رییس جمهوری در مراسم راه‌اندازی خط تولید هورمون رشد:

تداوم راه دستیابی به فناوری های نوین / باید روی پای خود بایستیم

رییس‌ جمهوری گفت: امسال سال رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است و باید تلاش کنیم در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری روی پای خود بایستیم و کشور را از واردات محصولات خارجی بی‌نیاز کنیم.

شناسه خبر: 78034 -

جمعه 9 خرداد 1393 - 12:32

دکتر حسن روحانی که در مراسم راه‌اندازی خط تولید ماده اولیه و محصول نهایی هورمون رشد انسان در شرکت داروپخش تهران سخن می‌گفت، افزود: خوشحالم به ملت ایران اعلام کنم که جوانان و دانشمندان ایرانی قدم‌های شایسته‌ای در زمینه فناوری‌های نوین برداشته‌اند تا کشور ما را در زمینه دارو خودکفا کنند.
رییس‌ جمهوری افزود: کشور در زمینه داروی هورمون رشد کاملا متکی به خارج بود اما حرکت بسیار خوبی در زمینه بایوتکنولوژی از سوی طراحان و مهندسان و متخصصان داخلی انجام شد تا کشور در این زمینه بی‌نیاز از خارج شود.
رییس شورای عالی سلامت با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید روی پای خود بایستیم و تولیداتمان را به خارج از کشور صادر کنیم، گفت: با تولید شمار زیادی از داروهایی که پیش از این از خارج وارد می‌شد واردات آنها از اسفندماه متوقف شد و تلاش می کنیم با تولید سایر محصولات مورد نیاز در زمینه پزشکی و دارویی علاوه بر صرفه جویی ارزی به استقلال کامل برسیم.
رییس‌ جمهوری ضمن قدردانی از همه محققانی که در زمینه شرکت های دانش بنیان کار می کنند، گفت: ملت ایران در زمینه‌های مختلف علمی و دستیابی به فناوری‌های نوین، مسیر خود را به سمت کمال ادامه خواهد داد.
دکتر روحانی گفت: ساخت تمام وسایل خط تولید داروی هورمون رشد و نیز آزمایشگاه مختص به این محصول در داخل کشور موضوعی قابل توجه است که حتی کشورهای صنعتی که ما از محصولات آنها استفاده می کردیم نسبت به استاندارد بودن این دستگاه‌ها اذعان دارند.
بی نیازی کشور به محصولات خارجی مایه مباهات است
رییس جمهوری همچنین در جمع کارگران شرکت داروپخش با بیان اینکه بی نیازی کشور به محصولات خارجی مایه فخر و مباهات است، اظهار امیدواری کرد: با تلاش همه کارگران، مهندسان و محققان کشور ایران در مسیر بی نیازی به محصولات خارجی قرار گیرد.
رییس‌ جمهوری علاوه بر افتتاح بخش تولید داروی هورمون رشد انسان که برای نخستین بار در ایران انجام شده است از خط تولید داروهای استریل کارخانجات دارو پخش بازدید کرد.
در جریان این بازدید همچنین از طرف سازمان تامین اجتماعی دفترچه و سوابق بیمه‌ای دکتر حسن روحانی تقدیم وی شد.
با راه اندازی خط تولید هورمون رشد با سرمایه‌گذاری 50 میلیارد ریالی و 500 هزار دلاری، در این عرصه سالانه مبلغ 80 میلیارد تومان که پیش از این بابت واردات هورمون رشد هزینه می‌شد صرفه جویی شد.
تولید هورمون رشد تا کنون فقط در انحصار 4 کشور آمریکا، دانمارک ، کره جنوبی و انگلیس بود.
سازمان تأمین اجتماعی به منظور ارتقای رضایتمندی بیمه شدگان از طریق توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات اقدام به ارائه خدمات بیمه ای به بیمه شدگان کرده است.

شناسه خبر: 78034

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده