در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی 30 میلیارد دلاری را هدف گرفتند.|>"> در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی 30 میلیارد دلاری را هدف گرفتند.|>" /> در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی 30 میلیارد دلاری را هدف گرفتند.|>" />

در اولین نشست شورای راهبردی دو کشور؛

تهران و آنکارا در مقابله مشترک با خشونت و افراط (wave) تاکید کردند

در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی 30 میلیارد دلاری را هدف گرفتند.

شناسه خبر: 78383 -

دوشنبه 19 خرداد 1393 - 23:21

رییس جمهوری اسلامی ایران در این جلسه که روز دوشنبه با حضور مقامات بلند پایه دو کشور در کاخ نخست وزیری ترکیه برگزار شد، گفت: این سفر آغازی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به ناخرسندی سران دو کشور از سطح فعلی روابط اقتصادی افزود: برای رسیدن به هدف مشترک ضروری است که برخی مشکلات بانکی برطرف و مراودات مالی در رابطه موسسات بانکی و خصوصی دو کشور گسترده شود.
رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری دو کشور در حوزه انرژی ادامه داد: مجموعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل باید بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان تنظیم شود و برخی مشکلات جزئی باعث نادیده گرفتن اهداف بزرگ نشود.
دکتر روحانی با تشریح برنامه‌های ایران برای اتصال به راه آهن چین اظهار کرد: تنها چند صد کیلومتر برای اتصال خطوط آهن ایران و ترکیه فاصله داریم و این اتصال می‌تواند فرصت بزرگی برای اتصال حوزه دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و حتی آسیای دور ایجاد نماید.
رییس جمهور کشورمان گفت: ایران یکی از امنترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری است. طی سالهای آینده روند سرمایه‌گذاری در ایران فزاینده خواهد بود و سرمایه گذاران ترک در این زمینه برای ایران اولویت دارند. ضمن اینکه بخش خصوصی ایران نیز برای سرمایه‌گذاری متقابل آمادگی کامل دارد.
دکتر روحانی ضمن تاکید بر فعال شدن کمیسیون‌های دو طرف برای هدف‌گیری رابطه سی میلیارد دلاری افزود: در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت‌های دو طرف و همین طور سرمایه گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.
در این نشست دو طرف همچنین بر تمرکز بر رویکردهای مشترک منطقه‌ای مبارزه با افراطی‌گری، خشونت، تروریسم و فرقه‌گرایی توافق کردند و توسعه صلح و ثبات در کشورهای منطقه و تحقق اراده ملت های منطقه و کشورهای اسلامی نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هم ابراز امیدواری کرد اولین نشست شورای راهبردی روابط دو کشور زمینه لازم را برای فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه ایجاد کند.
در این جلسه وزرا و اعضای هیات ایرانی و ترکیه‌ای نقطه نظرات خود را برای عملیاتی نمودن سندهای همکاری مشترک امضا شده بین دو کشور بیان کردند.

شناسه خبر: 78383

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده