رییس جمهوری در دیدار با خانواده شهید دکتر بهشتی:

شهید بهشتی به حق، سیدالشهداء انقلاب اسلامی و حادثه 7 تیر بود

رییس جمهوری درآستانه سالروز شهادت آیت‌الله دکتر سیدمحمدحسینی بهشتی و در دیدار با خانواده آن بزرگوار ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی،تصریح کرد: شهید بهشتی به حق سیدالشهداء انقلاب اسلامی و حادثه فجیع هفتم تیرماه 1360 بود.

جمعه 6 تير 1393 - 15:48

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان فرازهایی از سخنان امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی در مورد این شهید بزرگوار به این عبارت که «بهشتی مظلوم بود و مظلوم زیست»، افزود: به راستی ایشان یار و کنار امام خمینی(ره) بود و خداوند مقام این شهید خدوم و یاران گرانقدر ایشان را که با وی شهید شدند،متعالی گرداند.
رییس جمهوری با بیان خاطراتی از شهید بهشتی درحوزه علمیه قم تأکید کرد: اگر بگویم در تاریخ حوزه‌‌های علمیه، شهید بهشتی از اولین شخصیت‌هایی بود که سبک نوی فراگیری علوم اسلامی، احکام دینی و تحقیق را ایجاد و ترویج کرد، سخن به اغراق نگفته‌ام.
دکتر روحانی با بیان این مطلب که شهید بهشتی با شخصیت والای خود برای همه مشکلات موجود چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از پیروزی آن، راه حل داشت، تصریح کرد: آیت‌الله شهید بهشتی انصافاً از شخصیت‌های استثنایی روحانیت، لااقل در دهه‌های اخیر بوده است.
رییس جمهوری به شیوه‌های مدیریت و تدریس شهید بهشتی درحوزه و مدرسه اشاره کرد و تربیت افراد چه در بخش مدیریت تبلیغ دینی و چه مدیریت اجتماع و جامعه را از شاخصه‌های برجسته و ممتاز ایشان برشمرد.
دکتر روحانی به نقش برجسته و تأثیرگذار شهید بهشتی در نهضت انقلاب اسلامی، پیروزی، استقرار و استمرار انقلاب و جلوگیری از انحراف آن اشاره کرد و سازماندهی و ساماندهی امور در شورای انقلاب و روحانیت مبارز را از دیگر ویژگی‌ها و نقش ایشان در انقلاب اسلامی دانست.
رییس جمهوری یکی از شاخصه‌های کم‌نظیر آن بزرگوار را سعه صد و بالا بودن آستانه تحمل ایشان ذکر کرد و گفت: شهید بهشتی با موافق و مخالف و حتی دشمن‌ترین افراد با سعه‌صدر به مذاکره و مناظره می‌نشست و مناظرات ایشان در صدا و سیما گواه این مدعاست.
دکتر روحانی اداره مجلس خبرگان و حضور در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران- که در دنیا می‌شود به این قانون اساسی افتخار کرد - را از کارهای بزرگ و ممتاز شهید بهشتی برشمرد.
رییس جمهوری ،شهید بهشتی را معمار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: نقش شهید بهشتی در ساماندهی و تکمیل ساختار قوه قضائیه جمهوری اسلامی چه به لحاظ شکلی و چه به لحاظ محتوایی ممتاز و متمایز بود.
دکتر روحانی به حرکت‌های انحرافی توسط برخی از افراد و گروه‌ها در ابتدای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقاومت و ایستادگی شهید بهشتی با تشکیل حزب جمهوری اسلامی و سخنرانی‌ها و مناظراتی که ایشان برای تبیین تفکر و چارچوب اسلامی در برابر انحراف داشت، توانست انقلاب را از انحراف مصون داشته و بخش عظیمی از این دستاورد بزرگ، مرهون و محصول کار، تلاش و برنامه‌ریزی آن بزرگوار بود.
رییس جمهوری با بیان این مطلب که شخصیتی را در انقلاب اسلامی سراغ ندارم که به اندازه شهید بهشتی زخم زبان‌ها و تهمت‌های فراوانی را به ایشان روا داشته باشند ولی آن بزرگوار با صبر و سعه صدر آنها را تحمل کرده باشد، اظهار داشت: نقش شهید دکتر بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی به حق فراموش‌ناشدنی است و ایشان جزء مظلوم‌ترین شخصیت‌های انقلاب اسلامی است.
دکتر روحانی دانش علمی، تسلط بر علوم متعدد، زندگی هدفمند، کسب تحصیل از محضر عالمان و استادان بزرگ اسلامی، اخلاق حسنه، وقار، تواضع، مدیریت با تدبیر و نظم را از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر آن شهید فرزانه برشمرد و گفت: ملت ایران حادثه هفتم تیر را که یکی از سخت‌ترین روزهای انقلاب اسلامی بود که همه را متأثر کرد، فراموش نخواهند کرد، بحمدالله خون آن بزرگوار و یاران گرانقدر آن توانست انقلاب اسلامی را آبیاری کند و جلوی خطرات و انحرافات آن را گرفته و تا امروز ادامه پیدا کند.
در ابتدای این دیدار رییس جمهوری از کتابخانه تخصصی و آرشیو بنیاد نشر آثار آیت‌الله دکتر شهید بهشتی و موزه‌سرایی که شامل عکس و خاطرات آن شهید بزرگوار بوده و نیز اتاق شورای انقلاب اسلامی که نخستین جلسات شورای انقلاب در این مکان برگزار می‌شد و در منزل آن شهید برپا بوده، بازدید به عمل آورد.
همچنین پسر بزرگ شهید بهشتی توضیحاتی در خصوص ویژگی‌ها و اخلاق حسنه و عملکردهای آن شهید بزرگوار به رییس‌جمهوری ارایه کرد.
در پایان این دیدار که در فضایی گرم، صمیمی و معنوی برگزار شد، رییس‌جمهور ضمن ادای احترام به مقام آیت‌الله شهید دکتر بهشتی و همسر بزرگوار ایشان، برای شادی روح آن بزرگواران غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال مسألت داشت.
همچنین رییس‌جمهوری در پایان این دیدار که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی معاون رییس جمهور در امور ایثارگران و رییس بنیاد شهید و محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهوری حضور داشتند، برای بزرگداشت آیت‌الله شهید بهشتی، در دفتر یادبود آن شهید متنی را نگاشت و عکس‌هایی را با فرزندان و سایر اعضای خانواده آن شهید به یادگار گرفت.
متن یادداشت رییس جمهوری در دفتر یادبود آیت الله شهیدبهشتی به این شرح است:
بسمه تعالی
خداوند را شاکرم که پس از سالها توفیق یافتم به منزل شهید بزرگوار آیت الله بهشتی بیایم تا همه خاطرات ارزشمند قبل و بعد از انقلاب را در ذهنم مرور کنم .
او به حق جزو معماران بزرگ انقلاب اسلامی و از شخصیت های کم نظیر روحانیت در دوران معاصر است . نقش او در پیروزی انقلاب اسلامی ، تدوین و تصویب قانون اساسی ، ساختمان جدید قوه قضاییه و تربیت صدها شاگرد تاثیر گذار در کشور و جامعه، فراموش ناشدنی است.
در کنار همه مزایای آن بزرگوار، مظلومیت ایشان در برابر انواع تهاجمات دشمنان و معاندان برای همه یاران و دوستان آن بزرگوار تاثر انگیز و فراموش ناشدنی است.
خداوند بر مقام آن عزیز در کنار اولیا بزرگوارش بیفزاید و ما را رهرو راه او قرار دهد.

شناسه خبر: 78942