رییس جمهوری در نشست چهار جانبه با همتایان افغان، تاجیک و پاکستانی خود مطرح کرد:

لزوم اقدام چهارجانبه مشترک برای حفظ امنیت و مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در نشست چهارجانبه با حضور رؤسای جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان نسبت به هرگونه سستی و اغماض در خصوص مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم هشدار داد.

شناسه خبر: 76294 -

پنجشنبه 7 فروردين 1393 - 19:28

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی ضمن تبریک ایام نوروز به دولت و ملت کشورهای حاضر در نشست چهار جانبه، امنیت و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه را موضوعی جدی و ضروری برشمرد و گفت: هرگونه سستی و اغماض در این خصوص سبب گسترش این پدیده شوم در منطقه خواهد شد.
رییس جمهوری با اشاره به اخبار ضد و نقیض درباره شهادت یکی از مرزبانان گروگان گرفته شده ایرانی گفت: گاهی در مرزهای ما اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد که همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
دکتر روحانی گفت: در شرایطی هستیم که همه از افراط و خشونت رنج می‌بریم. تروریسم مثل میکروبی است که به مناطق دیگر سرایت می‌کند و هرگونه سستی در مبارزه با ترویسم یا اغماض در جلوگیری از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی دیگران به این گروه‌های ترویستی سبب گسترش این پدیده شوم در منطقه شده و روابط کشورها را دست خوش مشکلات غیرقابل پیش‌بینی خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه لازم است در خصوص مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت اقدام مشترک چهار جانبه‌ای از سوی کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان صورت گیرد گفت: در گفتگوی تلفنی روز گذشته با نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز بر این نکته تأکید کردم که جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه اقدام مشترک برای مبارزه با تروریست‌ها آمادگی دارد.
رییس جمهوری همچنین اظهار کرد: در خصوص برقراری امنیت، ضرورت دارد طرحی جامع برای مبارزه با افراط گرایی و مبارزه با خشونت در منطقه آماده شود و از ارسال کمک‌های مالی و تسلیحاتی به گروه‌های افراط گرا و تروریست و خشونت طلب در منطقه به شدت جلوگیری بعمل آید.
رییس جمهوری در این دیدار بر همکاری‌های وسیع تر فرهنگی و توسعه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان چهار کشور ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان تأکید کرد و گفت مشترکات فرهنگی و سابقه تاریخی میان کشورهای ما همکاری‌های روز افزون و انسجام بیشتر را به یک ضرورت مبدل ساخته است و ظرفیت‌های بسیار زیادی برای همکاری‌های بیشتر بین چهار کشور وجود دارد.
دکتر روحانی تأکید کرد: ایران این آمادگی را دارد تا در تمامی حوزه‌های مربوطه، نیازمندی‌های تجاری و صنعتی سایر کشورهای منطقه را تأمین کرده و در خصوص توسعه همکاری‌های اختصاصی اقدامات لازم را بعمل بیاورد.
رییس جمهوری ضمن اشاره به وضعیت جغرافیایی افغانستان و پاکستان، آمادگی کشورمان را برای کمک به کشورهای مذکور در زمینه خدمات فنی- مهندسی و ترانزیت کالا اعلام کرد و گفت: ایران آمادگی دارد تا در همه این حوزه‌ها با کشورهای مذکور به صورت دو جانبه و چند جانبه همکاری کند.

رییس جمهوری پاکستان: تروریست‌ها دشمنان هر دو کشور ایران و پاکستان هستند
در این دیدار ممنون حسین رییس جمهوری پاکستان نیز ضمن تبریک ایام نوروز به دولت و ملت ایران و همه ملت‌های حوزه نوروز، اخبار ضد و نقیض درباره به شهادت رسیدن یکی از مرزبانان جمهوری اسلامی ایران را ناگوار خوانده و گفت: پاکستان این اقدام را محکوم می‌کند. تروریست‌ها می‌خواهند با اینگونه اقدامات به روابط بین دو کشور آسیب برسانند.
ممنون حسین تأکید کرد: کسانی که دست به این اقدامات می‌زنند دشمنان هر دو کشور ایران و پاکستان هستند.
رییس جمهوری پاکستان در ادامه تصریح کرد: ما مایل هستیم مرزهای امن و آرامی داشته باشیم و در صورتی که اطلاعاتی از محل دقیق گروگان های ایرانی به دست بیاوریم نسبت به رهایی آنها اقدام می‌کنیم.
ممنون حسین با تشریح اشتراکات گسترده میان کشورهای ایران و پاکستان و سایر کشورهای حوزه نوروز گفت: ما واقعاً دوست ایران هستیم و شما همیشه خواهید دید که پاکستان می‌خواهد روابط دوستانه‌ای با همه کشورهای مسلمان داشته باشد.
رییس جمهوری پاکستان همچنین خواستار توسعه همکاری‌های چهار کشور ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان در همه حوزه‌ها شد و گفت: پاکستان از امنیت افغانستان حمایت می‌کند و مبارزه با تروریسم و سازمان‌های تروریستی بین‌المللی را وظیفه خود می‌داند.

رییس جمهوری تاجیکستان: راه آهن ارتباطی چین به ایران باید احداث شود
در این دیدار رییس جمهوری تاجیکستان نیز پس از تبریک ایام نوروز به دولت و ملت ایران و سایر کشورهای حوزه نوروز گفت: همکاری‌های دوجانبه بین کشورهای ما رشد یافته و باید توسعه همکاری‌های چهار جانبه میان ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان را در دستور کار قرار دهیم.
امامعلی رحمان گفت: در اولین قدم باید راه‌های ارتباطی چهار کشور، توسعه یابد و راه آهن ارتباطی چین به ایران از طریق تاجیکستان و افغانستان احداث شده و به شبکه‌های مواصلاتی پاکستان متصل شود.
امامعلی رحمان گفت: کشورهای ما کشورهای مهم منطقه‌اند و همکاری‌های ما می‌تواند پایه همکاری‌های منطقه باشد و این همکاری‌ها به هیچ وجه در تعارض با منافع و روابط با دیگر کشورها نیست.
رییس جمهوری تاجیکستان همچنین پیشنهاد کرد اجلاس همکاری‌های چهار کشور هر دو سال یکبار تشکیل شود و از جمله در زمینه مقابله با تروریسم و افراط گری و مبارزه با قاچاق همکاری کنیم.

رییس جمهوری افغانستان: همکاری میان کشورهای حوزه نوروز حیاتی است
رییس جمهوری افغانستان نیز به عنوان میزبان پنجمین جشن جهانی نوروز ضمن تبریک این ایام به دولت و ملت ایران و سایر کشورهای حوزه نوروز گفت: کشورهای ما علاوه بر فرهنگ و زبان مشترک فرصت‌های مشترک هم داریم که باید از آنها نهایت استفاده را ببریم.
حامد کرزی گفت: همکاری میان کشورهای حوزه نوروز نه تنها مفید و ضروری بلکه حیاتی و ضروری است.
رییس جمهوری افغانستان افراطی‌گری و تروریسم را مشکل اساسی منطقه توصیف کرد و گفت : همه ما باید با این معضل مبارزه کنیم.
کرزی بر توسعه همکاری‌های چهارجانبه تأکید کرد و گفت: افغانستان آماده توسعه همکاری‌های دوجانبه و چهارجانبه در همه حوزه‌ها است.

شناسه خبر: 76294

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده