقایان !
مایل هستم مراتب تشکر و قدردانی خودم و هئیت همراه را از جناب عالی و مردم مسلمان و مهربان کشورتان به دلیلی میزبانی صمیمانه در کشور دوست، برادر و همسایه‌مان ترکیه ابراز دارم و از خداوند بزرگ سربلندی و موفقیت جمهوری ترکیه و مردم مسلمان آن را در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواستار شوم.
عالی‌جناب، خانم ها، آقایان!
روابط دیرینه و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با برخورداری از اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی همواره پایدار و در مسیر ترقی و توسعه می‌باشد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و تعاملات دوستانه میان مردم مسلمان دو کشور موجب گردید تا روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی ما بین دو کشور طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی از روند رو به رشدی برخوردار گردد و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور به بیش از 12 میلیارد دلار در سال 2012 برسد.
تصمیم به توسعه هرچه بیشتر این روابط در سال‌های آینده نیز برآمده از وجود توانایی‌های فراوان اقتصادی دو کشور است، به گونه‌ای که با توجه به پیشرفت‌های علمی، صنعتی، ظرفیت‌های تجاری و فراوانی انرژی در ایران و همچنین وجود صنایع مختلف در ترکیه اقتصادهای دو کشور را بتوان فراتر از روابط دوجانبه موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه دانست. در این مسیر تسریع در اجرای کامل یادداشت تفاهمات منعقده میان ایران و ترکیه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی نیز بسترهای قانونی برای این امر را فراهم خواهد نمود.
حضار محترم!
تحولات بین‌المللی پس از پایان جنگ سرد و به ویژه بعد از واقعه 11 سپتامبر تأثیر عمیقی بر این منطقه حساس گذاشته و به جهت تبعات ناشی از این تحولات کشورهای منطقه شاهد گسترش روزافزون خشونت و افراطی‌گری و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه می‌باشند. متأسفانه این پدیده با دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای بسیار پیچیده‌تر شده و ایجاب می‌نماید تا جمهوری اسلامی و جمهوری ترکیه در چارچوب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان مقابله جهانی با خشونت و افراط گری با مشارکت یکدیگر و جلب نظر تمامی کشورهای منطقه، در مبارزه با این پدیده شوم که تخریب حال و آینده تمامی کشورهای منطقه را نشانه رفته است، تلاش نماید.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه اکنون در قله روابط تاریخی خود از این جهت وظیفه اسلامی سنگینی را در مدیریت روابط فی ما بین و همچنین در مدیریت منطقه‌ای بر دوش خود احساس می‌نماید. روابطی که نه تنها به توسعه جایگاه دو کشور در منطقه و نظام بین‌الملل خواهد انجامید بلکه موجبات توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منطقه و ثبات و آرامش آن را فراهم خواهد آورد.
در پایان بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده و آرزوی توفیق پیش از بیش و اعتلای هرچه بیشتر روابط دو کشور برادر را از ایزد متعال خواستارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 80523

- سفرهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده