دکتر الهام امین زاده در دیدار با مراجع تقلید قم:

رهنمودها و نصایح مراجع عظام می‌تواند احترام به قانون را در جامعه نهادینه کند

دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور روز پنج‌شنبه در سفر به شهر مقدس قم با جمعی از علما و مراجع عظام دیدار و در خصوص اهتمام دولت تدبیر و امید به قانونمداری و حقوق شهروندی توضیحاتی ارائه کرد.

شناسه خبر: 77864 -

پنجشنبه 1 خرداد 1393 - 23:30

معاون حقوقی رییس جمهور در دیدارهای جداگانه‌ای با حضرت آیت الله جوادی آملی، آیت الله موسوی اردبیلی آیت الله جواد فاضل لنکرانی فرزند مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر اهمیت رهنمودها و نصایح مراجع عظام و راهگشا دانستن آن، این رهنمودها را در احترام مردم به قانون موثر و مفید خواند.
مراجع عظام نیز در این دیدارها با تاکید بر قدردانی از اهتمام دولت به قانون و رعایت آن نکاتی را مطرح کردند.
آیت الله جوادی آملی در این دیدار با بیان اینکه دو مسأله قانون‌شناسی و گرایش به قانون می‌تواند جامعه را زنده نگه دارد، خاطر نشان کرد: قانون‌شناسی دارای سه‌ضلع مواد قانونی، مبانی قانونی و منبع قانونی است.
وی افزود: شاه‌کلید مبانی قانونی عدالت است و این بدان معناست که مساوات و رعایت حقوق افراد بر مبنای عدالت باشد.
آیت الله جوادی‌آملی با بیان اینکه عدل یعنی هرچیز در جای خود قرار گیرد و هر شخص در جای خود بنشیند، خاطر نشان کرد: چون غربی‌ها خود را جای خدا می‌نشانند و جای اشخاص و اشیا را تعیین می‌کنند، نمی‌توانند عدالت صحیح را اعمال کنند.
آیت الله موسوی اردبیلی در دیداری جداگانه در خصوص موضوع اجرای قانون در جامعه اظهار داشت: در اسلام موضوع حق الله و حق الناس مطرح است و برخی قوانین مخالف دستورات شرع هستند که باید آنها را از هم تفکیک کرد و اگر بخواهیم به نتیجه مناسبی دست پیدا کنیم باید شرعیات را در تنظیم و اجرای قوانین رعایت کنیم.
آیت الله جواد فاضل لنکرانی فرزند مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در دیداری جداگانه خاطر نشان کرد:امروز به همان اندازه که ضرورت توجه به قانون و قانونگرایی وجود دارد، توجه به بنیان‌های اخلاقی و رعایت مسائل اخلاقی نیز الزامی است.

شناسه خبر: 77864

- دیدارهای داخلی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبط