دکتر بانک در جمع برگزیدگان و شورای اداری ملارد:

"عدالت"، توزیع مناسب برنامه‌ها و تخصیص اعتبارات برای رسیدن به رفاه و توسعه عمومی است

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری، با تاکید بر اینکه دولت یازدهم همه توان خود را برای خدمت به مردم بکار گرفته است، اظهارداشت: عدالت تقسیم اعتبارات نیست، بلکه عدالت توزیع مناسب برنامه‌ها و تخصیص مناسب اعتبارات برای رسیدن به رفاه و توسعه عمومی است.

شناسه خبر: 80183 -

چهارشنبه 5 شهريور 1393 - 20:55

دکتر مرتضی بانک شامگاه چهارشنبه همزمان با چهارمین روز هفته دولت در جمع اعضای شورای اداری و شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین نخبگان و برگزیدگان شهرستان ملارد، گفت:توزیع مستقیم منابع که ثمره آن خوشحالی زودهنگام است، نتیجه‌ای جز از دست رفتن منابع و عدم ایجاد توسعه به دنبال ندارد.
وی که از پس افتتاح چندین طرح عمرانی و بازدید از شماری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی شهرستان ملارد استان تهران، در این نشست حضور یافته بود، گفت: بسیار خرسندم که مجریان دولت آنقدر فعال هستند که خدمات آنها در طول مدت بسیار کوتاه، کاملا واضح و روشن است.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری، «خدمت» و «خلوص» را به عنوان ویژگی‌های اصلی مسئولان نظام اسلامی برشمرد و گفت: هدف دولت تدبیر و امید این است که بتواند خدمت را به طور مستقیم به توده‌های مردم برساند، اما این موضوع مترادف با این نیست که برای خدمت‌رسانی مستقیم به مردم باید پول و منابع بین مردم توزیع شود، بلکه باید ظرفیت‌ها و بسترهای توسعه را شناسایی کرد و با تخصیص منابع و تکیه بر خود مردم، این ظرفیت‌ها را به ثمر رساند که نتیجه آن رفاه و توسعه کشور و خدمت اصیل به مردم است.
وی از توجه به برنامه‌ریزی کوتاه مدت در کنار ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت‌های توسعه اقتصادی کشور به عنوان سیاست اقتصادی دولت تدبیر و امید نام برد و گفت: دولت همزمان با ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت‌های توسعه اقتصادی کشور باید برنامه‌ریزی کند تا مردم در کوتاه‌مدت نیز دچار آسیب‌ نشوند.
دکتر بانک، اولین قدم دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد را محدود کردن تورم لجام‌گسیخته در کشور دانست و اظهار داشت: اگر تورم 40 درصدی با شیوه‌ها و رفتارها و برنامه‌های اقتصادی گذشته ادامه پیدا می‌کرد، امروز نگرانی‌های وحشتناک و مشکلات بسیار گسترده‌ای را به مردم تحمیل می‌کرد.
وی در تبیین دلایل تورم لجام‌گسیخته سال‌های گذشته به دو عامل «شرایط عمومی کشور به دلیل وضعیت تحریم» و «مسایل مدیریتی» اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها کنترل و کاهش تورم است، ولی کاهش تورم مصادف با حذف تورم نیست، چون تورم به یکباره حذف نمی‌شود.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری افزود:همه مردم متوجه هستند وقتی درآمد بدون برنامه، بدون پشتوانه و بدون فعالیت‌های توسعه‌ای در اختیارشان قرار گیرد، نتیجه‌اش افزایش نقدینگی و افزایش تورم است.
دکتر بانک با اشاره به برنامه‌ دولت برای خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی، به 170 محور برنامه دولت برای خروج از رکود اقتصادی اشاره کرد و گفت: امیدواریم پس از تصویب سیاست‌های خروج از رکود توسط مجلس شورای اسلامی، فعالیت‌های خروج از رکود در نیمه دوم سال 93 اجرایی شود. رکود اگر بدون توجه به تورم بخواهد به رونق برسد، خود باعث ایجاد تورم است؛ بنابراین به طور همزمان در صدد کنترل تورم و خروج از رکود هستیم.
وی اولین قدم دولت تدبیر و امید را ایجاد و حفظ آرامش و امنیت در حوزه‌های اقتصادی و فعالیت‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: اگر هر روز یک برنامه و بخشنامه جدید صادر شود، هیچ وقت برنامه ریزی برای بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر نخواهد شد، بنابراین مهم‌ترین برنامه، ایجاد نظم و امنیت در حوزه اقتصاد بود که خوشبختانه این امنیت طی یکسال گذشته در حوزه‌های اقتصادی و فعالیت‌های اجتماعی حاصل شده است.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اثرات منفی روابط خارجی نامشخص و نامتوازن در امور داخلی کشورها تصریح کرد: دولت تدبیر و امید، ایجاد محیط مناسب سیاسی در روابط خارجی را سامان داد و در این دوره بحث هسته‌ای را بسیار حساب‌شده و کنترل شده به سمتی بردیم که با حفظ دستاوردها و امکاناتی که در این حوزه به دست آوردیم، امور را چنان هدایت کنیم که تهدیدات احتمالی از بین برود و در فضایی حرکت کنیم که ضمن حفظ منافع کشور، روابط خارجی کشور را توسعه می‌دهد.
دکتر بانک با بیان اینکه دولت یازدهم به صورت آگاهانه و هوشیارانه به فکر آینده ایران است، تأکید کرد: دولت تدبیر و امید می‌داند که می‌تواند با حفظ منافع ایران و با مذاکره سیاسی، مشکلات را حل کند، وقتی زبان مستدل برای اجرای برنامه‌های سیاست خارجی خود داریم، چرا استفاده نکنیم؛ از جمله این امکانات مذاکره سیاسی است.

شناسه خبر: 80183

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده