همایش امام خمینی (ره) احیاگر هویت زن مسلمان با حضور دکتر امین زاده برگزار شد

دکتر الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس‌ جمهوری در همایش "امام خمینی (ره) احیاگر هویت زن مسلمان" که با حضور همسران سفرای کشورهای اسلامی و زنان ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) انجام شد، شرکت کرد.

شناسه خبر: 78215 -

سه شنبه 13 خرداد 1393 - 14:42

معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با بیان اینکه امام خمینی (ره) در تاریخ جهان به عنوان چهره ای بی نظیر که تحولاتی را در عرصه جهان اسلام به خصوص در زمینه حقوق مردم ایجاد کرد، گفت: امام خمینی به دلیل خدمات ارزنده خود در جهان اسلام بسیار تاثیر گذار است و به همین دلیل بزرگداشت ایشان برای ما ایرانیان جنبه عاطفی، ایمانی و اعتقادی دارد .
دکتر امین‌زاده با اشاره به سجایای اخلاقی امام خمینی (ره) از جمله صبور بودن ایشان خاطر نشان کرد: با وجود مخالفت هایی که بعد از ارائه نظرات و سخنرانی های امام از سوی مخالفین ایشان مطرح می گردید ایشان همواره با پیشه کردن صبر و شکیبایی هدف و راه خود را ادامه می دادند.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با اشاره به دیدگاه امام خمینی نسبت به حضور و حقوق زنان در جامعه گفت: در برهه ای از زمان که گروهی از افراد جامعه زن را موجودی در بند خانه می دانستند و گروهی هم زنان را تشویق به بی بند و باری می کردند همواره سخنان و نظرات امام خمینی در مورد حقوق متعادل زنان مورد هجمه قرار می گرفت.
امین زاده با اشاره به مخالفت های برخی افراد با نظرات امام خمینی اظهار داشت: امام به دلیل دفاع از حقوق واقعی زن مسلمان در نظرات خود و برجسته کردن و معرفی ویژگی های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی زن مسلمان در جهان اسلام و مخالفت با راه افراط و تفریط در معرفی و حضور زن در جامعه همواره مورد هجمه برخی افراد قرار می گرفتند.
وی با بیان اینکه همواره حقوق زن مسلمان در کلام امام خمینی (ره) می درخشید گفت: از دیدگاه حضرت امام خمینی، حضرت زهرا به عنوان الگوی زن کامل و متعالی در جامعه اسلامی بودند و ایشان همواره بر این نکته تاکید داشتند که در جامعه باید به جایگاه زن توجه داشت.
معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه در نظام اسلامی حقوق زن و مرد در خصوص حق تحصیل، کار، مالکیت، رای دادن و رای گرفتن یکسان است، خاطر نشان کرد: اسلام حیثیت اسلامی زن و مرد را یکسان می داند و بنابراین نگاه امام به زن این است که زن باید در کنار مرد به ساخت و تعالی جامعه بپردازد.
امین زاده با اشاره به سخنان حضرت امام در مورد حقوق سیاسی زنان گفت: امام می فرمایند در انتخاب شدن و دسترسی به مناصب سیاسی هیچ محدودیتی وجود ندارد، اسلام زنان را رشد داده است آنقدری که اسلام به زن خدمت کرده است خدا می داند که به مرد خدمت نکرده است.
وی همچنین در خصوص نقش سیاسی زنان در انقلاب اسلامی از دیدگاه امام اظهار داشت: برابری در فعالیت های سیاسی و مشارکت سیاسی و حقوق سیاسی بین زن و مرد وجود دارد چرا که امام خمینی (ره) می فرمایند حقوق سیاسی مخصوص یک طبقه نیست همان طور که مردان در حقوق سیاسی دخالت می کنند زنان هم باید دخالت کنند و همه چیز باید مطابق اسلام انجام شود.
امین زاده گفت: دیدگاه امام درباره نقش زنان در ساختار حکومت اسلامی، خط بطلانی بر صحبت افرادی است که می خواهند زنان را از حوزه های مدیریتی و مسئولیت سیاسی کنار بزنند.
معاون حقوقی رییس جمهور اظهار داشت: در رابطه با حقوق اقتصادی زنان، امام خمینی می فرمایند "این تبلیغات که اگر اسلام پیدا شد زنان بروند و در خانه بنشینند و قفل و کلید بر آن بزنند حرف غلطی است ، شغل صحیح برای زن هیچ مانعی ندارد" و این حقوق اقتصادی است برای زنان که ایشان چندین بار تاکید کردند که افراط و تفریط را باید در حوزه حقوق زنان حذف کنیم.
وی با اشاره به حقوق فرهنگی زنان که امام می فرمایند "زنان نقش سرنوشت سازی در خانواده و جامعه داشته اند" و با تاکید بر سجایای الگوی زنان عالم حضرت زهرا (س) از سوی ایشان تصریح کرد: یک زن در دنیا آمد که مقابل همه مردان قرار گرفت و نمونه انسان کامل بود و تمام هویت انسانی در او جلوه گر شد لذا زنان باید از چنین زنی الگو بگیرند و حضور موثر داشته باشند.
وی افزود: ما در جامعه اسلامی خود کلیه حقوقی را که در قوانین پیش گرفته ایم الگویی است که از حضرت امام خمینی (ره) گرفته ایم و محدودیت هایی را که بخواهد به جامعه اعمال شود با توجه به کلام امام نمی پذیریم.
پیش از سخنان معاون حقوقی رییس جمهور فاطمه هاشمی رفسنجانی رییس مرکز بیماری های خاص و لیلی بروجردی ، استاد دانشگاه و نوه حضرت امام خمینی (ره) به ارائه سخنانی در خصوص موضوع همایش پرداختند.

شناسه خبر: 78215

- سفرهای داخلی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری