در دیدار رییس اتاق بازرگانی و صنایع امارات عربی متحده انجام شد:

تاکید نهاوندیان بر تقویت بخش‌های خصوصی ایران و امارات و توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور

رییس دفتر رییس‌جمهوری بر توسعه روابط و همکاری‌های تجاری و اقتصادی و فراهم ساختن زمینه‌های سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و امارات عربی متحده و تقویت بخش های خصوصی دو کشور در این راستا تاکید کرد.

شناسه خبر: 78190 -

دوشنبه 12 خرداد 1393 - 18:35

دکتر محمد نهاوندیان عصر دوشنبه در دیدار محمد ثانی الرمیثی رییس اتاق بازرگانی و صنایع دولت امارات عربی متحده و هیات همراه وی، با اشاره به اینکه امروز فصل جدیدی در روابط ایران با دیگر کشورها آغاز شده است، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات فرای مناسبات دو کشور همسایه با یکدیگر بوده و ما به دولت و ملت امارات به عنوان یک برادر مسلمان با علایق و اهداف مشترک نگاه می کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری رویکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید را دارای تقارب و نزدیکی با سیاست های اقتصادی امارات طی دهه های اخیر دانست و افزود: معتقدیم برای برقراری صلح و امنیت در منطقه، باید روابط اقتصادی کشورهای منطقه توسعه یابد.
دکتر نهاوندیان مسئولیت اصلی توسعه روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه را بر عهده بخش های خصوصی و سرمایه گذاران برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید معتقد است که دولت نباید متصدی اقتصاد باشد، بلکه باید کارها را در اختیار بخش خصوصی قرار داده و خود از فضای کسب و کار حراست کند.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تعامل و فضای خوب همکاری میان شرکت های ایرانی و اماراتی و تاکید بر ضرورت رفع موانع و مشکلات موجود در مسیر توسعه همکاری‌ها، اظهار داشت: متاسفانه تصمیماتی که دیگران در سالهای اخیر اتخاذ کردند موجب وارد آمدن هزینه‌ها و خسارات فراوان به اقتصاد ایران و امارات شد.
دکتر نهاوندیان افزود: معتقدم باید هرچه سریعتر برای استفاده از فضای جدید بوجود آمده دستگاه‌های خود را آماده کرده و روابط را فراتر از سطح تعاملات تجاری توسعه دهیم.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید به طور جدی در زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک برنامه‌ریزی و فعالیت کنیم، گفت: دکتر روحانی طرح‌های عظیمی را برای توسعه کشور در نظر دارند که از جمله این طرح‌ها توسعه سواحل جنوبی ایران از چابهار تا خرمشهر، ایجاد راه‌آهن ساحلی، ایجاد بزرگراه برای اتصال بنادر جنوبی کشور و توسعه منطقه آزاد کنارک است که تمامی این طرح‌ها به معنای وجود زمینه سرمایه‌گذاری ده‌ها و صدها میلیارد دلاری را نوید می‌دهد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه بنادر جنوبی ایران به منطقه آسیای مرکزی وصل می‌شوند، گفت: این موقعیت برای ایران و همسایگان ما امکان جدیدی است که به منطقه اضافه خواهد شد.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به فرصت سرمایه گذاری بخش خصوصی و داخلی در دیگر حوزه‌ها از جمله پتروشیمی در ایران تصریح کرد: موضع قاطع دولت حمایت از همکاری بخش خصوصی در این پروژه‌های عظیم است و این حمایت نه تنها لحظه‌ای نبوده بلکه حمایتی بلند مدت و دائمی خواهد بود.
دکتر نهاوندیان با تقدیر از تلاش‌ها و پشتکار سفرای دو کشور در راستای گسترش و تعمیق مناسبات ایران و امارات افزود: افق پیش‌روی روابط دو کشور را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنیم و این تنها یک آرزو نبوده بلکه دلایل محکمی در جهت تحقق این منظور میان دو کشور وجود دارد و امروز نشانه‌های واقعی و عملی در توسعه مناسبات همه جانبه میان ایران و امارات آشکار شده است.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد: معتقدم با پیش گرفتن رویکرد توسعه و گسترش روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه، بسیاری از آتش‌های شعله‌ور فروکش کرده و آرامشی در میان کشورهای اسلامی ایجاد می‌شود.
دکتر نهاوندیان افزود: کسانی که در آتش اختلافات فرقه‌ای و مذهبی در منطقه می‌دمند، مطمئناً به فکر صلاح و خیر کشورهای اسلامی نیستند و امیدواریم روابط ایران و امارات برای دیگران به عنوان الگویی در مناسبات دوجانبه باشد.
در این دیدار محمد ثانی الرمیثی رییس اتاق بازرگانی و صنایع دولت امارات عربی متحده نیز ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس دفتر رییس جمهوری و مثبت ارزیابی کردن سفر خود به ایران گفت:‌ در این سفر با اتاق بازرگانی ایران به توافق رسیدیم تا شورای همکاری‌های ایران و امارات تشکیل شده و مشکلات و موانع در مسیر توسعه روابط تجاری از سوی این شورا مورد بررسی قرار گیرد.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع دولت امارات با اشاره به اهتمام دولت امارات به توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران و فراهم کردن زمینه‌ها در جهت تقویت همکاری‌های بخش‌های خصوصی دو کشور تصریح کرد: مناسبات و دوستی‌ها میان ایران و امارات ریشه در تاریخ داشته و مردم دو کشور از دیرباز مراودات تجاری و اقتصادی با یکدیگر داشته‌اند.
وی با بیان اینکه نگرانی‌های ایران در زمینه فعالیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری‌ها دغدغه‌ دولت امارات نیز است به مذاکرات مثبت ایران با 5+1 اشاره و خاطر نشان کرد: به ثمر نشستن این توافقات موجب دلگرمی ما در جهت بسط و توسعه همکاری‌ها با ایران خواهد بود.
محمد ثانی الرمیثی همچنین با اشاره به آمادگی و اظهار تمایل بخش خصوصی امارات برای سرمایه‌گذاری در ایران خواستار در اختیار قرار دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران از سوی اتاق بازرگانی به سرمایه‌گذاران اماراتی شد.

شناسه خبر: 78190

- دیدارهای خارجی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده