رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران و ترکیه هیچ تضاد منافع و مانعی در مسیر توسعه و گسترش روابط خود ندارند، گفت: اقتصادهای ایران و ترکیه می‌توانند به عنوان دو اقتصاد بزرگ و قدرتمند نه در جایگاه رقیب بلکه به عنوان مکمل یکدیگر فعالیت کنند.|>"> رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران و ترکیه هیچ تضاد منافع و مانعی در مسیر توسعه و گسترش روابط خود ندارند، گفت: اقتصادهای ایران و ترکیه می‌توانند به عنوان دو اقتصاد بزرگ و قدرتمند نه در جایگاه رقیب بلکه به عنوان مکمل یکدیگر فعالیت کنند.|>" /> رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران و ترکیه هیچ تضاد منافع و مانعی در مسیر توسعه و گسترش روابط خود ندارند، گفت: اقتصادهای ایران و ترکیه می‌توانند به عنوان دو اقتصاد بزرگ و قدرتمند نه در جایگاه رقیب بلکه به عنوان مکمل یکدیگر فعالیت کنند.|>" />

دکتر روحانی:

ایران و ترکیه هیچ تضاد منافعی در عرصه توسعه ندارند

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران و ترکیه هیچ تضاد منافع و مانعی در مسیر توسعه و گسترش روابط خود ندارند، گفت: اقتصادهای ایران و ترکیه می‌توانند به عنوان دو اقتصاد بزرگ و قدرتمند نه در جایگاه رقیب بلکه به عنوان مکمل یکدیگر فعالیت کنند.

شناسه خبر: 78446 -

سه شنبه 20 خرداد 1393 - 16:00

دکتر حسن روحانی که در نشست مشترک اعضای اتاق بازرگانی ترکیه و فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی ایران سخن می‌گفت، تاکید کرد: ایران و ترکیه دو ملت بزرگ و با فرهنگ و تمدن دیرین مشابه و تاریخ مشترک در منطقه‌ای حساس هستند که قرن‌ها روابط صلح آمیز دوستانه و برادرانه بین آنها حاکم است.
رییس جمهوری افزود: ایران و ترکیه هر دو دارای دموکراسی آزاد هستند و حکومت‌هایشان بر مبنای صندوق رای تشکیل شده و دنیایی از مشترکات در اخلاق و رفتار دارند که وجه برجسته‌ای از این مشترکات را در روزهای آینده و با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان شاهد خواهیم بود.
دکتر روحانی که سخنانش با تشویق‌های ممتد حاضران همراه بود، اظهار کرد: به عنوان نماینده ملت ایران وقتی پس از دو دهه به آنکارا سفر کردم و ترکیه‌ای امن و با ثبات و توسعه یافته را می‌بینم به عنوان یک ایرانی، من هم افتخار می‌کنم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ترکیه امن و با ثبات، توسعه یافته، سرفراز برای ما ملت ایران هم سرفرازی و عظمت است، اظهار کرد: سرمایه‌های بسیار بزرگی را ملت‌ها و تاریخ ما در طول دهه‌های گذشته آماده کرده‌اند تا ما امروز از این فضای دوستانه و برادرانه و صمیمی بتوانیم نهال همکاری را غرس کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه این بوستان را پدران ما سالهای گذشته و انسان‌های فرهیخته دو ملت فراهم کرده‌اند، تصریح کرد: ایران و ترکیه دو ملتی هستند که دارای افتخارات مشترکند؛ جلال‌الدین رومی و قونیه افتخار هر دوی ما هستند. وقتی ما دارای شخصیت‌ها و افتخارات مشترک هستیم، وقتی ما اشعار مولانا را می خوانیم و لذت می بریم و شما هم از خواندن آن لذت می برید و احساس و لذت واحد نسبت به اشعار مولانا داریم. پس ریشه های فرهنگی ما دارای آبشخور مشترک است و این سرمایه بزرگی برای توسعه در روابط دو کشور خواهد بود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بی شک تجار، کارآفرینان و صاحبان صنایع در ایران و ترکیه ستون‌های اصلی روابط اقتصادی دو کشور خواهند بود، گفت: آنها با ارتباط نزدیکتر و با فهم مشترک نسبت به پروژه‌هایی که به نفع دو کشور است می توانند توسعه اقتصادی دو جانبه و همکاری های اقتصادی دو کشور را تضمین کنند و دو دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه نیز تمام مساعی خود را برای به نتیجه رسیدن صاحبان و ستون‌های اقتصاد برای دستیابی به نتایج ملموس تلاش خود به کار خواهند گرفت و اگر موانعی پیش روی روابط وجود دارد این موانع را مرتفع خواهند کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در جلسات دیروز به رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه و وزرای محترم در جلسه همکاری های مشترک اقتصادی و راهبردی تأکید کردم که باید پیوندهای اقتصادی را مستحکم کنیم، افزود: روابط بانکی و حمل و نقل و زمینه سازی برای حضور سرمایه های ترکیه در ایران و سرمایه های ایران در ترکیه می توانند به عنوان مبانی و زمینه هایی برای توسعه روابط دو کشور باشند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه فاصله راه آهن شما و ما فقط 350 کیلومتر است، تصریح کرد: ما در حال طراحی راه آهنی هستیم که از دریای عمان و بندر چابهار خط ریلی ما را به چین متصل کند. در سال جاری همچنین راه آهن ما از طریق ترکمنستان به قزاقستان و کل منطقه "سی آی اس" متصل خواهد شد و به زودی در سال بعد راه آهن ایران به جمهوری آذربایجان متصل خواهد شد و چرا راه آهن ایران به راه آهن کشور دوست و برادر ما متصل نشود؟.
دکتر روحانی ادامه داد: این کار سنگینی نیست نه برای ایران و نه برای ترکیه. اراده و تصمیم لازم برای اتصال همه رگ‌هایی که می تواند پمپاژ اراده دو طرف از قلب دو ملت به تمام رگ های نه تنها دو کشور بلکه منطقه و جهان را ساری و جاری بسازد، وجود دارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه حجم روابط ما قابل قبول نیست و باید به دو برابر افزایش پیدا کند، اظهار کرد: اراده و برداشتن موانع با دولت ها و اجرا با شما اتاق های بازرگانی دو کشور است.
دکتر روحانی گفت: ایران و ترکیه ظرفیت های فراوان منطقه‌ای هم در قالب اکو و دی هشت در اختیار دارند که از این ظرفیت ها هم باید استفاده و بهره برداری کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید که یکی از شعارهایش تسهیل برای فعال شدن بخش خصوصی در ایران بوده و بر این شعارش پای خواهد فشرد، امروز که فقط 10 ماه از عمر آن گذشته است، در این زمینه تسهیلات فراوانی را برای بخش خصوصی آماده نموده و آماده است تا اگر معضلات و مشکلاتی پیش پا است آنها را مرتفع کند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: این دولت مصمم است تحریم غیرعادلانه ای را که توسط برخی کشورهای غربی به ناروا علیه ایران وضع شده بود، با منطق و مذاکره و با استدلال و کنار میز مذاکره نشستن به حل و فصل نهایی برساند و در این راستا قدم اول را با توافق ژنو برداشت و برای دنیا به اثبات رساند که ایران صرفاً در پی فناوری صلح آمیز هسته ای است و این حق را از آن همه ملت ها در منطقه و در سایر مناطق جهان می داند.
رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه در راستای فعال شدن توسعه ای معتقدیم ایران پلی برای اتصال به شرق و ترکیه پلی برای ارتباط به غرب در این منطقه است، گفت: بیاییم این دو پل عظیم منطقه را به یکدیگر متصل کنیم. نیروی انسانی فرهیخته و فعال در هر دو کشور وجود دارد؛ صنعت و پیشرفت تکنولوژی در ترکیه و معادن و منابع و بویژه انرژی در ایران که با اتکا به اینها می توانیم اقتصاد دو کشور را نه به عنوان دو اقتصاد رقیب در برابر یکدیگر که به عنوان دو اقتصاد مکمل در کنار یکدیگر قرار دهیم.
دکتر روحانی ادامه داد: ما می توانیم با باز کردن فضای بیشتر برای فعالیت های دو طرف و همچنین با اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که در این دولت در ایران اجرایی و عملیاتی شده زمینه را برای سرمایه گذاران خارجی در ایران فراهم‌تر کنیم؛ شعار این دولت استقبال از سرمایه و سرمایه گذاران است چه ایرانی و چه غیر ایرانی و بویژه سرمایه گذاران ترک.
رییس جمهوری اظهار کرد: در این سفر به مسئولان محترم کشور ترکیه، برخی از زمینه های توسعه را برشمردیم. دولت ایران مصمم است سواحل جنوب خود را آباد و فعال کند و راه را در سراسر سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان و همچنین راه ریلی و خطوط انتقال نفت و گاز را در راستای آباد و فعال کردن بنادر جنوب چه بندر عباس و چه چابهار و چه بندر جدیدی که این دولت می خواهد فعال کند به نام بندر جاسک بگستراند.
دکتر روحانی افزود: سرمایه گذاری در تمام این مناطق و مناطق آزاد ایران با استقبال دولت روبرو می شود. ما استقبال می کنیم تا در سایه این سرمایه گذاری، دو کشور و دو ملت بتوانند منتفع شوند.
رییس جمهوری تصریح کرد: طبق آمارهای ملی و بین المللی ریسک های سیاسی و اقتصادی در ایران به طور روزافزونی در حال کاهش است و این فرصت بی نظیری را در اختیار سرمایه داران قرار می دهد. بنده همین جا از همه فعالان اقتصادی ترکیه دعوت می کنم تا با حضور در صحنه های اقتصادی ایران و تعامل نزدیکتر و با سرمایه گذاری و فعالیت بازرگانی در تمامی بخش های اقتصادی و صنعتی ایران مشارکت نمایند.
دکتر روحانی در پایان سخنان خود اظهار کرد: بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده و ضمن تشکر از برگزاری چنین جلسه‌ای، آرزوی توفیق بیشتر و اعتلای هر چه بیشتر در روابط دو کشور بویژه در زمینه های همکاری بخش خصوصی را خواهانم و از میهمان نوازی دولت ترکیه و مردم بزرگوار این کشور تشکر و سپاسگزاری می کنم.
در پایان این مراسم دکتر روحانی دفتر یادبود اتاق بازرگانی ترکیه را امضا کرد و رییس اتاق بازرگانی ترکیه نیز هدیه ای به رسم یاد بود به رییس جمهوری کشورمان تقدیم نمود.

شناسه خبر: 78446

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده