دکتر جهانگیری در دیدار وزیر ارتباطات آذربایجان تاکید کرد؛

لزوم توسعه همکاریهای تهران - باکو در بخش ارتباطات و فن‌آوری‌های پیشرفته

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران برای روابط با جمهوری آذربایجان در زمینه های مختلف از جمله ارتباطات و فن آوریهای پیشرفته محدودیتی قائل نیست، از ثمربخش بودن مذاکرات وزارت خانه های ارتباطات دو کشور و نیز مذاکرات وزیر ارتباطات آذربایجان با وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ابراز خرسندی کرد.

شناسه خبر: 78713 -

چهارشنبه 28 خرداد 1393 - 13:44

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار «علی عباس‌اف» وزیر ارتباطات و فن‌آوری های پیشرفته جمهوری آذربایجان، با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و مذهبی میان دو کشور اظهار داشت: این اشتراکات راه را برای گسترش روابط دوستانه و برادرانه دو کشور هموار نموده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: ایران در سیاست خارجی خود اهمیت خاصی برای روابط با همسایگان قائل است و در این میان، جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای دارد.
وی همچنین از برخورد آگاهانه مقامات جمهوری آذربایجان در مقابل بدخواهان روابط دوستانه دو کشور و خنثی سازی توطئه های آنها قدردانی کرد.
معاون اول رییس جمهور گفت: حجم پایین مبادلات تجاری در شان روابط دوستانه و برادرانه دو کشور نیست و ضروری است که در این زمینه گام های اساسی برداشته شود.
دکتر جهانگیری با اشاره به سفر بسیار سودمند الهام علیف رییس جمهور آذربایجان به ایران و توافقات خوبی که در این سفر صورت گرفت، خاطرنشان کرد: این سفر آغاز جدیدی در روابط تهران – باکو بود که باید از این روابط محافظت کنیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: مذاکرات میان روسای جمهور دو کشور بستر مناسبی را برای گسترش مناسبات و تعمیق روابط ایران و آذربایجان فراهم کرده و مسئولین دو کشور باید از این فرصت مناسب در جهت تقویت و ارتقای سطح روابط استفاده کنند.
وزیر ارتباطات و فن‌آوری های پیشرفته جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع و حمایت های جمهوری اسلامی ایران در حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ گفت: فعالیت گروه میانجی در این زمینه هنوز به نتیجه نرسیده و همچنان منتظر هستیم تا این مناقشه حل و فصل شود.
علی عباس‌اف با اشاره به ملاقاتهای خود در ایران، مذاکرات صورت گرفته با مسئولین ایرانی را مفید و سازنده دانست و افزود: هیاتی از بخش خصوصی آذربایجان نیز در این سفر حضور دارند تا با همتایان خود، زمینه های توسعه همکاریهای اقتصادی را بررسی کنند.
وی با اشاره به اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور که قرار است در آینده نزدیک در باکو برگزار شود تصریح کرد: برای تعمیق و گسترش مناسبات لازم است توافقاتی آماده امضا شود که در این زمینه با دکتر واعظی وزیر ارتباطات ایران مذاکرات خوبی انجام شده است.
وزیر ارتباطات و فن‌آوری های پیشرفته جمهوری آذربایجان با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور پایین تر از سطح انتظارات است افزود: امیدوارم پس از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور حجم تبادلات تجاری به میزان قابل قبولی ارتقا پیدا کند.

شناسه خبر: 78713

- دیدارهای خارجی

- معاون اول