جهانگیری در دیدار با نخست وزیر موریتانی؛

کشورهای اسلامی باید برای مقابله با خشونت و افراطی گری همکاری کنند

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم استقرار کامل صلح و ثبات در منطقه گفت: اخراج نیروهای افراطی از منطقه و برقراری صلح و آرامش جز با همکاری نزدیک کشورهای اسلامی و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد امکان پذیر نیست.

شناسه خبر: 78562 -

شنبه 24 خرداد 1393 - 09:00

دکتر اسحاق جهانگیری در مسیر شرکت در اجلاس سران گروه 77 و چین در کشور بولیوی، در توقفی کوتاه در موریتانی با نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
معاون اول رییس جمهور در این دیدار با بیان این که برخی گروه های افراطی در منطقه شکل گرفته اند و تلاش می کنند تا منطقه را به سمت ناامنی سوق دهند، گفت: این گروه ها کشورهای اسلامی را هدف قرار داده اند و متاسفانه جنایات بسیار وحشتناکی را به نام اسلام انجام می دهند و در روزهای گذشته نیز افراد زیادی را در عراق کشته و جنایات فراوانی را انجام داده اند.
وی افزود: برخی کشورها برای رسیدن به اهداف خود، گروه های تکفیری را در کشورهای اسلامی راه اندازی کرده اند .
دکتر جهانگیری با اشاره به بحران سوریه و تلفات فراوان در این کشور خاطرنشان کرد: ایران از ابتدا معتقد بود که حل بحران سوریه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت و گو و مشارکت مردمی حل شود. برخی کشورها که این موضوع را قبول نداشتند امروز به این جمع بندی رسیده اند که مسایل سوریه باید از راه حل سیاسی و مسالمت آمیز حل شود.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با تبریک انتخاب موریتانی به ریاست دوره ای اتحادیه آفریقا ابراز امیدواری کرد همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی و به ویژه جمهوری اسلامی موریتانی گسترش یابد.
دکتر جهانگیری با تاکید بر این که مسوولین جمهوری اسلامی ایران اراده ای جدی برای گسترش روابط و تقویت همکاری ها با موریتانی دارند ، گفت: یکی از پیش نیازهای توسعه همکاری، حضور سفیر در دو کشور است و نیازمند آن هستیم موریتانی نیز به زودی سفیر خود در تهران را معین کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به توانمندی ها و تجربیات فراوان جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف، تصریح کرد: ایران آماده است تجربیات خود را در زمینه های صنعتی، علمی، نفت و گاز در اختیار برادران مسلمان خود در موریتانی قرار دهد.
دکتر جهانگیری هم چنین از مواضع و نقش سازنده موریتانی در جنبش غیر متعهدها، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه آفریقا در قبال تحولات منطقه ای به ویژه بحران سوریه قدردانی کرد و افزود: معتقد هستیم موریتانی مواضع صحیحی را درباره تحولات منطقه ای اتخاذ کرده است.
مولای ولد محمد لغظف نخست وزیر موریتانی هم در این دیدار با بیان این که بیشتر درگیری های منطقه در کشورهای اسلامی است، گفت: برخی کشورها به دنبال نفوذ در کشورهای اسلامی هستند که بر ما مسلمانان است که از طریق راه حل سیاسی و گفت و گو از ادامه این روند جلوگیری و مشکلات موجود را حل و فصل کنیم.
وی با تاکید بر این که منطقه نیازمند صلح و آرامش است، افزود: اگر امنیت و صلح در منطقه وجود نداشته باشد توسعه پایدار اتفاق نمی افتد.
محمد لغظف با بیان این که کشمکش های منطقه باعث تضعیف منافع مسلمانان و کشورهای اسلامی خواهد شد، تصریح کرد: موضع رییس جمهوری موریتانی تلاش برای برقراری صلح و امنیت و دوری از جنگ و خشونت است.
وی روابط موریتانی با جمهوری اسلامی ایران را صمیمانه و نزدیک توصیف کرد و افزود: دین اسلام و مشترکات دیگر دو کشور را به یکدیگر نزدیک و زمینه افزایش همکاری ها را فراهم کرده است.

شناسه خبر: 78562

- دیدارهای خارجی

- معاون اول