دکتر جهانگیری در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه:

بازار سرمایه نقشی کلیدی در خروج از شرایط رکود دارد

معاون اول ریس جمهور با تاکید براینکه برای خروج از شرایط رکود و برای توسعه سرمایه گذاری نیازمند منابع مالی فراوانی هستیم گفت: بازار سرمایه می تواند نقشی کلیدی در این زمینه ایفا کند و از دست اندرکاران بورس تهران انتظار داریم این موضوع را به عنوان یک مسئولیت جدید برعهده بگیرند و برنامه ها و نیازهای خود را به دولت اعلام کنند.

شناسه خبر: 78270 -

يکشنبه 18 خرداد 1393 - 13:47

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(یکشنبه) در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه که در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد با تبریک اعیاد ماه شعبان و قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: هم اکنون طرح های نیمه تمام و پروژه های متعددی در بخشهای مختلف وجود دارد که برای اجرای این طرح ها نیازمند تامین منابع مالی هستیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: مجموعه ای از طرح های توسعه ای در صنعت نفت ، صنایع پتروشیمی، راه سازی، توسعه بنادر، صنعت فولاد و صنایع معدنی وجود دارند که اجرای آنها نیازمند میلیاردها دلار تأمین اعتبار است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تاکنون بار توسعه و تجهیز منابع کشور بر دوش نظام بانکی بوده خاطر نشان کرد: تامین منابع مالی طرح ها تا کنون بانک محور بوده اما پیام این نمایشگاه این است که در مقطع فعلی انتظارات جدیدی از بازار سرمایه وجود دارد که باید حالا که نهادهای لازم در آن شکل گرفته خود را تجهیز نموده و نسبت به تامین مالی طرح ها ایفای نقش کند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با قدردانی از زحمات و تلاشهای نظام بانکی کشور در تجهیز و تامین مالی طرح های مختلف کشور گفت: نظام بانکی در چند سال اخیر مظلوم واقع شده و اگرچه ممکن است اشتباهاتی در سیستم بانکی کشور وجود داشته باشد اما نباید به هر بهانه ای مدیران و نظام بانکی کشور را زیر سوال برد.
دکترجهانگیری تأکید کرد: از نظام بانکی کشور انتظار می رود در سال جاری منابع بیشتری را برای تأمین اعتبارات مورد نیاز بنگاه های اقتصادی و همچنین برای توسعه کشور تجهیز کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه ضمن قدردانی از تلاشهای فعالان بازارهای مالی کشور، نظام بانکی، بورس اوراق بهادار و فعالان صنعت بیمه که مسئولیت بسیار مهم و سنگینی را در این برهه بر دوش دارند تصریح کرد: دولت مصمم است در این مقطع دست به اقدامات جدی برای عبور از چالش های پیش روی اقتصاد کشور بزند و فعالان نظام مالی کشور می توانند نقشی کلیدی در این زمینه بازی کنند.
دکتر جهانگیری یکی از اصلی ترین ضرورت های کشور را تلاش در جهت توسعه پایدار دانست و گفت: ایران با توجه به شایستگی ها و ظرفیت های فراوان باید در مسیر توسعه گام بردارد و در میان کشورهای منطقه از جایگاه مطلوبی برخوردار باشد.
وی با اشاره به سند چشم انداز توسعه کشور و اینکه ایران باید قدرت اول منطقه باشد افزود: مردم خود را با کشورهای همسایه مقایسه می کنند و نباید این تصور در میان مردم باشد که وضعیت ایران از نظر توسعه در میان کشورهای منطقه وضعیتی نامطلوب است.
دکتر جهانگیری یکی از چالش های مهم کشور که باید هم بصورت کوتاه مدت و هم به صورت بلند مدت برای آن برنامه ریزی شود را مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال برای نیروهای جوان و تحصیلکرده جویای کار کشور دانست و گفت: بررسیهای صورت گرفته در دولت و جلسات شورای عالی اشتغال نشان داده که اقتصاد ایران باید بتواند برای حل مشکل بیکاری، سالانه در حدود یک تا یک و نیم میلیون شغل پایدار ایجاد کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه برای ایجاد این میزان اشتغال، کشور باید رشد اقتصادی 8 درصد و رشد سرمایه گذاری 12 درصد داشته باشد خاطرنشان کرد: برای تحقق این اهداف در شرایطی که هنوز از رکود اقتصادی خارج نشده ایم، نیازمند اتفاق ویژه ای هستیم و در دولت نیز در این زمینه بررسیهای زیادی صورت گرفته است.
وی افزود: امروز صبح در جلسه ستاد اقتصادی دولت بخشی از بررسیها به موضوع بورس و سرمایه اختصاص یافت و راهکارهای بکارگیری ابزارهای مختلف برای عبور از مشکلات اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به آغاز بکار مرکز صدور گواهی الکترونیک در این نمایشگاه، از دست اندرکاران راه اندازی این مرکز قدردانی کرد و گفت: دولت تأکید ویژه دارد که سامانه های الکترونیکی تجهیز شود و دولت الکترونیک به معنای واقعی در این دوره شکل گیرد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: جناب آقای دکتر روحانی و سایر اعضای دولت همگی نسبت به این موضوع تأکید و اتفاق نظر دارند و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز الکترونیکی شدن فرایندهای مالی و اقتصادی بعنوان یکی از اقدامات مهم پیشگیرانه از مفاسد اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته و باید بطور جدی به این موضوع پرداخته شود.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور مرکز صدور گواهی الکترونیک که در راستای حذف کاغذ و سهولت انجام فرآیندهای معاملاتی، توسعه تجارت الکترونیکی و تسهیل امور بانکی راه اندازی شده، کار خود را آغاز کرد.
دکتر جهانگیری سپس نمایشگاه بورس،بانک و بیمه را افتتاح و از بخشهای مختلف این نمایشگاه بازدید کرد.

شناسه خبر: 78270

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول