متن کامل سخنرانی در صبحانه کاری با تجار و اندیشمندان چینی

-

شناسه خبر: 80297 -

پنجشنبه 1 خرداد 1393 - 01:01


بسم الله الرحمن الرحیم
امروز این فرصت در اختیار من و همراهانم قرار گرفت تا در این مرکز سخنانی را داشته باشیم. نکته اول آن که دو کشور چین و ایران سابقه تمدنی بسیار کهنی دارند و علاوه بر آن، روابط دیرینه‌ای نیز بین دو کشور برقرار بوده که به بیش از هزار سال قبل برمی‌گردد. ایرانیان از هزار سال پیش در میان مردم چین زندگی می‌کردند یا حداقل در رفت و آمد بوده‌اند. همان راهی که ما تحت عنوان راه ابریشم می‌شناسیم، امروز می‌تواند یک بار دیگر با شرایط مدرن برای منطقه احیا شود و ملت‌های منطقه را به هم پیوند دهد.
یکی از مهم‌ترین وظایف مراکز تحقیقاتی در چین و ایران این است که بیندیشند برای گسترش روابط دو کشور چه راههایی باید برگزیده شود و چه اصولی بر مبنای منافع بلندمدت دو ملت در نظر گرفته شود به گونه‌ای که کاهش این روابط برای هیچ یک از دو کشور به صرفه و صلاح نباشد. یا به تعبیری دیگر، دو کشور کاهش این روابط را در شرایط آینده به مصلحت ملت‌های خود ندانند و نبینند.
در مرکز تحقیقات استراتژیک در ایران که من مسئول آن بودم راجع به چین تحقیقاتی انجام شده و کتابی هم در این زمینه به چاپ رسید. امروز مراکز تحقیقاتی فراوانی در ایران وجود دارند که علاقه‌مندند درباره چین مطالعه کنند. این کمک شما به آنهاست که در مسیر مطالعات خود راه کوتاه‌تری را بپیمایند و با دقت بیشتر با اعماق فرهنگی و ویژگی‌های این ملت آشنا شوند.
در طیف مقابل هم در ایران می‌توانند به شما کمک کنند تا شما بتوانید راحت‌تر با فرهنگ و تمدن و منافع ایران آشنایی بیشتری پیدا کنید.
امروز در شرایط منطقه‌ای و جهانی تصمیم جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با کشور چین است. دلیل آن هم این است که چین بزرگترین طرف تجاری ایران محسوب می‌شود. الان سطح روابط اقتصادی دو کشور به حدود 45 میلیارد دلار امریکا بالغ می‌شود که حتماً زمینه توسعه این روابط وجود دارد. برای آنکه پیوند دو کشور مستحکم و بلندمدت شود باید در کنار مسائل اقتصادی به مسائل اجتماعی و فرهنگی و مراکز علمی و تحقیقاتی و روابط اینها نیز پرداخته شود.
من توسعه صنعت گردشگری را برای دستیابی به این هدف توصیه می‌کنم. قطعاً خواندن دهها کتاب می‌تواند با یک سفر چند روزه معادل باشد و گاهی سفر چند روزه درس‌هایی به انسان می‌آموزد که در لابلای خطوط کتاب پیدا کردن آن سخت و مشکل است.
نکته دومی که می‌خواهم بر آن تأکید کنم شرایط جهانی و منطقه‌ای است. امروز هم در آسیا و هم در کل جهان، جامعه بشری با چالش و ترس و نگرانی در زمینه جنگ، تروریسم، خشونت، افراط‌گری، پرداختن به قومیت‌ها به صورت افراطی و پرداختن به مذاهب دینی به صورت افراطی مواجه است. این مشکل ممکن است جوامع بشری را برای سالیان دراز در جنگ و خشونت نگه دارد. ما امروز در کمتر قاره‌ای می‌بینیم که خشونت نباشد؛ خشونت به نام دین یا مذهب، خشونت به نام قومیت یا طایفه‌گرایی، خشونت به معنای افکار افراطی حتی در مسائل سیاسی و اجتماعی و خشونت در مسائل دینی و مذهبی که این خشونت‌ها و افراطی‌گری‌ها گاهی منجر به جنگ داخلی در بعضی از کشورها شده است.
امروز در کشور سوریه به خاطر افراطی‌گری و خشونت و تروریسم با یک جنگ داخلی مواجه هستیم. در بخشی از عراق با خشونت و افراط‌گری و مقابله تروریست‌ها با مأمورین دولتی مواجه هستیم. در افغانستان، پاکستان، لبنان حتی مصر، لیبی، یمن، بحرین و بسیاری از کشورها می‌بینیم که خشونت وجود دارد. در این منطقه یعنی منطقه شرق آسیا نیز هنوز اختلافات و مشکلات بین دو کره و بسیاری از مشکلات دیگر مرزی یا غیرمرزی بین کشورهای منطقه وجود دارد. اگر بشریت به فکر توسعه پایدار و بلند مدت است باید اذهان جامعه از تهدیدات امنیتی خالی شود تا انسان‌ها بتوانند آینده آرام را پیش روی خود ببینند.
برای این کار همه ما به ویژه مراکز علمی و تحقیقاتی و همه رسانه‌های گروهی و تبلیغاتی باید این فرهنگ را توسعه دهند و همه ما باید با خشونت، افراطی‌گری، تروریسم و دامن زدن به اختلافات مقابله کنیم و این کار کار یک ملت یا قاره نیست، بلکه همه انسان‌ها باید دست به دست هم بدهند. به همین دلیل من در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته پیشنهاد طرح مقابله با خشونت و افراط‌گری تحت عنوان wave را دارم که در دستور کار شورای امنیت قرار گیرد و خوشحالم که این طرح در مجمع عمومی به اتفاق آرا به تصویب رسید و دیروز نیز در اجلاس شانگهای به عنوان بخشی از سیکا منتشر شده که همه کشورهای عضو سیکا برای اجرای این طرح دست به دست هم بدهند و در مقابل افراطی‌گری و خشونت بایستند و با آن مقابله کنند. فکر می‌کنم در این زمینه دوم هم اگر مراکز تحقیقاتی ایران و چین به مطالعه بپردازند که ریشه‌های خشونت و افراطی‌گری از کجا نشئت می‌گیرد و چگونه می‌توان با برنامه‌های اقتصادی، فرهنگی، تبلیغاتی و اطلاعاتی با افراط و خشونت مقابله کرد. خوشحالم که امروز در جمع شما شرکت دارم.
والسلام علیکم و رحمة الله

شناسه خبر: 80297

- سفرهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده