دکتر جهانگیری تاکید کرد؛

ضرورت توجه به موضوع اقتصاد در بخش فرهنگ و هنر

معاون اول رییس جمهور یکی از موضوعات مهم در بخش فرهنگ و هنر را موضوع اقتصاد دانست و گفت: فعالان حوزه فرهنگ و هنر تا کنون در بخش اقتصاد چندان فعال نبوده اند که باید به طور جدی به این موضوع بپردازیم .

شناسه خبر: 78440 -

سه شنبه 20 خرداد 1393 - 14:21

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد ماه شعبان با اشاره به رابطه موجود میان بخش صنایع دستی و بخش گردشگری اظهار داشت: این دو بخش هرکدام باعث ارتقای دیگری است و صنایع دستی ایران می تواند باعث جذب گردشگران شود.
معاون اول رییس جمهور بر لزوم سازماندهی رشته صنایع دستی تاکید کرد و افزود: اینکه برنامه ریزی برای توسعه رشته های صنایع دستی و گردشگری در یک سازمان و تحت یک مدیریت انجام می شود اتفاق بسیار خوبی است و دولت تدبیر وامید نیز مصمم است مشکلات این بخش را مرتفع سازد.
معاون اول رییس جمهور یکی از سیاستهای دولت یازدهم را توجه جدی به موضوع گردشگری و رفع موانع این بخش دانست و گفت: پس از آغاز بکار دولت تدبیر وامید برخی موانع در این زمینه برطرف شده و تاکنون به میزان گردشگران خارجی افزوده شده است.
دکتر جهانگیری افزود: مجموعه ظرفیتها و جاذبه های موجود در بخش صنایع دستی و گردشگری باید باعث شود تا صنایع دستی ایران از وضعیت فعلی و مشکلاتی که با آن روبروست خارج شود.
معاون اول رییس جمهور کمک به تولید کنندگان و فعالان صنایع دستی برای بازاریابی و فروش را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از مشکلات فعالان رشته صنایع دستی بازاریابی و فروش است چراکه تولیدات این هنرمندان به صورت انبوه نیست و مجبور هستند زمان زیادی را برای خلق تولیدات هنری خود اختصاص دهند که این موضوع، بازاریابی و فروش را برای آنان با مشکل مواجه می کند.
دکتر جهانگیری در ادامه، صنایع دستی را از مهمترین بخشهای هنری دانست و گفت: صنایع دستی هم دارای بعد اقتصادی و هم دارای ابعاد فرهنگی و هنری است که البته ابعاد فرهنگی و هنری آن در راس قرار دارد.
وی ادامه داد: صنایع دستی به معنای درخشش ذوق و اندیشه یک انسان است که وقتی از یک کشور به کشور دیگر صادر می شود، نقش سفیر فرهنگی را ایفا می کند که با خود پیام مهمی از تاریخ و فرهنگ یک ملت را به ملت دیگر انتقال می دهد و دارای قدمتی به اندازه تاریخ است.
وی با بیان اینکه ایران یکی از سه قطب صنایع دستی جهان است خاطرنشان کرد: ایران بدلیل تمدن غنی چندین هزار ساله یکی از خاستگاه های اصلی صنایع دستی در دنیاست.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: صنایع دستی ایران در واقع گویا و بیانگر فرهنگ و هنر اصیل مردم ایران است که استعدادها، روحیه خلاق، قدرت ابتکار و اندیشه ملت ایران را به نمایش می گذارد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز صنایع دستی ایران در مهمترین و معتبرترین موزه های جهان می درخشد تصریح کرد: کسانی که از این موزه ها بازدید می کنند، به بخش متعلق به آثار و صنایع ایرانی توجه ویژه ای دارند.
وی با تاکید بر اینکه امروز پرداختن به صنایع دستی در ایران یک نیاز مبرم و ضروری است اظهار داشت: این صنعت از نظر اقتصادی یکی از بهترین رشته های اقتصادی است و تعداد شاغلین در این رشته نسبت به سایر رشته ها بسیار قابل توجه است.
معاون اول رییس جمهور افزود: برای ایجاد فرصتهای شغلی نیازمند سرمایه گذاری فراوان هستیم اما در بخش صنایع دستی با حداقل سرمایه گذاری حجم زیادی از اشتغال ایجاد شده است و چنان که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح کردند اگر بتوان در سال 250 هزار فرصت شغلی در بخش صنایع دستی ایجاد کرد، این موضوع می تواند در ردیف نخست دستور کار دولت و شورایعالی اشتغال قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور صادراتی بودن صنایع دستی را از دیگر ویژگیهای این صنعت برشمرد و گفت: صنایع دستی ایران در بسیاری از بازارهای جهانی مشتریهای زیادی دارد و بر خلاف سایر محصولات صادراتی که باید منابع طبیعی را با حداقل ارزش افزوده از کشور خود خارج کنیم، صادرات صنایع دستی به معنای صادرات اندیشه، فرهنگ و فکر است.
وی افزود: رشته صنایع دستی جزء معدودترین رشته هایی است که صادرات محصولات آن با ارزش افزوده فراوان همراه است.
معاون اول رییس جمهور همچنین صنایع دستی را ترکیبی از هنر و صنعت دانست و گفت: این صنعت از نظر تولید، اشتغال و صادرات جزو رشته های سرآمد است که باید در اقتصاد ایران توجه ویژه ای به آن معطوف شود.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرائت پیام استاد محمود فرشچیان که به مناسبت این مراسم ارسال شده بود گفت: ایشان از بزرگان فرهنگ و هنر ایران زمین و مایه افتخار کشور هستند و آثارشان همچون "ظهر عاشورا" می تواند تاثیر زیادی بر هر ایرانی داشته باشد.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برخی هنرمندان در رشته های مختلف همچون سفال، سرامیک، قلاب بافی، نقاشی روی شیشه و زیورآلات سنتی با اهداء لوح سپاس قدردانی شد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از یک اثر هنری سنگاب قلم زنی فیروزه کوبی اثر هنرمند اصفهانی استاد حافظ پرست رونمایی کرد.

شناسه خبر: 78440

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده