رییس جمهوری در همایش قوه قضاییه:

یک قوه قضائیه بیشتر نداریم / اصل بر برائت است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در همایش قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید در صدور حکم و انطباق قانون با احکام صادره به گونه‌ای عمل کرد که مردم احساس کنند عدالت اجرا شده ، تصریح کرد: به غیر از مواردی که دادگاه صالحه فردی را مجرم می‌داند اصل بر برائت است و این اصل همه جا جاری است چطور است که این اصل نادیده گرفته می‌شود.

شناسه خبر: 78765 -

شنبه 31 خرداد 1393 - 10:29

رییس جمهوری در این همایش که روسای قوه قضاییه و مقننه نیز حضور داشتند ، اظهارداشت : نباید هر کس در هر گوشه‌ای که نشسته ، چنین تصور ‌کند که صاحب نفوذ است و می‌تواند حکم صادر کند. حکم فقط از دادگاه و محکمه صالحه و در چارچوب معیارهای قانون است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با تاکید بر فراجناحی بودن قوه قضاییه گفت: دولت و مجلس می‌توانند جناحی باشند اما تنها جایی که نمی‌تواند جناحی باشد و باید فراجناحی باشد، قوه قضاییه است. نباید احساس شود که دستگاه قضایی تفاوتی بین امور قائل است. کرسی قضاوت غیر از کرسی خطابه و سیاسی است و در کرسی قضاوت تنها باید با زبان قانون حرف زده شده و طبق آن عمل شود.
رییس جمهوری افزود: در کرسی قضاوت نباید تفاوت کند در مقابل او چه کسی قرار گرفته است حتی اگر در یک طرف مولا علی (ع) باشد و در طرف دیگر فرد عادی حضور داشته باشد.
دکتر روحانی گفت: آنچه مردم از قوه قضاییه می‌خواهند عدالت به معنای واقعی کلمه است. سلامت قوه قضاییه باید به گونه‌ای باشد که مردم آن را احساس کنند. قوه قضاییه خوب و کارآمد و توانمند می‌تواند ما را در مبارزه با فساد یاری کرده و به مقصد برساند.
رییس‌جمهور تصریح کرد: مبنا و احساس ملت ایران ودولت این است که در کشور یک قوه قضاییه بیشتر نداریم. در کشور یک قوه قضاییه وجود ندارد که در کاخ دادگستری باشد و قوه قضاییه دیگر نیز در خیابان باشد. هیچ‌کس و هیچ گروه فشاری نمی‌تواند به قاضی و دادگاه‌های کشور فشار وارد کند.
دکتر روحانی تاکید کرد: قوه قضاییه کشور مستقل بوده و بر مبنای سیره پیامبر اسلام(ص) و امیرالمومنین(ع) عمل می‌کند. احزاب و گروه‌ها حق انتقاد دارند اما نمی‌توانند حکم صادر کنند.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: نباید هر کس در هر گوشه‌ای که نشسته ، چنین تصور ‌کند که صاحب نفوذ است و می‌تواند حکم صادر کند. حکم فقط از دادگاه و محکمه صالحه و در چارچوب معیارهای قانون است.
دکتر روحانی گفت: به غیر از مواردی که دادگاه صالحه فردی را مجرم می‌داند اصل بر برائت است و چطور است که این اصل نادیده گرفته می‌شود.
رییس‌جمهوری گفت: دادگاه و قوه قضاییه است که امنیت می‌آفریند و در کشور یک قوه قضاییه بیشتر وجود ندارد و هم ملت و هم دولت از آن حمایت می‌کنیم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش به نقش قوه قضاییه در ایجاد امنیت برای حضور بخش خصوصی در اقتصاد اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه در ایجاد امنیت ، مسئولیت مهم و تاثیرگذاری دارد و می‌تواند با اقدامات خود سرمایه‌گذاری در کشور را تسهیل کند. اگر سرمایه‌گذار احساس کند که حرکت قوه قضاییه در مسیری است که می‌تواند روی پای خود بایستد در این صورت به راحتی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه برخی در جامعه سرمایه‌گذار و ثروت را موضوع ضد ارزش می‌دانند، ضرورت اصلاح این نگرش و فرهنگ را مورد تاکید قرار داد و گفت: تا زمانی که عده‌ای سرمایه‌ را نجس می‌دانند و فقر را افتخار کشور، به مقصد نخواهیم رسید.
رییس‌جمهور افزود: امروز اگر آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت و طلاق در جامعه زیاد شده عامل اصلی آن فقر است لذا باید با فقر مبارزه کنیم و مردم بایستی حداقل از زندگی متوسطی برخوردار باشند تا به راحتی زندگی کنند.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت به تنهایی نمی‌تواند اقتصاد کشور را به طور کامل اصلاح کند، ضرورت‌ اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را مورد تاکید قرار داد و گفت: اصل ۴۴ که به تایید مقام معظم رهبری رسیده و ابلاغ شده برای این است که اقتصاد به مردم واگذار شود اما متاسفانه در عمل سرمایه‌ها از دولت به شبه دولت سوق پیدا کرده و لذا درست اجرا نشده است.
رییس‌جمهور افزود: جذب سرمایه‌گذار و کارآفرین و همچنین مبارزه با فساد، نیازمند همکاری سه قوه به ویژه قوه قضاییه است و باید دست به دست هم داده و با فساد مبارزه کنیم و راه صحیح مبارزه را پیدا کنیم.
دکتر روحانی گفت: اگرچه وجود دستگاه قضایی موفق و کارآمد ، پیشگیر است و مردم اگر مشاهده کنند که دادگاهی وجود دارد که حق مراجعه به آن متعلق به همه بوده و اگر به مال و حیثیت آنها تجاوز شود می‌توانند حق خود را بگیرند، بسیار مهم است از آنجا که مبارزه با جرم به مبارزه با مجرم ارجحیت دارد باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که حتی‌الامکان نیاز به مراجعه نداشته باشند و دولت الکترونیک یکی از موارد پیشگیری از فساد و مبارزه با فساد است.
رییس‌جمهور شفافیت را یکی دیگر از موارد مبارزه با فساد دانست و گفت: یکی از معیارهایی که در دنیا برای قوه قضاییه وجود دارد، شفافیت است و باید در قانون‌نویسی و صدور احکام، شفافیت وجود داشته باشد و در این خصوص مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون‌نویس بتواند شفاف‌ترین و قابل فهم‌ترین قانون را به نگارش درآورد.
دکتر روحانی با اشاره به اهمیت سلامت قوه قضاییه گفت: البته قوه قضاییه تلاش دارد که تمام کارهای خود را به سلامت انجام دهد چرا که در پی عدالت است اما در عین حال احساس سلامت از طرف مردم بسیار حائز اهمیت است لذا باید در صدور حکم و انطباق قانون با احکام صادره به گونه‌ای عمل کرد که احساس سلامت در جامعه وجود داشته باشد و مردم احساس کنند که عدالت اجرا شده است.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود در این همایش، افراط‌گرایی و خشونت را بالاترین خطر برای اخلاق ، مدیریت صحیح، امنیت و ثبات دانست و گفت: تنها راه مقابله با افراط و خشونت، عدالت و اعتدال و میانه روی و پیروی درست از سیره و روش نبی مکرم اسلام و ائمه اطهار(ع) است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، اهمیت کانون وکلا را مورد تاکید قرار داد و گفت: وکلا و کانون وکلا یار و کمک کار دستگاه قضایی هستند و اولین کار قاضی کشف جرم و بعد صدور حکم است و در کشف جرم و هم در انطباق آن با قانون وکیل می‌تواند به قاضی کمک کند و وکیل خوب ، یار خوب دستگاه قضایی است و باید قدردان وکلا بود.
رییس‌جمهور در ادامه اهمیت توجه به شورای حل اختلاف را مورد تاکید قرار داد و گفت: شورای حل اختلاف نیز کمک خوبی برای دستگاه قضایی است و می‌تواند برخی مسئولیت‌ها را از دوش قوه قضاییه کم کند.
دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت اهمیت اجتهاد پویا در قوه قضاییه گفت: اینکه در راس قوه قضاییه یک شخصیت مجتهد قرار دارد نشان دهنده اهمیت اجتهاد در قوه قضاییه است و امروز ضرورت دارد حوزه‌های علمیه و مراجع بزرگوار در اجتهاد پویا به قوه قضاییه کمک کنند.
رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه هیات منصفه در قانون گفت: در حال حاضر در دو مورد از هیات منصفه در قانون استفاده شده اگر تفسیر و استنباط شورای نگهبان حصر نباشد می تواند در آینده توسعه پیدا کند. هیات منصفه نه به عنوان تقلید از غرب بلکه مجتهدین ما در مجلس خبرگان قانون اساسی تصویب کردند وجود هیات منصفه در بسیاری از موارد می‌تواند در رسیدن به عدالت واقعی کمک کند و می‌تواند الگویی برای محاکم ما در امور مهم باشد.
دکتر روحانی در ادامه به همکاری حوزه و دانشگاه مخصوصا در رشته فقه و حقوق برای تربیت وارستگان برای امر قضا تاکید کرد.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه همکاری و هماهنگی سه قوه می‌تواند گره‌های بسیاری را از پیش پای مردم باز کند، گفت : دولت کمک به قوه قضاییه را برای اینکه بتواند تلاش بهتری را برای اجرای وظایف خود انجام دهد، وظیفه خود می‌داند.
رییس جمهوری در ابتدای این مراسم نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و قدردانی از همه قضات و دست اندرکاران دستگاه قضایی کشور، اظهار داشت: به روان پاک شهید آیت‌الله دکتر شهید بهشتی، معمار قوه قضاییه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همه همرزمان و یاران ایشان درود می‌فرستیم. بی تردید شهید بهشتی نمونه روشنی از یک مدیریت پخته و آگاه توام با سعه صدر و صبر و استقامت بود.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی از دیدگاه جایگاه علمی، هم از حوزه علمیه قم بهره‌گرفته بود و هم از علوم و دانش روز و مکاتب فکری غرب بهره‌مند بود و دارای فکر و اندیشه‌ بلندی بود که توانست در تمام مراحل زندگی، خدمات کم نظیر و گاهی بی نظیری داشته باشد.
رییس‌جمهوری افزود: تاسیس مدارس و حوزه علمیه قم در چارچوب نظم جدید و آشنایی طلاب و دانش پژوهان حوزه علمیه با علوم و دانش‌های روز نشان از تفکر عمیق و مدیریت صحیح آن مرد بزرگ بود و امروز صدها مدیر که در دستگاههای مختلف کشور مشغول فعالیت هستند از شاگردان مستقیم ایشان بوده و یا در مدارسی تربیت شده اند که طراح و برنامه ریز آن شهید بهشتی بود.
دکتر روحانی با یادآوری خاطره ای از شهید بهشتی و دیدار ایشان با حضرت امام (ره) تصریح کرد: اگر مدیران و بزرگان یک ملت به این نکته برسند که فریاد درود و مرگ و موافق و مخالف در راه صحیح و منطقی آنها تاثیرگذار نباشد آن وقت به جایی می‌رسیم که می‌توانیم به راحتی بار مسئولیت‌های بزرگ را بر دوش بکشیم و حتی ترور شخصیت را هم به راحتی تحمل کنیم .
رییس جمهوری تصریح کرد: شهید بهشتی خوب فکر می‌کرد، عادلانه تصمیم می‌گرفت و از هیچ چیزی هراسی نداشت و همه وجود و حتی آبروی خود را برای انقلاب و نظام در طبق اخلاص گذاشت.
رییس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه متاسفانه امروز بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم بداخلاقی‌ها ادامه دارد ، گفت: متاسفانه امروز نیز بداخلاقانی هستند که فکر می‌کنند راه پیشرفت آنها بد حرف زدن و مسائل را واژگون مطرح کردن است و اینها در مواردی خود را انقلابی می‌نامند و به اتهام زنی و درشت گویی افتخار می‌کنند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: آیت‌الله بهشتی شهید شد اما راه او همچنان بر دوش ما باقی است و باید راه او را در داخل کشور ، منطقه و جهان و به ویژه امروز که افراط‌گری و خشونت فراگیر شده است، ادامه دهیم.
رییس‌جمهوری افزود: شهید بهشتی از میان ما رفت اما قوه قضاییه‌ای آبرومند، اسلامی و قانونی از خود به یادگار گذاشت و امروز دارای قوانین مترقی و دادگاه‌هایی هستیم که در چارچوب معیارهای اسلامی و حقوق و مقررات قابل قبول در سطح دنیا در این کشور مشغول فعالیت هستند.
دکتر روحانی وظایف قضات را بسیار سنگین، حساس و تاثیرگذار دانست و گفت: قوه قضاییه از دیدگاه قانون اساسی قوه‌ مستقلی است و قضات با استقلال به داوری می‌پردازند و هیچ قوه و صاحب نفوذی نمی‌تواند و نباید در داوری عادلانه آنها تاثیر بگذارد و دولت وظیفه خود می‌داند که به دستگاه قضایی کشور که مسئولیت بسیار سنگین و حساسی به دوش دارد، کمک کند.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند در برابر اجرای عدالت به دادگستری و قوه قضاییه احترام نگذارد؛ چرا که همه از بالاترین مقام که رهبر معظم انقلاب باشند تا مردم عادی در برابر قانون مساوی و یکسان هستند و قاضی می‌تواند به اتهامات هر مقامی در چارچوب قانون ، رسیدگی کند
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اگرچه سه قوه طبق قانون اساسی از یکدیگر استقلال دارند اما در عین حال از وظایف مشترکی نیز برخوردار می‌باشند و برای دستیابی به اهداف و کمک به آرمان‌های نظام ، همه در کنار هم بوده و باید دست به دست هم بدهیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: رییس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی و پاسدار مذهب رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین پاسدار حقوق مردم و عدالت ، وظیفه سنگینی را در کنار دو قوه دیگر بر عهده دارد.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: همه باید در کنار هم کشور را به نقطه مطلوب برسانیم، نقطه مطلوبی که یا اسلام و یا قانون اساسی ما را به آن امر کرده و یا مطالبات جامعه و مردم ، آن را از ما طلب می‌کند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تنها انتخابات مستقیمی که تمام مردم کشور می‌توانند و وظیفه دارند پای صندوق آرا حضور داشته و طبق برنامه‌ای که کاندیداها مطرح کرده‌اند، رای بدهند ، انتخابات ریاست جمهوری است و در این میان کسی که آرای اکثریت مردم را اخذ می‌کند، مسئولیت قوه مجریه را بر عهده می‌گیرد و این بدان معناست که مردم در انتخابات به برنامه و مطالباتی که خود بر آن اصرار داشتند ، رای دادند و این رای باید برای همه محترم باشد.
رییس‌جمهور اضافه کرد: یکی از آثار انتخابات بزرگ ۲۴ خرداد پارسال که رهبر معظم انقلاب آن را حماسه سیاسی نامیدند، همکاری و هماهنگی روسای سه قوه در کنار یکدیگر است و امروز دولت در کنار دو قوه دیگر به فکر مطالبات مردم ، توسعه کشور و اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هستند.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز نیازمند توسعه در کشور هستیم، اظهار داشت: اگر بخواهیم کشور ما در مسیر توسعه و در چارچوب چشم‌انداز ۲۰ ساله که مقام معظم رهبری در بیانی اشاره داشتند که بعد از قانون اساسی بالاترین سیاست کلی کشور است، حرکت کرده و به توسعه همه جانبه، متوازن و پایداری دست پیدا کنیم راهی وجود ندارد که کار را در همه حوزه‌ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی تا جایی که امکان دارد به مردم بسپاریم. البته این بدان معنا نیست که دولت و سایر قوا رسالتی را بر دوش ندارند.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت به عنوان عام کلمه یعنی حکومت، باید راه را برای مشارکت مردم مهیا کند تا همه امور به مردم واگذار شود چرا که در چنین صورتی سریع‌تر به هدف می‌رسیم.
دکتر روحانی گفت: امروز کشورهایی توسعه یافتند که دولت‌های آنها کارفرما نیست. باید بخش خصوصی، تعاونی و مردم را به مشارکت در اداره کشور دعوت کنیم؛ چرا که همین مردم بودند که انقلاب کرده و با شور و هیجان نهضت اسلامی را برپا کردند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه همه از آسیب‌های اجتماعی رنج برده و دغدغه فرهنگی داریم، گفت: بعضی فکر می‌کنند باید در اقتصاد، فرهنگ و مسائل اجتماعی نگاهشان به دولت باشد اما دولت بخشی از وظایف موجود در این حوزه‌ها را می‌تواند بر دوش بگیرد و بار اصلی بر عهده مردم است. بایستی تمام رسانه‌ها زمینه حضور مردم را در عرصه‌های مختلف فراهم کنند.

شناسه خبر: 78765

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده