رییس جمهوری کشورمان در ضیافت شام همتای ترک خود با اشاره به توانایی ها و ظرفیت های فراوان در اقتصاد ایران و ترکیه گفت: همگرایی اقتصادهای دو کشور می‌تواند فراتر از روابط دوجانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه باشد.|>"> رییس جمهوری کشورمان در ضیافت شام همتای ترک خود با اشاره به توانایی ها و ظرفیت های فراوان در اقتصاد ایران و ترکیه گفت: همگرایی اقتصادهای دو کشور می‌تواند فراتر از روابط دوجانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه باشد.|>" /> رییس جمهوری کشورمان در ضیافت شام همتای ترک خود با اشاره به توانایی ها و ظرفیت های فراوان در اقتصاد ایران و ترکیه گفت: همگرایی اقتصادهای دو کشور می‌تواند فراتر از روابط دوجانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه باشد.|>" />

دکتر روحانی در ضیافت شام رییس جمهوری ترکیه:

گسترش تعاملات اقتصادی ایران و ترکیه، موتور محرکی برای اقتصاد منطقه خواهد بود

رییس جمهوری کشورمان در ضیافت شام همتای ترک خود با اشاره به توانایی ها و ظرفیت های فراوان در اقتصاد ایران و ترکیه گفت: همگرایی اقتصادهای دو کشور می‌تواند فراتر از روابط دوجانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه باشد.

شناسه خبر: 78385 -

سه شنبه 20 خرداد 1393 - 00:25

متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم به شرح زیر است:
عالیجناب آقای عبدالله گل رییس محترم ترکیه
خانم‌ها و آقایان
مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود و هیأت همراه را از جناب عالی و مردم مسلمان و مهربان کشورتان به جهت میزبانی صمیمانه در کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه ابراز داشته و از خداوند بزرگ، سربلندی و موفقیت جمهوری ترکیه و مردم آن را در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواستار شوم.
عالیجناب،
خانم‌ها و آقایان
روابط دیرینه و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با برخورداری از اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی، همواره پایدار و در مسیر ترقی، توسعه یافته است. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و تعاملات دوستانه میان مردم مسلمان دو کشور موجب گردید تا روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی از روند رو به رشدی برخوردار شده و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور به بیش از 22 میلیارد دلار در سال 2012 برسد.
تصمیم به توسعه هر چه بیشتر این روابط در سال‌های آینده نیز برآمده از وجود توانایی‌های فراوان اقتصادی در دو کشور است، به گونه‌ای که با توجه به پیشرفت‌های علمی - صنعتی، ظرفیت‌های تجاری، فراوانی انرژی در ایران و همچنین وجود صنایع مختلف در ترکیه، همگرایی اقتصادهای دو کشور را بتوان فراتر از روابط دو جانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه‌ دانست. در این مسیر، تسریع در اجرای کامل یادداشت تفاهمات منعقده میان ایران و ترکیه در عرصه های اقتصادی، تجاری و سیاسی نیز بسترهای قانونی برای این امر را فراهم خواهد نمود.
حضار محترم
تحولات بین‌المللی پس از پایان جنگ سرد و بویژه پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 تاثیر عمیقی بر این منطقه حساس داشته و به جهت تبعات ناشی از این تحولات، کشورهای منطقه شاهد گسترش روز افزون خشونت و افراط گری، و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه می‌باشند. متاسفانه این پدیده با دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای بسیار پیچیده‌تر شده و ایجاب می‌نماید جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در چارچوب قطعنامه سازمان ملل "مقابله جهانی با خشونت و افراط گری"، با مشارکت یکدیگر و جلب نظر تمامی کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم که تخریب حال و آینده تمامی کشورهای منطقه را نشانه رفته است، تلاش نمایند. زیرا جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، اکنون در قله روابط تاریخی خود، از این جهت نیز وظیفه اسلامی سنگینی در مدیریت روابط فیمابین و همچنین در مدیریت منطقه‌ای بر دوش خود احساس می‌نمایند؛ روابطی که نه تنها به توسعه جایگاه دو کشور در منطقه و نظام بین الملل خواهد انجامید، بلکه موجبات توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منطقه و ثبات و آرامش آن را نیز فراهم خواهد کرد.
در پایان، بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، آرزوی توفیق بیش از پیش و اعتلای هر چه بیشتر روابط دو کشور را از ایزد متعال خواهانم.

شناسه خبر: 78385

- سفرهای خارجی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده