دکتر جهانگیری در یازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی:

شرکای آینده ایران کسانی هستند که در برنامه‌های توسعه‌ای امروز ایران مشارکت کنند

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران با دارا بودن حدود 11 درصد ذخایر نفتی کشف شده و 17 درصد ذخایر گازی، حائز رتبه اول جهان از لحاظ ارزش ذخایر نفت و گاز است گفت: این ذخایر می تواند برای دهها سال خوراک و انرژی مورد نیاز صنایع گوناگون کشور بویژه صنعت پتروشیمی را تامین نماید و بدیهی است شرکای آینده ایران کسانی هستند که در برنامه های مهم توسعه ای امروز ایران مشارکت سازنده داشته باشند.

شناسه خبر: 78259 -

شنبه 17 خرداد 1393 - 12:41

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در یازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی که در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت که متن کامل سخنان ایشان بدین شرح است:
خانمها و آقایان
میهمانان گرامی
برای اینجانب موجب خوشحالی وخرسندی است که در جمع صمیمی مدیران، صاحبان دانش فنی و متخصصین بین‏‌المللی و ایرانی صنعت مهم پتروشیمی حضور می یابم.
توسعه پایدار کشور یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران
یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران ، رشد وتوسعه پایدارکشور میباشدکه دولت تدبیر وامید بمنظور تحقق هدف مذکور واسناد بالادستی و مقابله با چالش‌های پیش رو از جمله ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و نیز افزایش رفاه مردم برنامه ها و سیاستهای مختلفی تدوین و به اجرا گذاشته است که ازجمله میتوان به اختصار موارد ذیل را یادآور شد.
1- ایجاد ثبات در فضا و شاخص اقتصاد کلان کشور بطوریکه برای فعالان اقتصادی روند تغییرات نرخ تورم، نرخ ارز و سود بانکی قابل پیش بینی باشد.
2- تعامل سازنده با اقتصاد جهانی که امکان استفاده از فرصت های مهم بین المللی نظیر استفاده از فناوری های مهم ، بازار های صادراتی و منابع مالی فراهم گردد.
3- توجه به توانمندی های داخلی از جمله نیروی انسانی جوان تحصیل کرده و منابع طبیعی فراوان که فرصت مهمی در اختیار سیاست گذاران توسعه کشور می باشند.
4- افزایش اعتماد فعالان اقتصادی به سیاست گذاران کشور با تدوین سیاست های علمی متکی بر خرد جمعی، تسهیل و شفاف سازی مقررات ، بهبود فضای کسب و کار و باور دولت به محوریت بخش خصوصی واقعی در فعالیت های اقتصادی.
- بدیهی است در فرایند سرمایه گذاری و رشد و توسعه کشور در بین رشته های مختلف صنعتی ، توسعه صنعت پتروشیمی از اولویت ویژه ای برخوردار می باشد.
در جهان کنونی کیفیت ابعاد مختلف زندگی ساکنین کره زمین در حوزه های بهداشت، حفظ سلامت، علوم پزشکی، تأمین و انتقال مواد غذایی، پوشاک ، صنعت توریسم، هوا - فضا و مسکن به صنعت پتروشیمی و توسعه آن ، وابسته می باشد.
ایران دارای رتبه اول جهان از لحاظ ارزش ذخایر نفت وگاز
بر اساس آمار رسمی؛جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن حدود 11 درصد ذخایر نفتی کشف شده و 17 درصد ذخایر گازی، حائز رتبه اول جهان از لحاظ ارزش ذخایر نفت وگاز است و همه اذعان دارند که ایران از بزرگترین تأمین‌کنندگان انرژی دنیا در آینده خواهد بود. این ذخایر می‌تواند برای دهها سال، خوراک و انرژی مورد نیاز صنایع گوناگون کشور به ویژه صنعت پتروشیمی را با اطمینان و قیمتی رقابتی تأمین نماید و بدیهی است شرکای آینده ایران کسانی هستند که در برنامه های مهم توسعه ای امروز ایران مشارکت سازنده داشته باشند وایران این فرصت مناسب را در اختیار همگان قرار می‌دهد.
ایران در سال 1342 به عنوان اولین کشور خاورمیانه با بهره‏‌برداری از مجتمع کود شیمیایی مرودشت شیراز، صنعت پتروشیمی را در منطقه بنیانگذاری نمود، اما امروز سواحل شمالی و جنوبی خلیج‏‌فارس قطب بزرگ صنایع پتروشیمی جهان محسوب می شود. اکنون منطقه خلیج‏‌فارس علاوه بر مرکزیت ثقل تولید و حمل و نقل انرژی جهان، محوریت تولید و تأمین نیازهای صنایع پایین‏دستی پتروشیمی دنیا را نیز داراست.
جمهوری اسلامی ایران بدلیل بهره‌مندی از منابع مختلف مورد نیاز یک صنعت پتروشیمی پیشرفته، منحصر به فرد و تنها کشوری در جهان و خاورمیانه است که مجموع هیدروکربورهای مورد نیاز صنایع پتروشیمی را هم در منابع گازی و هم منابع مایع، به بالاترین میزان در اختیار دارد.
همچنین ایران تنها کشور منطقه است که زنجیره احداث صنایع پتروشیمی را طی برنامه‏های توسعه از طراحی مفهومی تا تولید محصولات باکیفیت و مطابق استانداردهای جهانی توسط نیروهای داخلی اجرا نموده است. البته همواره از دانش فنی و منابع مالی خارجی بهره برده‏ و همچنان به دارندگان دانش فنی و منابع سرمایه‏گذاری برای توسعه صنعت پتروشیمی ایران خوشامد میگوید.
سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران دارای مزیت و جذابیتهای غیرقابل انکار است
به اعتقاد کارشناسان، سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی ایران بدلایل مختلف از جمله وجود نیروهای متخصص،جوان و کارآمد بومی، دسترسی سهل به آبهای آزاد بین‌المللی، رشد تقاضای داخلی، تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی، وجود زیرساختهای مناسب و امکانات فراوان ارائه شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از مزیت‌های رقابتی و جذابیتهای غیرقابل انکاری برخوردار است.
اکثر تجهیزات مورد نیاز صنایع پتروشیمی و نفت و گاز در داخل تولید می‌گردد
بی‏تردید حضار و میهمانان محترم مطلع هستند که امروز اکثر تجهیزات مورد نیاز صنایع پتروشیمی و نفت و گاز در داخل تولید میگردد چنانکه روند تکمیل و بهره برداری پروژه ها و طرحهای برنامه‏های پنجساله توسعه در دوران تحریم مؤید این توانمند‏یهاست. این دستاوردها و توانمندیها تأثیری مثبت و مستقیم در کاهش قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی و توجیه اقتصادی پروژه‏‌ها داشته است.
مطلب مهم دیگر آنکه توسعه صنعت پتروشیمی در اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی توسط دست های پرتوان و با همت بخش خصوصی کشور صورت می گیرد و دولت تنها مسئولیت ایجاد بستر مناسب و سیاستگذاری و ارائه خدمات فنی پایه و تجهیز زیرساختهای اساسی و مورد نیاز توسعه صنعت و تأمین خوراک و مواد اولیه لازم را عهده‏دار بوده و در دستورکار داشته است. در واقع به تدریج شرکت ملی صنایع پتروشیمی از حالت بنگاهداری خارج و به صورت یک نهاد توسعه ای، درآمده که وظیفه سیاستگذاری جهت توسعه صنعت پتروشیمی و در مواردضروری مشارکت باسرمایه گذاران داخلی و خارجی را بعهده خواهد داشت.
سیاستهای اقتصاد مقاومتی پشتیبان اقدامات توسعه ای دولت در صنعت پتروشیمی
در همین راستا استفاده از منابع مالی خارجی وحمایت نظام بانکی کشورو بویژه اولویت بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی در توسعه صنعت پتروشیمی از جمله سیاستهای حمایتی و برنامه ها و دستورکارهای قطعی دولت جمهوری اسلامی می باشد. در عین حال جای بسی خوشوقتی است که سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری پشتیبان و تاییدکننده اقدامات توسعه ای دولت در حوزه صنایع میانی و پایین‏دستی مرتبط با صنعت پتروشیمی کشور است. این امر با جدیت دردستورکار دولت قرارگرفته و در این راستا ، دولت از پیشنهادهای سازنده استقبال می‏‌نماید.
ایران به صادرکننده عمده محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد
اکنون توسعه صنعت پتروشیمی در راستای جلوگیری از خام فروشی منابع هیدروکربوری بمنظور اشتغالزائی هرچه بیشتر جوانان این مرز و بوم و ایجاد ارزش افزوده و تبدیل حداکثری منابع نفت خام و میعانات گازی به فرآورده های پلیمری با ارزش بالاتر در اولویت برنامه ها و دستورکار این دولت قرارگرفته و به حول و قوه الهی در آینده نه چندان دور به صادرکننده عمده فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا تبدیل خواهیم شد.
درخصوص صنعت پتروشیمی تلاشهای گسترده ای در دست اقدام است تا ضمن توسعه خصوصی سازی این صنعت و استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای بخش غیردولتی، بتوان ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را افزایش داد. ظرفیت فعلی تولید سالیانه محصولات پتروشیمی حدود 60 میلیون تن است که درآینده نزدیک به بیش از 130 میلیون تن خواهد رسید.
رویکرد و دیپلماسی فعال انرژی در دولت جمهوری اسلامی ایران که نمونه آن برگزاری و احیای همین همایش بزرگ بین‏‌المللی است از دیگر راهبردهای بهره گیری از منابع هیدروکربوری کشور است. در همین ارتباط ایجاد قطبهای توسعه صنعت پتروشیمی علاوه بر خلیج‏‌فارس در سواحل دریای عمان، نظیر ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جاسک، چابهار و ایرانشهر از دیگر اهداف دولت برای تمهید زیرساختهای لازم توسعه صنعت پتروشیمی می باشد.
دولت از سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی بطور جدی حمایت میکند
باتوجه به اقدامات فوق، دولت جمهوری اسلامی ایران از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش پتروشیمی بطور جدی حمایت میکند. درحال حاضر در هر منطقه از کشور، خصوصاً مناطق ویژه اقتصادی، که شرایط لازم برای توسعه این صنعت فراهم باشد، مجوزها و مساعدت های لازم ارائه میشود. تملک، آماده سازی و اعطای زمین و تجهیزات، معافیتها و تخفیفهای مالیاتی، گمرکی و بیمه‌ای و مواردی از این دست برای ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری فراهم شده و خواهد شد.
ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی
درحال حاضر ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی است. علاقمندان به سرمایه‌گذاری در این صنعت مطمئن باشند که دولت جمهوری اسلامی ایران نهایت حمایت را از مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی به عمل می آورد.
اینجانب بعنوان معاون اول رئیس‏ جمهور ضمن گرامیداشت مقدم مدیران، متخصصین و کارشناسان داخلی و خارجی در این همایش اعلام مینمایم که دولت جمهوری اسلامی ایران ، همکاری سرمایه‏‌گذاران داخلی و خارجی در صنایع پتروشیمی ایران را گامی مثبت در جهت اهداف نظام جمهوری اسلامی در راستای مبادلات بین المللی و خصوصی‏سازی و آزاد سازی اقتصاد ملی می‌داند.
در پایان ازبرگزار کنندگان وشرکت کنندگان این همایش بزرگ وبویژه از برادر ارجمندم جناب آقای مهندس زنگنه وزیر با کفایت ومدیر توانای صنعت نفت وهمکاران محترم ایشان در صنعت پتروشیمی صمیمانه تشکر می کنم وازخداوند تبارک وتعالی برای همة شما توفیق آرزو می نمایم.

شناسه خبر: 78259

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول