رییس‌ جمهوری در اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی:

رسانه زمانی اسلامی است که در آن دروغ و مبالغه نباشد

رییس‌جمهوری با اشاره به تلاش غرب برای انحصاری کردن فناوری‌های مدرن در جهت گسترش سلطه خود و ایجاد تبعیض بزرگ میان کشورهای به اصطلاح توسعه یافته با در حال توسعه گفت: کشورهای اسلامی وظیفه دارند با استفاده از تمامی ابزارهای ارتباطی مدرن، خود را برای یک نبرد بزرگ تبلیغی در راستای حراست از آرمان‌ها و نسل جوان آماده کنند.

شناسه خبر: 77941 -

يکشنبه 4 خرداد 1393 - 12:58

دکتر حسن روحانی که در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی سخن می‌گفت، با بیان اینکه امروز در مقطعی از زمان قرار داریم که بی‌تردید آن را می‌توان عصر ارتباطات نامید، گفت: قدرت ارتباطات در دنیای امروز بخش مهمی از قدرت ملی به شمار آمده و هر کشوری که بتواند ندا و صدای مردم خود را بهتر به گوش جهانیان رسانده و رابطه بهتری در میان اقشار و گروه‌های جامعه خود ایجاد کرده باشد، موفق‌تر خواهد بود.
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه بی‌تردید در مقطع کنونی جهان، یکی از تقابل‌هایی که میان جهان اسلام با دنیای غرب وجود دارد، بر سر هویت بویژه هویت نسل جوان است، اظهار داشت: امروز غرب تلاش می‌کند تا هویت جوامع انسانی را همانطوری که خود می‌خواهد، شکل دهد و در حقیقت پیش از آنچه تصرف سرزمین‌ها مورد نظر قدرت‌ها باشد، تسلط بر اذهان و افکار جوامع ملاک عمل است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز دنیای اسلام با همه توان باید برای حراست از فرهنگ و هویت اسلامی خود وارد عمل شده و در ابزار و محتوا به بهترین شکل عمل کند، چرا که نمی‌توانیم از مدرن‌ترین ابزارهای فناوری فاصله گرفته و در سرعت، ظرافت و هنر تأثیرگذاری، از دنیا عقب بمانیم.
دکتر روحانی با اشاره به اهمیت سرعت انتقال اخبار و نقش این موضوع بر جهت‌دهنده افکار عمومی، گفت: در دنیای امروز خبری تأثیرگذار است که از ظرافت‌های هنری برخوردار بوده و بتواند ضمیر ناخودآگاه انسان را تغییر دهد.
رییس‌جمهوری با اشاره به ضرورت تلاش در جهت برخورداری رسانه‌های کشورهای اسلامی از آخرین تجهیزات و فناوری‌های روز گفت: شاید غربی‌ها از لحاظ ابزار و فناوری نسبت به کشورهای اسلامی جلوتر باشند اما ما دارای محتوایی سرشار از هدایت به نام فرهنگ بلند اسلام، پیامبر و خاندان اهل بیت هستیم که می‌تواند بر این ابزار غالب شود.
دکتر روحانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را بهترین تجربه در این راستا دانست و افزود: ابزار ما در آن دوران به اندازه دشمنان نبود اما اراده و ایمان ملت ایران بر ابزار مدرن شرق و غرب پیروز شد.
رییس‌ جمهوری ادامه داد: اگر تولیداتی با محتوای ارزشمند ارائه دهیم حتی با ابزار متوسط نیز می‌توانیم بر دشمنان پیروز شده و اذهان افکار نسل جوان خود را مجذوب فرهنگ والای پیامبر و اهل بیت سازیم.
رییس‌جمهوری با اشاره به مبعث رسول گرامی اسلام، بعثت را پیروزی ندای حق بر همه بت‌پرستی‌ها توصیف و خاطر نشان کرد: امروز کشورهای اسلامی کاری جز ادامه بعثت پیامبر و دور کردن سنت‌های ناروا از زندگی مردم ندارند.
دکتر روحانی تصریح کرد: دعوای اصلی ما با غرب بر این است که آنها می‌خواهند مصرف و لذت‌گرایی را در جهان بویژه برای نسل جوان معیار قرار داده و به نوعی بت بی‌عدالتی و تبعیض را در جهان میان مسلمان و غیرمسلمان و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قرار دهند.
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز دنیای غرب نمی‌خواهد جهان اسلام در مسیر دستیابی به فناوری‌های مدرن باشد، گفت: آنها سلطه خود را در انحصاری کردن فناوری‌های مدرن می‌دانند و به همین دلیل به بهانه‌های مختلف قصد دارند در این عرصه میان دنیای اسلام و جهان در حال توسعه با دنیای به اصطلاح توسعه یافته فاصله بیندازند.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امروز باید بت تبعیض در دنیا شکسته شده و توحید جایگزین همه آنها شود، گفت: باید خود را برای یک نبرد فرهنگی عظیم در دنیای ارتباطات با کشورهای به اصطلاح صنعتی و مدرن آماده کنیم تا بتوانیم از نسل جوان خود حراست و بعثت پیامبر را در دل آنان جاودانه کنیم.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: امروز وظیفه داریم با استفاده از تمامی ابزار ارتباطی و مدرن، خود را برای یک نبرد بزرگ تبلیغی مجهز و آماده کنیم و اگر در این مسیر همه توان خود را بکار گیریم به دلیل آنکه از محتوایی پاک برخورداریم، پیروز خواهیم شد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز نقش رسانه تنها ارتباطات نیست، گفت: امروز رسانه‌ها بر سبک زندگی تأثیرگذار هستند و اگر در این روزگار نتوانیم با قدرت از فرهنگ خود صیانت کنیم، سبک زندگی جامعه اسلامی رفته رفته غربی خواهد شد و ظلمت، جهل و تاریکی زندگی جوانان را فرا می‌گیرد.
رییس‌جمهوری ادامه داد: همانطور که باید بازار غذای حلال را در دنیای اسلام و جای جای جهان بگسترانیم، نیاز به تولید و ایجاد یک برند در رسانه‌های اسلامی داریم و باید این تولید پاک را جایگزین انواع تولیدات منحرف‌کننده غربی کنیم، به گونه‌ای که هدایت‌کنندگی محتوای این برند، اطمینان‌بخش بوده و همه بدانند با استفاده از آن بر تقید به حق و قیامت افزون می‌شود.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ما باید برند تولید صالح و عمل صالح را در دنیای اسلام ایجاد کنیم تا هر کس هر محصولی را با آن برند می‌بیند بر صحت، درستی و انطباق آن با واقعیت اطمینان داشته باشد.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید به گونه‌ای فعالیت کنیم که تولیدات فرهنگی و رادیو و تلویزیونی ما بتواند افکار دنیای اسلام را جذب کند، گفت: نباید از زرق و برق غرب بهراسیم؛ چرا که با ادامه دادن راه پیامبر اسلام(ص) می‌توانیم در این عرصه توفیقات چشمگیر کسب کرده و به پیش برویم و با استعانت از این راه ندای لا اله الا الله و محمد رسول الله را در قلب جوانان روشن کنیم.
دکتر روحانی با بیان این مطلب که در این مقطع حساس تاریخی باید رسانه‌های کشورهای اسلامی بار سنگینی را که بر دوش دارند احساس کنند، گفت: امروز دنیای غرب و دشمنان اسلام می‌خواهند چهره اسلام را به گونه‌ای دیگر معرفی کرده و چهره پیامبری را که برادری، محبت، دوستی، صمیمیت و الفت را برای مسلمانان به ارمغان آورد، مخدوش کند.
رییس‌جمهوری با اشاره به برخی اقدامات و رفتارهای ناصحیح به نام اسلام و مسلمانان در جهان گفت: چگونه قابل تحمل است که عده‌ای گمراه و نادان که بویی از سنت و سیره پیامبر نبرده‌اند به نام دین و جهاد، تروریسم، ارعاب و وحشت و مشکلات را در دنیای اسلام و دیگر جوامع ایجاد کنند؛ امروز این رسالت سنگین بر دوش ماست که از اسلام، پیامبر و بعثت پیامبر دفاع کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و ملت این کشور در انتخابات سال گذشته راه اعتدال را بر گزیده‌اند و دست رد بر سینه افراط و افراطی‌گری زدند، گفت: این ندا به عنوان یک ندای جهانی از سوی ملت ایران به عنوان یک پیشنهاد در سازمان ملل متحد مبنی بر مبارزه با خشونت و افراطی‌گری مطرح و با صدای رسا به اتفاق آرا به تصویب رسید و این بدان معناست که می‌توانیم پرچمدار مبارزه با افراط و افراطی‌گری بوده و چهره واقعی اسلام را با تولیدات و همبستگی خود در دنیای امروز معرفی کنیم.
رییس‌جمهوری با تأکید بر اینکه باید رسانه‌های اسلام رسانه‌ای مرتبط و مستقل را در سراسر جهان بوجود آورند، تا اجازه ندهند خبرها و تصویرهای غرب و تعبیر آنها از حوادث، پیشتاز باشد، گفت: فعالیت و کاری که در این اتحادیه آغاز شده، بسیار مبارک است و باید با جذب رسانه‌های دیگر اسلامی و ارتقای کیفیت و محتوای برنامه‌ها توسعه پیدا کند.
دکتر روحانی تأکید کرد: باید بتوانیم چهره واقعی اسلام را تبیین، راه پیامبر را ترویج و در برابر توطئه‌های غرب برای انحراف اذهان نسل جوانمان بایستیم و مقابله کنیم.
رییس‌جمهوری افزود: باید به گونه‌ای فعالیت کنیم که در برابر همه آنهایی که با هدایت غرب و تحجر خویش راه غلط را انتخاب کرده و ترور و وحشت را به نام جهاد معرفی کرده‌اند، چهره رحمانی اسلام را به دنیا معرفی کرده و اعلام کنیم که ما به دنبال خشونت و ترور نیستیم، اما همواره در برابر متجاوزان مقاومت خواهیم کرد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه در رسانه‌های اسلامی باید صدق حدیث و ادای امانت، اصلی اساسی باشد، گفت: رسانه‌های اسلامی باید مورد اعتماد افکار عمومی جهان باشند، چرا که رسانه زمانی اسلامی است که در آن دروغ، اغراق و مبالغه نباشد.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه در جنگ 33 روزه در حقیقت رسانه مقاومت در برابر صهیونیست‌ها پیروز شد، گفت: این افتخاری برای دنیای اسلام است و ما باید در تمامی عرصه‌ها اینگونه عمل کنیم تا اگر دنیا به دنبال خبری است، ‌آن را در رسانه‌های اسلامی دنبال کند.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به سفارشات پیامبر برای رعایت صدق حدیث و ادای امانت در میان مسلمانان گفت: باید قلوب جهانیان را با رسانه‌ای که دقت، خلاقیت، ادای امانت و صدق حدیث دارد به دست آوریم.
پیش از سخنان رییس‌جمهوری دبیر هفتمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون کشورهای اسلامی گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های این اجلاس 3 روزه بیان کرد.

شناسه خبر: 77941

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده