برای شرکت در اجلاس گروه 77 ؛

معاون اول رییس جمهور به بولیوی سفر خواهد کرد

معاون اول رییس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران گروه 77 + چین، به کشور بولیوی سفر خواهد کرد.

شناسه خبر: 78525 -

پنجشنبه 22 خرداد 1393 - 09:02

دکتر اسحاق جهانگیری به دعوت دولت بولیوی صبح روز جمعه(93/3/23) برای شرکت و سخنرانی در این اجلاس که به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77 برگزار می شود، عازم شهر سانتاکروز بولیوی خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور قرار است در این سفر با اوو مورالس رییس جمهور بولیوی ملاقات و در خصوص مهمترین موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کند.
دیدار و گفتگو با رییس مجمع عمومی سازمان ملل و انجام ملاقاتهای دوجانبه با برخی مقامات کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، از دیگر برنامه های معاون اول رییس جمهور کشورمان در این سفر خواهد بود.
دکتر جهانگیری همچنین مصاحبه ای با شبکه تله سور کشور ونزوئلا خواهد داشت و در همایش گروه های اجتماعی شهر سانتاکروز نیز حضور خواهد یافت.
گفتنی است سفر معاون اول رییس جمهور کشورمان به بولیوی، نخستین سفر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین از زمان آغاز بکار دولت تدبیر و امید محسوب می شود.
گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضای بیانیه مشترک هفتاد و هفت کشور در حال توسعه، در خاتمه اولین نشست کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد ( آنکتاد) در ژنو تاسیس شد.
گروه 77 بزرگترین سازمان بین دولتی کشورهای درحال توسعه در سازمان ملل است و هم اکنون ۱۳۲ کشور در گروه ۷۷ عضویت دارند اما هنوز با همان نام اولیه شناخته می‌شود.
دوره ریاست در گروه 77 یک‌ساله است و جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس این گروه برای اولین بار در ششم بهمن 1389 ریاست آن را در وین احراز کرد. مورالس رئیس‌جمهور بولیوی ریاست این گروه‌ را از دی‌ماه سال گذشته عهده‌دار شده است.

شناسه خبر: 78525

- سفرهای خارجی

- معاون اول