دکتر بانک در همایش نقش تعاونی‌های نسل نوین در توسعه اقتصاد:

جامعه ایران بستر مناسبی برای گسترش فعالیت‌های تعاونی است/فعالیت تعاونی را باید با تقویت روح کار جمعی گسترش داد/ برنامه دولت برای خروج از رکود مزیت های بسیاری برای فعالان بخش تعاونی دارد

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری، جامعه ایران را بستر مناسبی برای گسترش فعالیت‌های تعاونی عنوان کرد و اظهار داشت: باید فعالیت تعاونی را نه صرفا با تبلیغ رسانه‌ای بلکه با تقویت روح کار جمعی در کشور گسترش دهیم.

شناسه خبر: 80368 -

چهارشنبه 12 شهريور 1393 - 12:29

دکتر مرتضی بانک روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی نقش تعاونیهای نسل نوین در توسعه اقتصاد با اشاره به اینکه قانون اساسی به صراحت فعالیتهای اقتصادی در کشور را به سه بخش فعالیتهای دولتی خصوصی و تعاونی تقسیم کرده است، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشکلات متعدد با تکیه بر نیروی انسانی بومی و امکانات داخلی و بهره گیری از شکوفایی استعدادهای کشور تحت لوای استقلال ، گام های موفقی در مسیر توسعه برداشته شده است.
دکتر بانک با طرح این سوال که باید دید چرا بخش تعاونی کشور نتوانسته همپای بخش دولتی و خصوصی توسعه یابد؟ ، افزود: اقتصاد دولتی همواره به سرمایه های دولتی و پشتیبانی های دولتها متکی بوده و مشکلات خود را از این طریق حل و فصل کرده و در بخش خصوصی نیز انگیزه های مثل سود و منفعت غلبه بر مشکلات و پیشرفت را توجیه کرده است، اما فقدان این مولفه ها باعث عدم گسترش مطلوب فعالیتهای اقتصادی تعاونی شده است .
وی با تاکید بر اینکه بخش تعاونی باید فضای جدیدی برای فعالیتهای خود تعریف کند، اظهار داشت: باید تدبیر کرد و دید که بخش تعاونی در اقتصاد کشوری مثل ایران که زمینه های مناسبی برای فعالیتهای اقتصادی این بخش دارد، چگونه می تواند بیش از این گسترش یابد، چرا که در ایران نه رغبتی برای ایجاد کارتل های اقتصادی خصوصی وجود دارد و نه قرار است اقتصاد به شکل دولتی اداره شود.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری با ناموفق توصیف کردن اجرای اصل 44 قانون اساسی در سالهای اخیر تصریح کرد: در ایران فعالیتهای اقتصادی به شکل تعاونی مزیت ها و مولفه های مثبتی برای ارجعیت یافتن دارد و لازم است با فرهنگ سازی ، فعالیتهای تعاونی در بخش اقتصاد را گسترش دهیم، اما لازم است توجه داشته باشیم که این فرهنگ سازی به معنای تبلیغات صرف رسانه ای نیست بلکه باید روحیه کار جمعی و تعاونی را تقویت کنیم .
دکتر بانک با ضعیف توصیف کردن روحیه کار جمعی در کشورمان و تمایل عمومی به تک روی در عرصه های اجتماعی و اقتصادی گفت: یکی دیگر از نقطه ضعف های فعالیت های تعاونی اقتصادی در کشورمان بهره مندی این تعاونی ها از رانت می باشد که باعث می شود این تعاونی ها ضعف مدیریت و استفاده بهینه از منابع را با رانت جبران کرده و در نتیجه توان فعالیت رقابتی در اقتصاد پیدا نکنند و لذا همواره ضعیف باقی بمانند.
وی فقدان انگیزه کافی برای فعالیت در بخش تعاونی را از دیگر مشکلات پیش روی گسترش فعالیتهای اقتصادی این بخش در کشور عنوان کرد و ادامه داد: بر خلاف بخش دولتی که مدیریت در آن یک موقعیت و فرصت به حساب می آید و یا مدیریت در بخش خصوصی که با سود و منفعت همراه است، مدیریت در بخش تعاونی جایگاه تعریف شده مناسبی ندارد و این باعث شده مدیریت های قوی در بخش تعاونی پا نگیرد .
معاون کل سرپرست نهاد فقدان آموزش عمومی و همگانی و آموزش های اختصاصی درباره تعاونی در کشور را از دیگر نقطه ضعف های فعالیتهای تعاونی در اقتصاد کشور برشمرد و اظهار داشت: باید شیوه های نوین فعالیتهای تعاونی تشریح شده و در قالب و محتوای آموزشی مناسب ارائه شود .
دکتر بانک با تشکر از برگزار کنندگان چنین همایشی، تعاونی ها را به بهره گیری از رویکردها و برنامه های دولتی از جمله تلاش های دولت تدبیر و امید برای مهار تورم و خروج از رکود دعوت کرد و گفت: برنامه دولت برای خروج از رکود مزیت های بسیاری برای فعالان بخش تعاونی دارد که با استفاده از آن می توانند تحول جدی در بخش تعاونی اقتصاد کشور ایجاد کنند . همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی یک امکان بالقوه برای توسعه فعالیتهای تعاونی است.

شناسه خبر: 80368

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده