معاون اول رییس جمهور با تاکید بر تلاش جمعی برای دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی‌عدالتی و ساختن جهانی در جهت توسعه واقعی گفت: باید در جهان متنوع امروز یک پارچه عمل کنیم و کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر از امروز شود. |>"> معاون اول رییس جمهور با تاکید بر تلاش جمعی برای دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی‌عدالتی و ساختن جهانی در جهت توسعه واقعی گفت: باید در جهان متنوع امروز یک پارچه عمل کنیم و کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر از امروز شود. |>" /> معاون اول رییس جمهور با تاکید بر تلاش جمعی برای دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی‌عدالتی و ساختن جهانی در جهت توسعه واقعی گفت: باید در جهان متنوع امروز یک پارچه عمل کنیم و کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر از امروز شود. |>" />

دکتر جهانگیری در پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77:

کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر شود

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر تلاش جمعی برای دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی‌عدالتی و ساختن جهانی در جهت توسعه واقعی گفت: باید در جهان متنوع امروز یک پارچه عمل کنیم و کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر از امروز شود.

شناسه خبر: 78653 -

يکشنبه 25 خرداد 1393 - 18:43

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز( یکشنبه) به وقت محلی، پس از حضور در مراسم عکس یادگاری سران و مقامات شرکت کننده در اجلاس، در نشست عمومی اجلاس سران گروه 77 و خوشامد گویی اوو مورالس به حضار، به عنوان نخستین سخنران اجلاس، به ایراد سخنرانی پرداخت.
دکتر اسحاق جهانگیری در پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77 که با حضور سران، نخست وزیران و مقامات کشورهای عضو برگزار شد، با تاکید بر اهمیت وحدت و همبستگی اعضای گروه 77 به عنوان ضرورت وجودی و همیشگی، اظهار داشت: حفظ و تقویت وحدت در عین تنوع و کثرت برای تک تک ما ضروری است و توسعه همه جانبه و پایدار وقتی دست‌یافتنی است که ما به آزادی و عدالت، به مشارکت شهروندان و به رعایت حقوق اساسی ملت‌ها بصورت جمعی و هماهنگ بیندیشیم و عمل کنیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: برای ترسیم آینده‌ای بهتر برای کشورها، ملتها و جهان کنونی باید با نگاه و عزمی تازه گام برداریم و لازم است برای وضع یک نظم اقتصادی بین المللی جدید که عادلانه تر، دموکراتیک‌تر و فراگیرتر باشد، باید بیشتر همسو و همراه شد.
متن کامل سخنان ایشان بدین شرح است:
جناب آقای اوو مورالس رییس‌جمهور محترم بولیوی
عالیجنابان، سران کشورها و دولت‌ها،
وزرای محترم،
خانم‌ها و آقایان،
در ابتدا فرصت را غنیمت می‌شمارم و پیام تبریک جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس جنبش عدم تعهد را به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس گروه 77 تقدیم می‌کنم. از ملت و دولت بولیوی نیز برای میزبانی این نشست باشکوه در شهر زیبای سانتاکروز صمیمانه تشکر می‌کنم.
تشکیل گروه 77 در نیم قرن پیش، به کشورهای در حال توسعه این امکان را داد که در ورای محدودیت‌های ژئوپولتیک بتوانند به طور مؤثرتری دیدگاههایشان را بر محور منافع مشترک برای اصلاح ساختار نظام بین‌الملل هماهنگ کنند. دستاوردهای گروه در پیشبرد این آرمان و دفاع از خواسته‌های کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به یک نظم بین المللی عادلانه خوشبختانه رضایت بخش بوده است.
آقای رییس، اعضای محترم!
در حالی پنجاهمین سالگرد تأسیس گروه را جشن می‌گیریم که فلسفه و دلیل وجودی آن همچنان باقی است. حتی با عنایت به لزوم یافتن یک راه حل چند جانبه و واقعی برای بسیاری از مسائل اساسی توسعه در سطح جهان باید گفت ضرورت تأثیرگذاری این نهاد در سطوح بین المللی بیشتر نیز شده است.
کشورهای در حال توسعه همچنان از نابرابری‌ها، بی عدالتی‌ها ، تهدید‌ها و محدودیت‌های ریشه‌دار و تاریخی در سطح جهان رنج می‌برند. به رغم فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه بسیار و پویایی و تحرک گسترده کشورهای عضو این گروه برای رشد و توسعه بیشتر، نظام فعلی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جهانی همچنان بر چشم‌انداز توسعه کشورها اثر منفی گذاشته و همچنان به عنوان مانعی در برابر آن عمل می‌کند.
آقای رییس، حضار گرامی:
گروه 77 می بایست به احقاق حق توسعه در سطح بین‌المللی و داشتن برنامه‌های عملی برای آن با قدرت و تحرک بیشتری گام بردارد.
گروه همچنان باید خواستار اصلاح نهادهای چند جانبه مربوط ، متناسب با نیازهای کشورهای در حال توسعه باشد. تأمین منابع مالی جدید و لازم برای توسعه، ضرورت انتقال فناوری و تضمین دسترسی بدون تبعیض به دانش و اطلاعات باید همچنان از اولویت‌های گروه برای مبارزه با فقر و عقب ماندگی و تلاش برای دستیابی به آمال و اهداف توسعه‌ای توافق شده در سطح بین‌المللی باشند.
گروه 77 باید با هوشیاری، اهمیت سال 2015 را به عنوان سالی کلیدی و تعیین‌کننده از منظر دستور کار توسعه جهانی اهداف توسعه پایدار، مذاکرات تغییر آب و هوا و گنجاندن منافع و اولویت‌های گروه در آن، مورد توجه قرار دهد. لازمه یک دستور کار جهانی واقعی این است که کشورهای توسعه یافته تعهدات بین المللی خود را در زمینه توسعه به جای آورند .
ما باید اصلاحات نظام‌مند جهانی را به عنوان برنامه‌ای برای اقدام، پیگیری کنیم. چنین اصلاحاتی باید در جهت کاهش و رفع موانع عمده توسعه و فراهم آوردن فضای توانمندساز، منصفانه، عادلانه و بدون تبعیض برای رشد اقتصادی و توسعه پایدار و به طور خلاصه توانمند‌سازی همه جهان باشد. کشورهای در حال توسعه، دیگر نباید بار اضافه توسعه کشورهای پیشرفته را با ایجاد محدودیت‌های بیشتر و سیاست‌های تجویزی متحمل شوند. باید فضای سیاست‌گذاری توسعه‌ای در جهان بر اساس واقعیت‌‌های ملی، ‌ظرفیت‌ها و اولویت‌های توسعه‌ای گوناگون به وجود آید. باید از الگوهای واحد و آمرانه و غرب محور توسعه به سوی الگوهای متنوع و ملی توسعه پیش رفت.
جمهوری اسلامی ایران در گروه77 همواره برای همکاری جنوب – جنوب جایگاهی ویژه قایل بوده و هست و آن را همچون راهی برای دستیابی به خوداتکایی تلقی کرده است.
عالیجنابان، خانم‌ها، آقایان:
توسعه نزدیکترین راه رسیدن به صلح ، مدارا و گفتگوست. واقعی‌ترین راه‌حل‌های مسالمت آمیز جمعی برای کاهش رنج‌های بشر و دوری از خشونت ، عدم مدارا و افراطی‌گری در دنیای امروز، پیشبرد راهبردهای توسعه همه جانبه، موزون و متوازن است. خشونت و افراطی گری ،‌ غالباً از سوی گرایشها ، گروه‌ها و دولت‌هایی صورت می‌گیرد که منافع خود را با هزینه جهانی بر دیگران تحمیل می‌کنند. کسانی که منافعشان در اعمال زور و یکجانبه گرایی است ، مسائل و چالش‌هایی جدی برای توسعه و معیشت مردم به وجود می‌آورند و جهان را ناتوان در دیدن و شنیدن خواست‌ها و نیازهای دیگران می‌کنند بر اساس همین درک است که رییس جمهوری اسلامی ایران ضرورت ساختن «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» را به نشست 68 مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد کرد. این دیدگاه که به قطعنامه جهانی تبدیل شده افق جدیدی را باز می‌کند که در آن صلح بر جنگ ، گفتگو بر نابردباری، دموکراسی بر زور ، عدالت بر تبعیض و رفاه و کامیابی بر فقر و ناخشنودی غالب خواهد شد. ما امیدواریم حمایت گسترده مجمع عمومی سازمان ملل از این ایده ظرفیت‌های جدید معنوی و مادی برای جهان پیش‌رو فراهم کند.
اکنون زمان آن است که اعضای گروه 77 از تجربه جمعی، ظرفیت و توان فراوان خود برای مقابله با چالش‌های جهانی و کوشش برای تامین منافع عادلانه جهان و پیگیری اهداف انسانی خود بهره بیشتر بگیرند. ایران به سهم خود، اهداف توسعه ملی خود را همسو با اهداف توسعه هزاره جهان با موفقیت دنبال کرده است. در طول این سالها ایران توانسته است خدمات پایه توسعه‌ای را خصوصاً در حوزه‌های بهداشت و آموزش با موفقیت به مردم خود عرضه کند و پیش از موعد به غالب شاخصها و اهداف توسعه هزاره دست یابد و به رغم محدودیت‌ها و تنگناهای جهانی در مسیر دستیابی به این اهداف تا سال 2015 قرار گیرد. براساس گزارش توسعه انسانی، ارزش شاخص توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته، میانگین افزایش 1.6 درصدی را نشان می‌دهد که تقریباً 2 برابر نرخ رشد میانگین جهانی در این بازه زمانی است . از این فرصت استفاده می‌کنم و به کلیه اعضای گروه 77 مجدداً اطمینان می‌دهم که جمهوری اسلامی ایران به اصول و اهداف بنیادین گروه کاملاً متعهد است و در طول مدت ریاست جنبش عدم تعهد نیز با جدیت تلاش خواهد کرد تا این اصول و اهداف را تقویت کند و ارتقا بخشد.
مایل هستم سخنان خود را با تاکید مجدد بر اهمیت وحدت و همبستگی گروه 77 به عنوان ضرورت وجودی و همیشگی آن پایان دهم. حفظ و تقویت وحدت در عین تنوع و کثرت برای تک تک ما ضروری است. هدف توسعه همه جانبه و پایدار وقتی دست‌یافتنی است که ما به آزادی و عدالت، به مشارکت شهروندان و به رعایت حقوق اساسی ملت‌ها بصورت جمعی و هماهنگ بیندیشیم و عمل کنیم. برای ترسیم آینده‌ای بهتر برای کشورها، مردممان و جهان کنونی باید با نگاه و عزمی تازه گام برداریم.
برای وضع یک نظم اقتصادی بین المللی جدید که عادلانه تر ، دموکراتیک‌تر و فراگیرتر و بیشتر حامی توسعه باشد، باید بیشتر همسو و همراه شد. در جهان متنوع امروز یک پارچه عمل کنیم؛ عمل به صلح، عمل به گفتگو، عمل به آزادی، عمل به عدالت و عمل به توسعه. کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی‌تر از امروز شود.
این یعنی با هم دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی عدالتی فراگیر و ساختن جهانی با هم در جهت توسعه واقعی.
پیروز و موفق باشید.

شناسه خبر: 78653

- سفرهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده