در سالروز عید خجسته بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص)؛

دکتر روحانی جهان را به مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم فرا خواند

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در سالروز عید خجسته بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) و در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، از تفرقه، بی‌عدالتی، خشونت و افراطی‌گری به عنوان بزرگترین گرفتاری‌های تحمیلی جبهه کفر بر دنیای اسلام یاد کرد و گفت: امروز انقلاب اسلامی منادی اتحاد و همدلی و کنار گذاشتن اختلافات امت اسلامی در مقابل جبهه کفر است.

شناسه خبر: 77976 -

سه شنبه 6 خرداد 1393 - 20:25

رییس جمهوری در این مراسم که مسوولان نظام، اقشار مختلف مردم، میهمانان خارجی و سفرای کشورهای اسلامی حضور داشتند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دست برادری به سوی همه ملت‌های اسلامی برای ایجاد وحدت، برادری و اتحاد و یکپارچگی در برابر جبهه کفر دراز می‌کند و همه جهانیان را به مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم دعوت می‌کند.
دکتر روحانی با شادباش عید بزرگ مبعث، بعثت را رستاخیز بزرگ تاریخ و نعمتی برای استفاده درست از عقل براساس وحی الهی خواند و گفت: پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله وسلّم با مهربانی و اخلاق عظیم دلها را مجذوب کرد و دانش، آزادگی و معنویت را برای بشریت به ارمغان آورد.
رییس جمهوری اظهارداشت: معجزه پیامبر از جنس کلام، برهان و استدلال بود و همواره در زندگی‌اش از همین مسیر استفاده کرد. پیامبری که رازدان بود و با آسمان متصل بود اما هرگز از خردگرایی و خرد دسته جمعی فاصله نگرفت. او که می‌توانست با نگاه به آسمان بهترین تصمیم‌ها را بگیرد با نگاه به زمین و دریافت نظرات صحابه و یارانش، نخبگان و حتی افراد عادی و جمع‌بندی همه آنها تصمیم می‌گرفت.
دکتر روحانی گفت: پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) چه در جنگ و چه در صلح همواره به خرد و استدلال تکیه داشت. او حتی در صلح هم استدلال و عقلانیت و برهان و اعتدال را پیش راه خود و مسلمانان قرار داد. در صلح حدیبیه ای که در نظر کوته بینان ناعادلانه جلوه می کرد او در سایه آن صلح، پیروزی را به دست آورد که آن پیروزی در یکصد جنگ هم به دست نمی آمد و فرصت طلایی را برای دنیای اسلام و تبلیغ اسلام مهیا کرد که اسلام و حکومت پیامبر و امامت او استقرار یافت؛ نبوتی که برخی در مدینه و اطراف مدینه آن را نپذیرفته بودند اما از امامت و حکومت پیامبر حتی کافران بهره جستند.
رییس جمهوری افزود: او همان پیامبری است که با صلح، مدارا، نرمش و اخلاق، همه قلوب را مجذوب خود کرد. او نیاز به کشورگشایی و ملت گشایی نداشت؛ پیام رحمت او همگان را مجذوبش می‌ساخت؛ او با قرارداد با قبایل و یهودیان و با کفار، حکومت مدینه را اداره کرد و خواست راه زندگی را به آیندگان و مسلمانان بیاموزد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه پیامبر اسلام(ص)، پیامبر اعتدال، آزادگی، دانش، هدایت، رفاه و سرزندگی و سازندگی بود، اظهارداشت: اسلام دین رنج و سختی نیست و پیامبر اسلام(ص)، پیامبر دنیا و آخرت ما بود.
رییس جمهوری تاکید کرد امروز که دنیای اسلام گرفتار تفرقه، بی‌عدالتی، خشونت و افراطی‌گری است، بیش از هر زمان دیگر، نیازمند پیام بعثت و پیام مدارا، دوستی و برادری است.
دکتر روحانی در بخش پایانی سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام (ره ) و با آرزوی سلامت و توفیق برای حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری محور نظام و انتظام امور کشور بوده و دولت و ملت نیازمند به حمایت ، هدایت و ارشادات معظم له هستند.

شناسه خبر: 77976

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده