در گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری با امیر کویت؛

دکتر روحانی خواستار اقدام مجامع بین‌المللی برای توقف فوری حملات به غزه شد

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری شامگاه جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با امیر کویت، ضمن ابراز نگرانی شدید از تهاجم بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه، خواستار اقدامی فوری از سوی مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه بخصوص سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب برای توقف حملات به غزه شد.

شنبه 21 تير 1393 - 00:24

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح»، علت این تماس تلفنی را نگرانی شدید از تهاجم بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه عنوان کرد.
دکتر روحانی گفت: ما احساس می‌کنیم زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع غزه در این ماه مبارک رمضان در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌اند و محاصره مردم غزه در حال حاضر به گونه‌ای است که مردم از امکانات پزشکی و غذایی کاملاً محروم هستند.
رئیس جمهوری افزود: لازم است که یک اقدام فوری از سوی مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه، بخصوص از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب انجام گیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، با مثبت برشمردن مواضع امیر کویت نسبت به مردم فلسطین، این مواضع را با توجه به ریاست امیر کویت بر اتحادیه عرب، مهم خواند و تأکید کرد: نیاز است که گام‌های فوری و جدی برداشته شود. ما نیز برای هر گونه تشریک مساعی برای دست یافتن به یک آتش‌بس فوری آمادگی داریم.
وی ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه مشارکت برای کمک به مردم فلسطین، بر ایجاد راهی برای رساندن کمک‌های پزشکی و مواد غذایی به مردم غزه تأکید کرد.
دکتر روحانی گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا آتش خانمان‌سوزی که در منطقه ایجاد شده است زودتر خاموش شود.
رئیس جمهوری با تأکید مجدد بر کمک‌رسانی به افراد مجروح و نیازمند در غزه، یادآور شد که در کنار مسئله فلسطین، امروز در عراق و سوریه نیز شاهد نا امنی و کشتار هستیم.
دکتر روحانی با ابراز آمادگی کامل برای همکاری، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه ایران برای تشریک مساعی در این زمینه با وزارت خارجه کویت در تماس خواهد بود.
«شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت نیز در این گفت‌وگوی تلفنی وضعیت فعلی فلسطین را برای همگان دردناک و تأسف‌بار دانست و گفت: وزیر امور خارجه را مأمور نمودم تا با اتحادیه کشورهای عرب و سازمان ملل متحد ارتباط برقرار کند تا راهی برای حل و فصل این مشکل وحداقل برقراری آتش‌بس بیابند.
امیر کویت افزود: به جنابعالی اطمینان می‌دهم که احساس ما نسبت به مسئله فلسطین همان احساسی است که همگان نسبت به آن داریم. در ارتباط با ارسال کمک‌ها به مردم غزه نیز در کویت کمک‌ها را جمع آوری کرده و برای ارسال آماده‌‎ایم. همچنین برادران ما هم در کشورهای شورای همکاری نیز اقدام به ارسال کمک‌ها کرده‌اند.
وی خواستار توجه بیشتر رهبران عرب نسبت به موضوع غزه شد و افزود: متأسفانه آنچه در غزه روی می‌دهد بسیار دردآور و کشتار بی‌گناهان برای ما خیلی تأسف‌بار است.
امیر کویت در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدوارم امنیت در سراسر منطقه برقرار گردد و توجه بین‌المللی به مسائل منطقه را شاهد باشیم.

شناسه خبر: 79169