معاون اول رییس جمهور:

سواحل مکران باید به یکی از کانون‌های توسعه کشور تبدیل شود

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سواحل استانهای جنوبی کشور باید به یکی از کانون‌های اصلی توسعه کشور تبدیل شود، گفت: سواحل خلیج فارس و دریای عمان فرصت و ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی برای کشور محسوب می شوند که تا کنون آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

شناسه خبر: 78007 -

چهارشنبه 7 خرداد 1393 - 19:40

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در جلسه کارگروه توسعه زیربنایی سواحل مکران اظهار داشت: اکنون که دولت نسبت به توسعه سواحل کشور اهتمام ویژه دارد، لازم است طرحی جامع در این خصوص تدوین گردد تا دستگاه‌های مربوطه با وحدت رویه و در چارچوبی معین در جهت تحقق این امر حرکت کنند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر دکتر روحانی به استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در این سفر طرحهایی در حوزه وزارت نفت تصویب شده که باید با جدیت نسبت به اجرای این طرحها اقدام گردد تا شاهد پیشرفت و توسعه در این منطقه باشیم.
دکتر جهانگیری از دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و نیروهای مسلح حاضر در منطقه خصوصا نیروی دریایی، به خاطر پیگیری جدی و تلاش برای اجرای مصوبات سفر مقام معظم رهبری به بندرعباس قدردانی کرد و گفت: اگر کارها با همین جدیت دنبال شود، در آینده شاهد تحول بزرگی در سواحل جنوبی کشور خواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز خواست مطالعات لازم را برای توسعه صنایع مختلف و به خصوص صنعت پتروشیمی در این سواحل به عمل آورده و پیشنهادات خود را به دولت ارائه کنند.
در این جلسه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گزارشی از واگذاری اعتبارات پروژه های مصوب سفر فرماندهی معظم کل قوا به بندرعباس در سال 92 و تخصیص اعتبارات سال 93 ارایه کرد. بر اساس این گزارش صد در صد اعتبارات پیش‌بینی شده برای پروژه‌های این منطقه در بودجه سال 92 ، قبل از پایان سال تخصیص داده شده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت نیز برنامه‌های توسعه صنعتی در سواحل مکران را مطرح و توضیحاتی پیرامون طرح توسعه نگین مکران برای تولید محصولات پتروشیمی ارائه کرد.
نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز در این جلسه در خصوص تهیه طرح ویژه سواحل مکران و نحوه اجرا و تامین اعتبار جاده های ساحلی گزارش کاملی ارائه کرد.
در این جلسه که وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و نیرو، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و استانداران هرمزگان و سیستان و بلوچستان و نمایندگان سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز حضور داشتند، آخرین وضعیت طرح‌های عمرانی منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصمیمات لازم برای اتمام هر چه سریع‌تر آنها اتخاذ شد.

شناسه خبر: 78007

- جلسات

- معاون اول