دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.|>"> دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.|>" /> دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.|>" />

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید چین:

تهران برای توسعه روابط با پکن اهمیت زیادی قایل است

دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.

شناسه خبر: 78834 -

دوشنبه 2 تير 1393 - 12:31

رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات مهم روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس های «شانگهای» و «سیکا»، گفت: ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط فی ما بین نمی بیند و در انتظار است با سفر «پینگ» رییس جمهوری خلق چین به تهران در آینده ای نزدیک این همکاری ها بیش از پیش ارتقا یابد.
دکتر روحانی سوابق همکاری دو کشور در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد و اظهار کرد: چین در دورانی که ایران مورد تجاوز قرار گرفت و در هنگام تحریم ها اقدامات مفیدی انجام داد که راهگشا و موثر بود و ما هیچ گاه این روابط دوستانه را فراموش نخواهیم کرد.
رییس جمهوری گفت: ایران و چین همچنین در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای از گذشته تاکنون همکاری های ارزشمندی داشته اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با 1+5 هستیم تا طرفین در زمان تعیین شده به توافق جامع و نهایی دست یابند.
رییس جمهوری از سفیر جدید چین خواست تا تمام مساعی خود را برای تحقق طرح های امضا شده میان دو کشور در حوزه ایجاد شهرک «آی تی»، قراردادهای «فاینانس» و انرژی بکار بندد.
دکتر روحانی ادامه داد: ایران آماده است تا در ساخت مخازن بزرگ نفت و پالایشگاه های بزرگ با چین همکاری کند.
رییس جمهوری از حضور شرکت های چینی برای سرمایه گذاری در بنادر چابهار و جاسک استقبال کرد و گفت: طرح اتصال راه آهن بندر چابهار از طریق کشورهای افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان به چین می تواند زمینه های توسعه همکاری بیش از پیش را فراهم آورد و ایران در این باره به سرعت در حال تکمیل راه آهن بندر چابهار تا افغانستان است.
دکتر روحانی با اشاره به قراردادهای مهم ایران و چین در مذاکرات دوجانبه و همکاری دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک با هفت گروه کاری در تهران گفت: نتیجه تلاش های این کمیسیون باید زمینه های تعامل تهران – پکن در هفت شاخه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم کند و با سفر رییس جمهوری چین و قراردادهای نهایی در این خصوص امضا شود.
پانگ سن سفیر جدید چین در تهران نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی هایش با مقامات عالی رتبه چین برای پیشبرد روابط دو جانبه، گفت: پکن خواهان توسعه روابط در حوزه «آی تی»، «فاینانس» و انرژی است.
وی تأکید رییس جمهوری چین برای احیای جاده ابریشم و ارتباط بیشتر از طریق آبهای آزاد را خاطر نشان کرد و گفت: این اقدام می تواند منجر به ارتباط بیشتر دو ملت و افزایش تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شود.
پانگ سن با بیان اینکه دو کشور در حوزه مسایل منطقه ای و جهانی دیدگاه مشترک دارند و از یکدیگر حمایت کرده اند، گفت:پکن از اشتراک مساعی ایران قدردانی می کند و آماده است تا در حد توان این بسترهای مشترک را افزایش دهد.
سفیر جدید چین با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان نماینده ویژه چین در مذاکرات 1+5 با ایران حضور داشته است، گفت: کشورش همواره از حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در چارچوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای حمایت کرده است.
وی افزود: ما مخالف تحریم های یک جانبه و ایجاد تکلیف برای کشورها خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در مذاکرات آتی ایران با 1+5 از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

شناسه خبر: 78834

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده