رییس جمهوری شامگاه دوشنبه، برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را آغازی دوباره و یک نقطه عطف در روابط دو کشورخواند و تصریح کرد: بعد از این نشست شاهد توسعه سریع روابط دو کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود و تحقق افق روابط دو کشور در سال 2015 میلادی یعنی رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار در مبادلات دوجانبه، با تصمیمات این نشست در دسترس قرار گرفت.|>"> رییس جمهوری شامگاه دوشنبه، برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را آغازی دوباره و یک نقطه عطف در روابط دو کشورخواند و تصریح کرد: بعد از این نشست شاهد توسعه سریع روابط دو کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود و تحقق افق روابط دو کشور در سال 2015 میلادی یعنی رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار در مبادلات دوجانبه، با تصمیمات این نشست در دسترس قرار گرفت.|>" /> رییس جمهوری شامگاه دوشنبه، برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را آغازی دوباره و یک نقطه عطف در روابط دو کشورخواند و تصریح کرد: بعد از این نشست شاهد توسعه سریع روابط دو کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود و تحقق افق روابط دو کشور در سال 2015 میلادی یعنی رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار در مبادلات دوجانبه، با تصمیمات این نشست در دسترس قرار گرفت.|>" />

دکتر روحانی در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ترکیه:

شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه نقطه عطف در روابط دو کشور است

رییس جمهوری شامگاه دوشنبه، برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را آغازی دوباره و یک نقطه عطف در روابط دو کشورخواند و تصریح کرد: بعد از این نشست شاهد توسعه سریع روابط دو کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود و تحقق افق روابط دو کشور در سال 2015 میلادی یعنی رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار در مبادلات دوجانبه، با تصمیمات این نشست در دسترس قرار گرفت.

شناسه خبر: 78382 -

دوشنبه 19 خرداد 1393 - 22:36

دکتر حسن روحانی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ترکیه پس از پایان نخستین نشست شورای روابط راهبردی دو کشور سخن می‌گفت، با بیان اینکه دو کشور با برگزاری این نشست گام در مسیر جدیدی گذاشتند، اظهار داشت: اولین نشست این شورا در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد.
رییس جمهوری افزود: از صبح امروز تا به حال در 4 نشست مهم با نخست وزیر و رییس جمهور ترکیه به تبادل نظر پرداختیم و همه مسایل موجود درباره توسعه همه جانبه روابط در عرصه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشوری قدرتمند و دو شریک راهبردی مصمم هستند در همه عرصه‌ها روابط دو جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی خود را گسترش دهند، اظهار کرد: در نشست امروز تصمیم گرفته شد که سطح همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های انرژی، ارتباطات و حمل و نقل، ایجاد تسهیلات برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دو کشور، همکاری‌های بانکی، گردشگری و توریسم و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در عرصه‌هایی که اهداف مشترک وجود دارد، گسترش یابد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران و ترکیه در عرصه‌های متنوع و متعددی تفاهم و اشتراک نظر دارند، تصریح کرد: امروز همچنین درباره مسایل عراق، سوریه، کشورهای شمال آفریقا و سایر مسایل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردیم. دو کشور همچنین در زمینه مسأله هسته‌ای نظرات کاملاً مشترکی دارند و همواره در این زمینه با یکدیگر همکاری سازنده‌ای داشته و مدافع حقوق حقه همه کشورها برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای بوده‌اند.
دکتر روحانی ادامه داد: دو کشور همچنین آرمان خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را مورد تاکید مجدد قرار دادند و بویژه در عزم دو کشور برای مقابله با تروریسم، افراط و خشونت گرایی مهر تایید مجددی زدند.
رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره الزامات رسیدن به رقم 30 میلیارد دلاری در مبادلات تجاری دو کشور و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در اولین نشست شورای روابط راهبردی دو کشور برای این منظور گفت: تصمیماتی که در عرصه های گسترش مبادلات بانکی دو کشور، تأمین زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقلی و حمایت از سرمایه گذاری های متقابل بویژه توسط بخش خصوصی اعلام شد، می‌تواند رسیدن به این هدف را تسهیل کند.
دکتر روحانی اضافه کرد: در این نشست همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استقبال از سرمایه گذاران ترکیه ای در عرصه ریلی و بنادر جنوبی ایران اعلام شد.
رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش ترکیه در عملیاتی شدن پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت که از سوی دکتر روحانی ارائه شده بود، اظهار کرد: همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه ای مهم ،در زمینه مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم ، بسیار موثر و سازنده خواهد بود و نکته مهم این است که ایران و ترکیه برای همکاری در این زمینه کاملاً مصمم هستند چرا که خشونت و افراط گرایی موجود در این منطقه به زیان همه کشورها در منطقه است.
دکتر روحانی با بیان اینکه همه کشورها و بخصوص کشورهای غربی که در سالهای اخیر برای بوجود آوردن گروه های خشونت طلب و افراطی در منطقه تلاش کردند، یا در برابر فعالیت های آنان سکوت کرده اند، یا از کرده خود پشیمان هستند و یا در آینده نزدیک از این کار پشیمان خواهند شد، تصریح کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت منطقه به اسلام رحمانی معتقد بوده و مسلماً همکاری آنها در مقابله و مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی موثر خواهد بود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه وزارتخانه ها و وزرای امور خارجه دو کشور در زمینه این همکاری سهم بزرگی دارند، گفت: وزرای خارجه ایران و ترکیه جلسات مستمری در زمینه مبارزه با افراط گرایی داشتند و امروز نیز بنده و آقای اردوغان در نشست شورای روابط راهبردی دو کشور به وزرای خارجه خود تأکید کردیم که تلاش های خود را در این زمینه ادامه دهند چرا که مبارزه با افراط و خشونت برای امنیت و توسعه و ثبات منطقه یک ضرورت و وظیفه است.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه با توجه به جایگاه ترکیه در میان خریداران گاز ایران، آیا ایران حاضر است در قیمت گاز به این کشور تخفیف بدهد، اظهار کرد: در این باره در همه دیدارها و گفت و گوهای امروز بنده تبادل نظر شده است و قرار شده وزرای نفت ایران و انرژی ترکیه این بحث را امشب ادامه دهند تا توافق لازم حاصل شود.
رییس جمهوری تأکید کرد: البته قیمت گاز وابسته به عوامل مختلفی است و تعیین آن ساده نبوده و بدون در نظر داشتن همه ابعاد مسأله ممکن نیست، اما در نشست امروز این مسأله مطرح شد که چگونه در این زمینه به تفاهم برسیم.
دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات امروز با مقامات ترک درباره مسأله سوریه نیز گفت و گو کردید، تصریح کرد: بنده درسخنان خود گفتم که در این باره و حتی در خصوص دیگر کشورهای منطقه تبادل نظر کرده ایم و این از اصول راهبردی ایران و ترکیه است که تابع نظر مردم باشیم و قائل به این هستیم که در همه کشورها تصمیم گیرنده نهایی مردم هستند.
رییس جمهوری با تأکید دوباره بر اینکه ایران و ترکیه معتقد به ارج نهادن بر حضور مردم برای ایجاد دموکراسی بوده و به این امر کمک می کنند، اضافه کرد: آنچه در انتخابات اخیر سوریه رخ داد حرکت اول برقراری صلح و ثبات است و البته برای آنکه سوریه در شرایط مناسب قرار گیرد راه طولانی در پیش است، اما مهم برای ما توقف خونریزی ها و اخراج تروریست‌هایی است که از کشورهای مختلف در سوریه اجتماع کرده‌اند.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی، برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را بسیار مفید و سازنده توصیف کرد و گفت: ایران و ترکیه ریشه‌دارترین کشورهای منطقه هستند که عمر دوستی و همکاری‌های آنها قدمتی بیشتر از عمر بسیاری از کشورها دارد و تداوم این روابط و گسترش آن، بزرگترین آرزوی ما است.
نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه پس از روی کار آمدن آقای روحانی در ایران عمق و گستره روابط دو کشور بیشتر شده، افزود: امروز نیز گسترش بیشتر روابط دو کشور با مکانیزم شورای روابط راهبردی دنبال می‌شود و مسأله مهم دیگر توافقنامه تجارت ترجیحی دو کشور است که در این نشست نهایی شد و فردا قبل از پایان جلسه پارلمان آن را به صورت نهایی تأیید خواهیم کرد.
اردوغان با اشاره به اینکه حجم تجارت دو کشور در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشت اما پس از تشدید تحریم‌های ایران در یک دوره کاهش یافت، گفت: برای افزایش بیش از پیش سطح مبادلات دو کشور، نشست شورای روابط راهبردی و اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی بسیار موثر خواهد بود و دو کشور با توجه به عزم جدی مقامات آنها به اهداف خود خواهند رسید.
وی ابراز امیدواری کرد که در نشست روز سه شنبه رییس جمهوری کشورمان با فعالان اقتصادی بخش خصوصی ترکیه، اولین حرکت از یک گام بزرگ برای حضور موثرتر بخش خصوصی دو کشور در تعاملات اقتصادی برداشته شود.

شناسه خبر: 78382

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده