متن کامل سخنرانی در دیدار با جمعی از تجار و بازرگانان ترکیه

-

شناسه خبر: 80463 -

سه شنبه 20 خرداد 1393 - 01:01


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین


جناب آقای عبدالله گل، ریاست محترم جمهوری ترکیه، وزاری محترم کابینة برادر و دوست ترکیه، رئیس محترم فدراسیون اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه، خانم‌ها و آقایان!
از اینکه امروز فرصتی در اختیار من قرار گرفت تا در جمع شما پیشگامان فعال در عرصة اقتصاد و توسعة کشور، فعالان تجاری و اقتصادی حضور پیدا کنم، بسیار خوشحال و خرسندم. امیدوارم این جلسه آغاز و نقطة عطفی در روابط اقتصادی دو کشور باشد.
ما سرمایة بزرگی را در اختیار داریم که ممکن است به آن توجه نداشته باشیم یا قدر آن را ندانیم. دو ملت بزرگ با تمدن‌های کهن و مشابه، با تاریخ مشترک در این منطقة حساس، دو کشور بزرگ که در طول قرن‌ها بین آنها دوستی، صلح، صمیمیت و برادری حاکم بوده، دو ملتی که مشابه همدیگر دارای دموکراسی آزاد هستند و حکومت‌هایشان بر مبنای صندوق آراء است. دو ملت مسلمانی که با یک خدا، با یک پیامبر و یک قرآن و با دنیایی از مشترکات در اخلاق و رفتار، در کنار یکدیگر قرار دارند. شک دارید؟ چند روز دیگر ماه رمضان است و شما می‌بینید دو ملت بزرگ ایران و ترکیه در این ماه، رفتارشان، عبادتشان، توجه‌شان، ویژگی‌هایشان چقدر به هم شباهت دارد.
ما دو کشوری با دولت و رهبرانی هستیم که به طور قاطعانه، مصمم به توسعة رابطه بین دو کشور هستند. ما هیچ گونه تضاد منافع، جهت توسعة دو کشور در این منطقه نه داریم و نه می‌بینیم.
من به عنوان نمایندة ملت و رئیس جمهور ایران بعد از دو دهه قبل که در این شهر بودم وقتی در خیابان‌های امروز آنکارا توسعه و تحول مثبت را می‌بینم، به عنوان یک ایرانی من هم افتخار می‌کنم.
ترکیة امن، با ثبات، توسعه یافته، سرفراز برای ملت ایران هم سرفرازی و عظمت است. پس سرمایه‌های بسیار بزرگی را ملت‌های ما و تاریخ ما در طول دهه‌های گذشته آماده کرده‌اند، تا ما امروز از این فضای دوستانه و برادرانه و صمیمی بتوانیم نهال همکاری را غرس کنیم و بنشانیم. این باغ و بوستان را پدران ما سال‌های گذشته و انسان‌های فرهیختة این دو ملت، فراهم کرده‌اند. دو ملتی که دارای افتخارات مشترک‌اند، جلال‌الدین رومی و قونیه، افتخار ما هم هست.
وقتی ما دارای شخصیت‌ها و افتخارات مشترک هستیم، وقتی ما اشعار مولانا را به فارسی می‌خوانیم و لذت می‌بریم و شما هم می‌خوانید – یا مستقیم یا با ترجمه - لذت می‌برید و احساس و لذت واحد نسبت به شعرهای مولانا داریم، پس ریشه‌های فرهنگ ما دارای آبشخور مشترک است و این سرمایة بزرگی برای توسعه در روابط دو کشور خواهد بود.
بی‌شک تجار، کارآفرینان و صاحبان صنایع در ایران و ترکیه، ستون‌های اصلی روابط اقتصادی دو کشور خواهند بود. آنها با ارتباط نزدیک‌تر و با فهم مشترک نسبت به پروژه‌هایی که به نفع دو کشور است، می‌توانند توسعه و همکاری‌های اقتصادی دو کشور را تضمین کنند و دو دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه نیز تمام مساعی خود را برای به نتیجه رساندن تلاش صاحبان و ستون‌های اقتصاد برای دستیابی به نتایج ملموس به کار خواهند گرفت. و اگر موانعی پیش روی توسعة روابط وجود دارد، این موانع را مرتفع خواهند کرد.
ما شکی نداریم که از پتانسیل‌های بسیار فراوانی برخورداریم. من در جلسة دیروز به جناب آقای رئیس جمهور و در جلسة همکاری‌های مشترک اقتصادی و راهبردی با جناب آقای نخست‌وزیر و وزرای محترم، تأکید کردم که باید پیوندهای اقتصادی را مستحکم کنیم. بانک، حمل و نقل و زمینه‌سازی برای حضور سرمایه‌های ترکیه در ایران و سرمایه‌های ایران در ترکیه، می‌توانند به عنوان مبانی و زمینه‌ای برای توسعة روابط دو کشور باشند. راه آهن شما و ما فاصله‌شان فقط 350 کیلومتر است. هزارها کیلومتر نیست. 210 کیلومتر در ترکیه و 140 کیلومتر در ایران. ما در حال طراحی راه‌آهنی هستیم که از دریای عمان و بندر چابهار خطوط ریلی کشورمان را به چین متصل کند. به عبارتی از ایران به افغانستان و تاجیکستان و سپس به قرقیزستان و از آنجا به چین و از سوی دیگر از طریق ترکمنستان به قزاقستان و کل کشورهای CIS(کشورهای مستقل مشترک‌المنافع) متصل خواهد شد. و به زودی و در سال بعد راه‌آهن ما به جمهوری آذربایجان پیوند خواهد خورد، و از آن طریق تا دریای سیاه [متصل می‌شود].
چرا راه‌آهن ایران، به راه‌آهن کشور دوست و برادر و عزیز ما ترکیه متصل نشود؟ این کار نه برای ایران و نه برای ترکیه سنگین نیست. این اراده و تصمیم در دو طرف برای اتصال همة رگ‌هایی که [حاصل] پمپاژ ارادة دو طرف از قلب دو ملت می‌باشد، می‌تواند نه تنها به تمام رگ‌های دو کشور، بلکه منطقه و جهان ساری و جاری گردد.
حجم روابط‌مان به اعتراف دو کشور برای ما قابل قبول نیست و باید حداقل این حجم روابط به دو برابر افزایش پیدا کند. اراده و رفع [مشکلات] با ما دولت‌ها، و اجرا با شما اتاق‌های بازرگانی دو کشور.
دو کشور البته ظرفیت‌های فراوان منطقه‌ای در قالب سازمان اکو، یا گروه D8(گروه هشت کشور مسلمان در حال توسعه، شامل کشورهای اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه) در اختیار دارند، که از این ظرفیت‌ها نیز باید استفاده و بهره‌برداری کنیم.
یکی از شعارهای دولت جدید ایران، دولت تدبیر و امید، تسهیل روند فعال شدن بخش خصوصی در ایران بوده و بر این شعارش پای خواهد فشرد. امروز فقط ده ماه از عمر این دولت گذشته است و در این زمینه تسهیلات فراوانی را برای بخش خصوصی آماده نموده و آمادگی دارد اگر معضلات و مشکلاتی وجود دارد، آنها را مرتفع کند.
این دولت مصمم است تحریم غیرعادلانه‌ای که علیه ایران، توسط کشورهای غربی - البته بخشی از آنها - به ناروا وضع شده بود را با منطق، مذاکره، استدلال و کنار میز مذاکره نشستن به حل و فصل نهایی برساند. و در این راستا قدم اول را با توافق ژنو برداشت و برای دنیا به اثبات رساند که ایران صرفاً در پی فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و این حق را از آن همة ملت‌ها در منطقه و در سایر مناطق جهان می‌داند و در این راستا همة تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا در آیندة نزدیک به توافق نهایی با کشورهای 1+5 دست یابد.
ما حمایت‌های دولت و ملت ترکیه نسبت به ایران را در مسیر راه در سال‌های گذشته و امروز، هرگز فراموش نخواهیم کرد. ما در راستای فعال شدن و توسعة منطقه‌ای معتقدیم ایران پلی برای اتصال به شرق و شرق دور و ترکیه نیز پلی برای ارتباط به اروپا و غرب در این منطقه است. بیاییم این دو پل عظیم منطقه را به یکدیگر متصل کنیم.
نیروی انسانی فرهیخته و فعال در هر دو کشور وجود دارد. با صنعت و پیشرفت تکنولوژیک در ترکیه، معادن، منابع و به ویژه انرژی در ایران، می‌توانیم اقتصاد دو کشور را نه به عنوان دو اقتصاد رقیب در برابر همدیگر، بلکه دو اقتصاد مکمل در کنار یکدیگر قرار دهیم. ما می‌توانیم با باز کردن فضای بیشتر برای فعالیت‌های دو طرف و همچنین با اجرای قانون «بهبود مستمر محیط کسب و کار» که در این دولت در ایران اجرایی و عملیاتی شده است، زمینه را برای سرمایه‌گذاران خارجی در ایران فراهم‌تر کنیم. شعار این دولت استقبال از سرمایه و سرمایه‌گذاران است، چه ایرانی و چه غیر ایرانی و به ویژه ترک.
ما در این سفر با مسئولین محترم، برخی از زمینه‌های توسعه را برشمردیم. دولت ایران مصمم است سواحل جنوب خود را آباد و فعال کند. راه را در سراسر سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان و همچنین راه ریلی و انتقال خط نفت و گاز را توسعه دهد. بنادر جنوب، همچون بندرعباس و چابهار و بندر جدیدی که این دولت می‌خواهد آن را توسعه دهد، به نام بندر جاسک را فعال نماید.
سرمایه‌گذاری در تمام این مناطق و در مناطق آزاد ایران برای سرمایه‌گذاران آماده است و ما استقبال می‌کنیم تا در سایة این سرمایه‌گذاری، دو کشور و دو ملت بتوانند منتفع شوند. طبق آمارهای ملی و بین‌المللی ریسک‌های مختلف سیاسی و اقتصادی در ایران به طور روزافزونی در حال کاهش است و این، فرصت بی‌نظیری را در اختیار سرمایه‌داران قرار می‌دهد. من همین جا از شما دعوت می‌کنم تا با حضور در صحنه‌های اقتصادی ایران و تعامل نزدیک‌تر و با سرمایه‌گذاری و فعالیت بازرگانی در تمامی بخش‌های اقتصادی و صنعتی، مشارکت نمایید.
خانم‌ها، آقایان!
در پایان بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، ضمن تشکر از برگزاری چنین جلسه‌ای، آرزوی توفیق بیش از پیش و اعتلای هرچه بیشتر در روابط دو کشور به ویژه در زمینة همکاری‌های بخش خصوصی را خواهانم و از میهمان‌نوازی دولت ترکیه و مردم بزرگوار این کشور تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 80463

- سفرهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده