رییس دفتر رییس جمهوری در اسلو تاکید کرد:

ایران در مقطع فعلی تنها در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با آمریکا گفتگو می‌کند

دکتر "محمد نهاوندیان" رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در اسلو پایتخت نروژ اعلام کرد که ایران و آمریکا در مقطع کنونی تنها در موضوع هسته‌ای و در قالب گروه 5 بعلاوه یک متشکل از آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه و آلمان گفت‌و‌گو می‌کنند.

شناسه خبر: 78752 -

جمعه 30 خرداد 1393 - 19:46

رییس دفتر رییس جمهوری که پس از شرکت در نشست "فروم اسلو ۲۰۱۴" به همراه وزیر خارجه نروژ در نشستی با خبرنگاران شرکت کرده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری رسمی نروژ، گفت: این گفت‌و‌گو آزمونی برای اعتماد‌سازی است و اگر مذاکرات به راه‌حل نهایی برسد سپس می‌تواند فرصتی را برای بحث در مورد دیگر موضوعات فراهم کند.
وی اظهارداشت: نگاهی که دولت جدید ایران در قبال مذاکرات با گروه ۵ بعلاوه یک اتخاذ کرده، نتایج مثبتی به همراه داشته است. توافق اولیه و ادامه مذاکرات که برای دستیابی به توافق نهایی در حال انجام است، اگر صورت پذیرید می‌تواند اثبات این ادعا باشد که اگر دو طرف برای دستیابی به راه حل سیاسی جدی باشند، توافق دست یافتنی است.
دکتر نهاوندیان در ادامه این پرسش خبرنگار نروژی که پرسیده بود" گمانه زنی‌هایی است که به تازگی ایران و آمریکا برای پیدا کردن راه حل جهت مقابله با تروریسم در عراق، شروع به همکاری کرده‌اند. آیا این گمانه‌زنی‌ها را تایید می‌کنید و می‌توانید بگویید چه نوع همکاری متصور است؟"، گفت که ایران کشور همسایه عراق است و روابط خوبی با مردم و دولت عراق دارد و لذا به درخواست و پیشنهاد کمک دولت عراق برای مراقبت از شرایط داخلی پاسخ خواهد داد. در خصوص آمریکا ما تاکنون شاهد اقدام جدی از سوی آنها برای مقابله با این نوع تروریسم در داخل عراق نبوده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه ارسال سلاح به عراق و سوریه و حمایت مالی از تروریست‌ها باید متوقف و جهان برای مقابله با حمایت خارجی از تروریسم و تروریست‌ها متحد شود، به انتخابات موفقیت‌آمیز در عراق اشاره کرد و اظهار داشت: همگان باید به نتیجه انتخابات عراق احترام بگذارند و مدیریت مقابله با تروریست‌ها نیز در اختیار دولت عراق باشد و دیگر کشورها در این زمینه لازم است به درخواست‌های دولت عراق پاسخ دهند.
رییس دفتر رییس جمهوری با قدردانی از دولت نروژ بخاطر برگزاری اسلو فروم در این دوره زمانی مهم و ایجاد فرصت برای بحث در موضوعات مهم مرتبط با صلح، تصریح کرد: تصویب پیشنهاد دکتر روحانی رییس جمهوری ایران درباره موضوع جهان عاری از خشونت و افراط گرایی در اکتبر سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که جامعه بین المللی نگران افراط گرایی و تروریسم است.
وی تصریح کرد: علیرغم تصویب این طرح با اجماع در سازمان ملل، ما شاهد اقدام عملی مناسب در این خصوص نبودیم. در حالی که اگر برای اجرای این ایده رییس جمهوری ایران در خصوص مقابله با افراط گرایی و تروریسم، جامعه بین المللی به اقدامات یکپارچه و جدی دست زده بود، شاهد شرایط امروز در عراق نبودیم.
دکتر نهاوندیان گفت: موضوع خشونت و افراط گری در چارچوب مرزهای ملی محدود نشده و به یک موضوع بین‌المللی تبدیل شده است. مقابله با تروریسم باید در دستور کار همه و در همه جا باشد و تبعیض در این خصوص قابل قبول نیست.
وی اظهارداشت: درخصوص عراق همانگونه که آقای وزیر خارجه نروژ اشاره کردند ما توافق کردیم که باید این اقدامات توسط همه محکوم شود، تمام حمایت خارجی به تروریسم باید متوقف شود و جهان برای مقابله با حمایت‌های خارجی تروریسم متحد شود.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: عراقی‌ها اخیرا انتخابات داشتند. انتخابات فرصتی برای مردم است که نظرشان را ابراز کنند و هیچ جایگزینی برای آن نیست و نتیجه انتخابات باید مورد احترام همگان باشد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه مردم و دولت عراق منابع کافی و تعهد لازم برای دفاع از کشورشان دارند، گفت: اگر ما اولویت‌ها را به درستی در سوریه مشخص کرده بودیم و درک می‌کردیم که اولین موضوع تروریسم است و برای پرداختن به دیگر موضوعات ابتدا باید جنگ متوقف شود، امروز شاهد توسعه خشونت در عراق نیز نبودیم.
دکتر نهاوندیان در پاسخ این پرسش خبرنگار تلویزیون دولتی نروژ که پرسید" اجلاس فروم اسلو با حضور ۱۰۰ فعال صلح برگزار شد و خیلی‌ها درخصوص صلح در آن صحبت می‌کنند. آیا درچارچوب نظر شما در عراق به غیر از صحبت، راه‌های عملی امکان پذیر است"، گفت: فکر می‌کنم که اگر بدنبال صلح پایدار هستیم باید ابتدا به تصمیم مردم احترام بگذاریم.
وی تصریح کرد: مداخله خارجی نشان داده که راه حل نیست. تمام جهان شاهد بوده اند که تجربه افغانستان و در عراق (به تنهایی) جواب نداد و آنچه که امروز شاهد آن هستیم نتیجه سالها مداخله خارجی است.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه عراق اخیرا انتخابات داشت و دولت عراق خود باید تصمیم بگیرد و دیگران باید مساعدت کنند و این اقدام اجرایی و نه صرفا حرف می‌باشد، اظهارداشت:" الان ما باید به رهبران عراق و مردم و دولت عراق اعتماد کنیم و بنا به درخواست آنها و براساس طرح اقدام آنها کسانی که می‌خواهند صلح ایجاد شود، باید از طرح آنها حمایت کنند و نه آنکه دیگران برای مردم عراق تصمیم بگیرند".
خبرنگار مورگن بلادت از دکتر نهاوندیان پرسید: دکتر روحانی اعلام کرده که ایران برای حفاظت از اماکن مقدسه مداخله می‌کند. سوال این است که آیا سربازان ایرانی در این خصوص وارد می‌شوند و سوال دوم اینکه شما گفتید اخیرا در عراق انتخابات شده و باتوجه به اینکه دولت جدید عراق هنوز تعیین نشده و ما می‌دانیم آقای مالکی متحد ایران است آیا وقت آن رسیده که تهران برای تشکیل دولت جدید فشار وارد کند و دولت جدید برای مقابله با داعش فعال شود؟
دکتر نهاوندیان جواب داد: فکر می‌کنم اولین مرحله دموکراسی احترام به رای مردم یک کشور است. وظیفه خارجی‌ها حمایت از دموکراسی و خواسته مردم است. ایران نگران تحولات است و به دقت این تحولات را دنبال می‌کند.
وی گفت: ایران آمادگی کمک را بنا به خواست مردم و دولت عراق دارد. البته ما بطور جدی نگران اماکن مقدسه هستیم و مردم عراق هم خیلی نگران هستند. اگر آنها می‌خواهند اقدامی صورت بگیرد، بنا به درخواست آنها پاسخ مناسب را دریافت خواهند کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که "شما در بحث گفت‌و‌گوهای هسته‌ای فرصت توافق را چقدر می‌دانید و موانع چیست؟"، گفت: خیلی از مردم جهان هستند که مذاکرات را خوش بینانه دنبال می‌کنند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم.
دکتر نهاوندیان افزود: فکر می‌کنم اولین دستاورد اصلی در توافق موقت که ژانویه حاصل شد، این واقعیت بود که به جای بی‌اعتمادی، طرفین به توافقی رسیدند که فرصت نگاه خوش‌بینانه را افزایش داد.
وی گفت: از آنجایی که ایران بدنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود و سلاح هسته‌ای به لحاظ مذهبی و فرهنگی ممنوع است، هیچ چیز برای مخفی کردن ندارد. این شفافیت کامل می‌تواند ایجاد شود مشروط به شناسایی حق ایران همسان با دیگر اعضای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان پی تی ).
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: اگر این حق یعنی حق برخورداری از دانش هسته‌ای ازجمله غنی سازی به رسمیت شناخته شود، دیگر مشکلی برای برطرف کردن نگرانی‌های مشروع طرف‌های دیگر وجود ندارد. فکر می‌کنم این شرایط منابعی برای دستیابی به توافق نهایی حاصل کرده است.
وی اظهارداشت: آنچه که الان در جریان است، صحبت درخصوص جزییات است. فکر می‌کنم اگر می‌خواهیم از زمان استفاده کنیم، ما نباید خیلی وارد جزییات شویم. اگر اصل این باشد، این یک فرصت است.
بورگه برنده وزیر خارجه نروژ نیز در این نشست خبری به مذاکرات گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: این موضوع به همراه سوریه و عراق مهمترین بحث‌های در جریان است.
وزیر خارجه نروژ افزود: من به توافق نهایی تا ۲۰ جولای، نسبتا خوش بین هستم که زمینه‌های مشترک را ایجاد کند. این می‌تواند فرصت‌های دیگر را همانگونه که دکتر نهاوندیان اشاره کردند به دنبال داشته باشد.
وی سپس به موضوع نشست فروم اسلو اشاره کرد و گفت: در این سمینار موضوع مقابله با رادیکالیسم مورد بررسی قرار گرفت و متاسفانه این موضوع امروز حایز اهمیت است. امروز ابعاد مختلف تحولات عراق و فاجعه انسانی که در سوریه در حال وقوع است، مورد بررسی قرار گرفت.
"برنده " افزود: آنچه که در عراق اتفاق افتاد نتیجه عدم دستیابی به یک توافق سیاسی در سوریه طی سال‌های گذشته بود که امروز در گفتگو با آقای دکتر نهاوندیان مورد بررسی قرار دادیم. آنچه که امروز با آن مواجه ایم پدیده داعش است،گروهی که ضد تمدن است و امروز بخش‌های مختلف از حلب تا موصل را در اختیار دارد.
وزیر خارجه نروژ گفت: چند ماه پیش کسی فکر نمی‌کرد که این اتفاق بیافتد. آقای مالکی نخست وزیر عراق باید در ابتدا تدابیر نظامی را دنبال کند و بعد از طریق راهکار سیاسی و تشکیل دولت فراگیر که همه عراقی‌ها در آن مشارکت داشته باشند،اقدام کند.
وی اظهارداشت: ما امروز شاهد فاجعه انسانی نه تنها در سوریه که در عراق هستیم. نباید فراموش کنیم که بعد از سوریه و افغانستان، عراق کشوری است که بیشترین آمار تلفات غیرنظامی را داشته است و همین جا اعلام می‌کنم که نروژ مبلغ ۱۰ میلیون دلار را در کوتاه مدت برای تلاش‌های انساندوستانه در عراق اختصاص داده است. همانگونه که در سوریه انجام دادیم و اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کنیم.

شناسه خبر: 78752

- سفرهای خارجی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده