رییس‌ جمهوری در نشست با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی:

تاکید بر نقش گردشگران در اقتصاد مقاومتی/با گردشگران، با میهمان نوازی ایرانی و اسلامی برخورد کنیم

رییس‌جمهوری روز دوشنبه در جمع صمیمی معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تبریک هفته میراث فرهنگی رفتار با گردشگران خارجی و داخلی را مهم و مقدم بر اهمیت خود آثار و اماکن تاریخی دانست و گفت: باید با گردشگران مخصوصا گردشگران خارجی، با اخلاق، ادب و میهمان‌نوازی ویژه ایرانی و اسلامی برخورد کنیم.

شناسه خبر: 77956 -

دوشنبه 5 خرداد 1393 - 12:06

دکتر حسن روحانی افزود: اساس اسلام اخلاق و ادب است و ایرانیان با اخلاق رسول اکرم(ص) و امامان معصوم (ع) مزین هستند و این را باید به گردشگران خارجی بیشتر معرفی کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید نقش خود را در اقتصاد مقاومتی به ویژه در عرصه اشتغال و ارزآوری به نحو شایسته به انجام رساند.
دکتر روحانی بر حضور بخش خصوصی در عرصه گردشگری و صنایع دستی به منظور سرمایه‌گذاری در جهت حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی، ایجاد اماکن و هتل‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی تاکید کرد و گفت: دولت از طریق صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات، از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت می‌کند.
رییس جمهوری با اشاره به حاکمیت عصر ارتباطات در دنیای امروز و رد هرگونه بداخلاقی و تندخویی با گردشگران خارجی و داخلی، تصریح کرد: "می‌توانیم با حفظ شئونات اسلامی و توجه به امنیت ملی، با برخورد مناسب با گردشگران خارجی ایرانیت و اسلامیتمان را توام با اخلاق و رفتار حسنه به آنان معرفی کنیم."
رییس‌جمهوری در ادامه مرمت و حفظ ظاهری آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: معماری و طرح‌های شهرسازی در گذشته برای گردشگران بسیار جذاب است و ما می‌توانیم فرهنگ و تمدن کهن ایرانی و اسلامی مان را از این زاویه به گردشگران به ویژه خارجی نشان دهیم.
دکتر روحانی تشویق مردم به مسافرت و گردشگری را در تحکیم خانواده موثر دانست و گفت: مسافرت فواید فراوانی دارد که حاکمیت نشاط و شادابی در خانواده و جامعه یکی از آن فواید و برکات است.
رییس‌جمهوری در ادامه تصریح کرد: یکی از شاخص های گردشگری، گردشگری در تاریخ انقلاب اسلامی و حتی انقلاب مشروطیت است که باید به آنها توجه و اهتمام ویژه کرده و آثار آنها را حفظ کنیم.
دکتر روحانی افزود: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید برای معرفی و حراست از آثار انقلاب اسلامی و مشروطیت اقدام ویژه ای انجام دهد تا گردشگران خارجی و داخلی از جمله جوانان و نوجوانان و گردشگران خارجی با روند نهضت اسلامی در کشور بیشتر آشنا شوند.
رییس‌جمهوری اظهار کرد، صنایع دستی کشور نشان از گذشته پرافتخار باستانی و اسلامی دارد ولی باید ضمن حفظ و حراست از آثار تاریخی، نوآوری را بکار گرفته و به گذشته پیوند دهیم.
دکتر روحانی افزود: از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌های خوب در زمینه صنایع دستی و گردشگری باید برای رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی استفاده کرد.
رییس‌جمهوری ضمن تقدیر از بانوان خانه‌دار و تاکید بر حفظ بنیاد خانواده اظهار داشت: می‌توان عقب ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد.
دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری سال جاری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، تصریح کرد: با فعال تر کردن صنعت گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم در مسیر رونق اقتصادی و ترویج انقلاب اسلامی گام‌های موثر و بلندی برداریم.
رییس جمهوری همکاری با سایر کشورها از جمله کشورهای همسایه در زمینه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت را مورد تاکید قرار داد.
در ابتدای این نشست دکتر سلطانی‌فر، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی از وضعیت موجود، ظرفیت‌ها، فعالیت‌های صورت گرفته، مشکلات و موانع و امکانات و راهکارها در سه بخش گردشگری، آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی و صنایع دستی ارائه کرد و در ادامه هر یک از معاونان و مدیران حاضر در جلسه نیز توضیحاتی در این راستا ارائه کردند.
در پایان نشست با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به رسم یادبود خشت دست ساز تپه ازبکی متعلق به اواسط هزاره هفتم قبل از میلاد همزمان با دوره اول سیلک کاشان تقدیم رییس جمهور شد.

شناسه خبر: 77956

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده