رییس دفتر رییس جمهوری در همایش توسعه و سرمایه‌گذاران ایلام:

برای حل مشکلات کشور راهی جز مشارکت همه مردم نداریم

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: اگر بخواهیم مشکلات کشور را با قوت، متانت و عزت حل کنیم، راهی جز مشارکت همه مردم نداریم و دولت نیز اساساً اعتقاد دارد که صرفاً با رویکرد دولتی و بهره‌گیری از امکانات دولتی نمی‌توان همه خواسته‌های ملت را تأمین کرد.

چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393 - 18:01

دکتر محمد نهاوندیان بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در جریان سفر استانی دولت به ایلام در همایش توسعه و سرمایه‌گذاران استان ایلام با بیان اینکه این همایش تحقق رویکرد مشارکت‌جویانه مورد نظر دولت است، گفت: مدیریت نیز چیزی جز تدبیر نیست و دولت تدبیر و امید با این نامگذاری برای رویکرد مشارکت‌جویانه‌ای که آن را اعلام کرده و رأی اعتماد مردمی را نیز به همراه داشته تأییدی هم از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی کسب کرده است.
وی با بیان اینکه اقتصاد علم انتخاب بهینه و استفاده از بهترین روش‌ها برای تأمین نیازهای نامحدود از منابع است، گفت: بر این اساس اقتصاد چیزی جز تدبیر نیست و امید نیز جانمایه حرکت فرهنگی رو به جلوی یک ملت است و اساساً عزم ملی از جنس امید است.
رییس دفتر رییس‌جمهوری پویش، حرکت و رشد را حاصل اراده و حرکت جمعی عنوان کرد و گفت: مردم باید به این احساس برسند که می‌توانند در عرصه اقتصادی فعالیت کنند.
دکتر نهاوندیان اضافه کرد: دولت باید به جای آنکه مرتباً با نگاه بدبینانه جلوی پای مردم موانع و مشکلات اداری بتراشد، با نگاهی خوشبینانه همراه با اعتماد، فعالان اقتصادی را تشویق کرده و مورد مشورت خود قرار دهد.
رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولتی نباید صورت گیرد مگر آنکه در فرآیند این تصمیم‌سازی‌ها و سیاست‌گذار‌ی‌ها فعالان اقتصادی مورد مشورت قرار گیرند. باید قوانین فعالیت‌های اقتصادی مورد بازنگری قرار گرفته تا موانع اداری در آنها از بین برود.
وی با بیان اینکه مشورت با فعالان اقتصادی و تشکیل کمیته‌ای برای به حداقل رساندن کسب مجوزها جزو وظایف و تکالیف دولت در قانون بهبود کسب و کار است، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید عزم دارد که این تکالیف بر زمین مانده را به منصه ظهور برساند.
دکتر نهاوندیان گفت: برای آنکه حرکت بالنده توسعه‌ای استان‌ها شکل بگیرد، باید سرمایه‌گذاران از پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در استان‌ها استفاده کرده و با کمک دولت، ملت و سیاستگذاران اقتصادی مشکلات موجود را برطرف کنند.
رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه ایلام می‌تواند و باید یکی از استان‌های پیشتاز در توسعه باشد، تصریح کرد: کمتر استانی در کشور داریم که ظرفیت‌های گردشگری، نفت و گاز، فسیلی و سایر فعالیت‌های اقتصادی را یکجا داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در ماه‌های سپری شده از دولت تدبیر و امید استانداری ایلام نیز با همین نگاه کار خود را شروع کرده است، ادامه داد: به هیچ وجه توقع نداریم که فعالان اقتصادی با نگاه غیر اقتصادی به فعالیت در استان ایلام نگاه کنند.
رییس دفتر رییس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه براساس بررسی‌های صورت گرفته بیکاری در ایلام را می‌توان به سرعت برطرف کرد، افزود: با رویکرد دولت تدبیر و امید که آثار آن در فعالیت 8 ماه گذشته این دولت قابل مشاهده است، می‌توان فضای کسب و کار را در کشور با جلب سرمایه‌های مادی و معنوی به سرعت رونق بخشید.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: این حق مسلم ملت است که از حق برابر با دیگر کنشگران منطقه‌ای برخوردار باشد و رویکرد دیپلماسی فعال دولت در حال گشودن سریع افق‌های جدید پیش روی اقتصاد کشور است و ان‌شاء‌الله با حصول توافق نهایی همانطور که می‌توان از حقوق تکنولوژیک کشور صیانت کرد، فرصت‌های جدیدی برای صادرات و افزایش نشاط اقتصادی در کشور پدید خواهد آمد.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: البته در همان حین که مذاکره‌کنندگان دستگاه دیپلماسی کشور مشغول تلاش هستند فعالان اقتصادی هم باید فرصت‌های اقتصادی را به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عرضه کنند تا شرایطی فراهم شود که همزمان با برداشته شدن تحریم‌ها سرمایه‌گذاران نیز مطالعات و ارزیابی‌های خود را انجام داده باشند و سریع وارد فاز اجرایی و عملیاتی شوند.

شناسه خبر: 77313