دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه با اشاره بر اینکه ایران و ترکیه اهداف و برنامه‌های مشترکی دارند، تاکید کرد که سفرش به آنکارا در صدر هیاتی بلند پایه به ترکیه بی‌تردید نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود.|>"> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه با اشاره بر اینکه ایران و ترکیه اهداف و برنامه‌های مشترکی دارند، تاکید کرد که سفرش به آنکارا در صدر هیاتی بلند پایه به ترکیه بی‌تردید نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود.|>" /> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه با اشاره بر اینکه ایران و ترکیه اهداف و برنامه‌های مشترکی دارند، تاکید کرد که سفرش به آنکارا در صدر هیاتی بلند پایه به ترکیه بی‌تردید نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود.|>" />

تاکید مشترک «روحانی» و«گل»:

آغاز فصل نوین روابط تهران – آنکارا /رقم مبادلات تجاری را به 30 میلیارد دلار می‌رسانیم

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه با اشاره بر اینکه ایران و ترکیه اهداف و برنامه‌های مشترکی دارند، تاکید کرد که سفرش به آنکارا در صدر هیاتی بلند پایه به ترکیه بی‌تردید نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود.

شناسه خبر: 78346 -

دوشنبه 19 خرداد 1393 - 16:11

رییس جمهوری که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترک خود سخن می‌گفت با اشاره به اینکه ایران و ترکیه در مسیری گام برمی‌دارند که به نفع گسترش روابط دو کشور و دو ملت باشد، اظهار کرد: اراده دولت تدبیر و امید، توسعه روابط با کشورهای دوست و بویژه همسایگان است و در بین این کشورها ترکیه جایگاه خاصی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی استعدادهای فراوان موجود در هر دو کشور و موقعیت ژئوپلتیک خاص ایران و ترکیه در منطقه را از مزایای در دسترس دو کشور برای گسترش روابط عنوان کرد و افزود: در دیدارم با آقای گل و نیز در مذاکرات رسمی که داشتیم به این توافق رسیدیم که حجم مبادلات تجاری دو کشور را به میزان دو برابر سال گذشته یعنی 30 میلیارد دلار در سال برسانیم که محاسبات دو طرف نشان می دهد این هدف تحقق یافتنی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: در زمینه گسترش زیرساخت‌های ارتباطی بویژه اتصال خط آهن دو کشور از مسیر مرز بازرگان که می‌تواند خلیج فارس و دریای عمان را به دریای سیاه و مدیترانه متصل کند و حجم روابط را گسترش داده و منافع بسیاری به دو کشور و منطقه برساند، توافق انجام شد و همچنین توافقات خوبی برای ارائه تسهیلات به بخش های خصوصی دو طرف برای فعالیت آنها در کشور مقابل حاصل شد که امیدوارم این توافق با توجه به دیدار روز سه شنبه ما با فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان ترکیه ،همکاری های دوجانبه در این عرصه را به صورت موثر به پیش ببرد.
رییس جمهوری همچنین توافق در زمینه گسترش همکاری‌های علمی، فرهنگی و همکاری مشترک پارکهای فناوری دو کشور و نیز گسترش همکاری‌های دو طرف در زمینه گردشگری را مورد اشاره قرار داد و گفت: در نشست هیأت های عالی رتبه دو کشور، آمادگی ایران برای پذیرش مشارکت سرمایه‌گذاران ترک برای ساخت هتل در آن دسته از شهرهایی که ظرفیت خوبی برای پذیرش گردشگر دارند، اعلام شد.
دکتر روحانی توافق ایران و ترکیه برای گسترش مبادلات بانکی به عنوان شریان تعاملات پولی و بانکی را از دیگر توافقات امروز دو طرف عنوان کرد و از تصمیم مسئولان دو کشور برای تسهیلات بیشتر در راستای گسترش روابط بانکهای خصوصی و دولتی ایران و ترکیه خبر داد.

ایران و ترکیه اسلام رحمانی را به عنوان اسلام واقعی به دنیا معرفی کنند
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان کشورهای مهم منطقه و جهان اسلام با تروریسم و خشونت مخالف هستند و همه توان خود را برای مقابله با آن بکار می‌گیرند، اظهار کرد: ایران و ترکیه همه توان خود را به کار خواهند بست تا اسلام رحمانی را به عنوان اسلام واقعی به دنیا معرفی کنند.
دکتر روحانی با اشاره به وجود بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه و با تصریح به اینکه این وضع به نفع هیچ کس در منطقه و جهان نیست، گفت: ایران و ترکیه مصمم هستند، همکاری‌های خود را برای رفع این بی‌ثباتی‌ها و ارتقای امنیت منطقه افزایش دهند و در این زمینه از هیچ تلاشی که در توان آنها باشد، فروگذار نخواهند بود.
رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه ایران و ترکیه در موضوع هسته‌ای نظرات مشترکی دارند، تصریح کرد: دو کشور معتقدند همه می‌توانند بر طبق معاهده ان پی تی از فناوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند و طرح خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و سلاح های کشتار جمعی به عنوان پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مورد توافق و تاکید دو طرف است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ترکیه همواره حامی حقوق هسته‌ای ایران بوده و از حمایت‌های موثر این کشور از ایران تشکر می‌کنم.

تهران و آنکارا خواستار استقرار صلح و ثبات در منطقه هستند
رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در مذاکراتش با رییس جمهور ترکیه درباره مسایل سوریه و مصر هم سخنی به میان آمد، گفت: در مذاکرات امروز ضمن مذاکره درباره مسایل دو جانبه، درخصوص مبارزه با افراطی‌گری و خشونت و مسایل کشورهای منطقه نیز سخن به میان آمد و کشورهایی که موضوع مذاکره ما بودند بیش از دو کشوری بود که در سوال مطرح بود و شامل بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه شد.
دکتر روحانی اظهار کرد: در مذاکره امروز درباره سوریه و مصر هم بحث شد اما آنچه مهم بود، توافق دو کشور برای تلاش جهت برقراری ثبات و صلح در منطقه و حاکمیت رای مردم برای اداره کشورهایشان و پایان جنگ و خونریزی در کشورها و همچنین کمک برای رسیدن به راه حل مورد رضایت همگان جهت پایان دادن به مشکلات این کشورها بود.
رییس جمهوری تصریح کرد: ایران و ترکیه در گذشته نیز درباره این مسایل با یکدیگر همفکری کردند و اراده آنها بر ادامه این همفکری‌ها است تا به ثبات و امنیت در منطقه کمک کنند.

رییس جمهوری ترکیه : ایران با اجرای سیاست های دولت جدید پیشرفت می‌کند
عبدالله گل رییس جمهور ترکیه نیز در این کنفرانس خبری با اشاره به دوستی دیرینه و اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، بر عزم کشورش برای گسترش همکاری‌ها با ایران در همه زمینه‌ها تاکید کرد.
رییس جمهوری ترکیه با بیان اینکه تهران – آنکارا برای گسترش روابط با یکدیگر هر چه در توان دارند به میدان خواهند آورد، گفت: روابط ایران و ترکیه در سال های اخیر همواره رو به رشد بوده و دیدارهای امروز و اجلاس عالی همکاری‌های راهبردی دو کشور که قرار است برگزار شود ، نشانگر اهمیتی است که دو طرف برای ارتقای سطح روابط قائل هستند.
وی دیدارش با دکتر روحانی را مفید و پربازده توصیف کرد و افزود: 10 سند همکاری که امروز بین دو کشور امضا شد گواه جدی ایران و ترکیه برای گسترش روابط است و دو کشور از پتانسیل و اراده لازم برای این امر برخوردار هستند.
گل با بیان اینکه ایران با اجرای سیاست‌های دکتر روحانی که توجه ویژه‌ای به مباحث اقتصادی دارد، بیش از پیش پیشرفت خواهد کرد، اظهار داشت: توسعه روابط ایران و ترکیه تنها مسأله این دو کشور نیست، چرا که تحولات مربوط به این دو کشور بزرگ منطقه و گسترش همکاری‌های آنها باعث استقرار ثبات و امنیت و ارتقای رفاه اقتصادی در منطقه خواهد شد.
رییس جمهوری ترکیه تصریح کرد: در همین ارتباط گفت و گوها و مشورت‌های مثبت و سازنده ای داشتیم تا ببینیم چگونه می توانیم مشکلات منطقه را حل کرده و از درد و رنج ملت‌ها بکاهیم و بر مشکل عدم ثبات، فائق آییم.

ترکیه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را حق همه کشورها می‌داند
وی در ادامه با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران، گفت: همواره بر حل این مسأله از طریق دیپلماسی تأکید داشته‌ایم و موضع شفاف و روشنی در این زمینه داشته و تأکید کردیم که مایل نیستیم هیچ کشوری در منطقه از سلاح های هسته‌ای و کشتار جمعی برخوردار باشد و متقابلا مایل نیستیم هیچ کشوری از حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای محروم شود و باید در این زمینه استانداردهای جهانی مد نظر باشد تا هر کشوری که با سازمان بین‌المللی انرژی اتمی همکاری داشت بتواند از این حق برخوردار باشد.
گل تأکید کرد: مذاکرات ایران با 1+5 بسیار خوب پیش رفته و ترکیه از آن حمایت می کند و البته پیش از این نیز از هیچ تلاشی در زمینه حل این مسأله فروگذار نکرده و این رویکرد را ادامه خواهد داد.
رییس جمهوری ترکیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران و ترکیه نیز مانند فرانسه و آلمان همکاری‌های راهبردی در حوزه اقتصاد و سایر عرصه ها مد نظر دارند، گفت: ایران و ترکیه ظرفیت‌های زیادی دارند که باید مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ایران و ترکیه مانند فرانسه و آلمان اقتصاد مشابه یکدیگر دارند و باید مبادلات و تعاملات خود را بیش از پیش گسترش دهند.
وی تصریح کرد: ایران بویژه در دوره جدید و با مدیریت جناب آقای روحانی راه را برای حضور بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد هموار کرده و این مسأله زمینه‌ها برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو طرف بویژه فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو طرف را فراهم کرده و این سفر می تواند نقطه عطف بسیار مهمی در ارتقاء سطح روابط دو کشور باشد.امروز با خوش‌بینی و حسن نیت چند سند همکاری مشترک را به امضا رساندیم که می‌توانیم در آینده نزدیک میوه‌های آن را برداشت کنیم.

شناسه خبر: 78346

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده