بیانیه مشترک سفر رییس جمهوری به عمان

همزمان با پایان سفر دو روزه رییس جمهوری اسلامی ایران به سلطنت عمان بیانیه مشترکی از سوی دو کشور به مناسبت این دیدار صادر شد.

شناسه خبر: 75931 -

پنجشنبه 22 اسفند 1392 - 11:37

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه مشترک به مناسبت دیدارِ رسمی جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران از سلطنت عمان
اسفندماه 1392
در راستای تعمیق و تحکیم روابط دوستانه و برادرانه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان و در پاسخ به دعوت کریمانه اعلیحضرت قابوس بن سعید، سلطان محترم عمان، جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 21 و 22 اسفند ماه 1392 برابر با 12 و 13 مارس 2014 م در رأس یک هیأت بلند پایه سیاسی- اقتصادی از سلطنت عمان دیدار رسمی به عمل آورد.
جناب آقای دکتر حسن روحانی و هیأت همراه از سوی اعلیحضرت سلطان قابوس و وزرای عمانی مورد استقبال رسمی که تجلی احساسات برادرانه و اصالت روابط بین دو کشور است، قرار گرفتند. سپس طرفین در فضایی آکنده از روح برادری و دوستی در خصوص روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و جهان اسلام گفتگو کرده و موارد زیر را مورد تأکید قرار دادند:
دو طرف خرسندی خود را از روند توسعه روابط دو جانبه و همکاری‌های فی‌مابین بر اساس اعتماد و اطمینان ابراز داشته و اراده استوار خویش را برای اجرایی نمودن ظرفیت‌های موجود در جهت گسترش و تعمیق روابط فی‌مابین اعلام داشتند.
طرفین با توجه به پیوندهای تاریخی، فرهنگی و نیز حسن همجواری میان دو کشور بر ضرورت اجرایی شدن اسناد همکاری‌ها و گسترش و تعمیق روابط فی‌مابین در همه زمینه‌ها تأکید کردند.
دو طرف از توافق‌های به عمل آمده در کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته‌های راهبردی، دوستی و نظامی، فنی، گارد ساحلی، علمی و دوستی پارلمانی ابراز خرسندی کرده و ضرورت برگزاری منظم جلسات مذکور را موجب رشد و تقویت همکاری‌های دو کشور را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، بازرگانی و فرهنگی دانستند.
روسای دو کشور اهمیت نقش مثبت و کارآمد بخش خصوصی را در راستای افزایش همکاری‌های دو جانبه خاطر نشان و ابراز امیدواری کردند این فعالیت‌ها به افزایش حجم سرمایه‌گذاری و مبادلات بازرگانی و اقتصادی دو جانبه منجر گردد.
روسای دو کشور در این دیدار علاوه بر گفت و گو در خصوص توسعه روابط دو جانبه، اوضاع دنیای اسلام، منطقه و جهان را بررسی و بر اهمیت بذل تلاش‌های مضاعف برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه بر اساس همکاری‌های دسته‌جمعی تأکید کردند.
دو طرف با اشاره به خطر رشد افراط گرایی و خشونت و برخوردهای طائفه‌ای در منطقه تقویت روح اعتدال و عقلانیت در منطقه را مورد تأکید و التزام جهانی قطعنامه سازمان ملل در برپایی جهانی بدون خشونت و و افراط گرایی را خواستار شدند.
طرفین ضمن استقبال از توافق‌های حاصله در گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 بر استمرار این گفتگوها تا دستیابی به توافق نهایی تأکید ورزیدند.
در پایان این دیدار، جناب آقای دکتر حسن روحانی از پذیرایی گرم و مهمان‌نوازی اعلیحضرت سلطان قابوس پادشاه عمان و دولت و ملت برادر سلطنت عمان تقدیر و تشکر کرده و از برادر خود اعلیحضرت سلطان قابوس برای دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آوردند که این دعوت از سوی ایشان مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد زمان آن از طریق کانال‌های دیپلماتیک دو کشور مشخص و نهایی گردد.
این بیانیه مشترک در تاریخ 22 اسفند 92 برابر با یازدهم جمادلی الاولی 1435 ه.ق مصادف با 13 مارس 2014 صادر و همزمان در هر دو کشور منتشر شد.

شناسه خبر: 75931

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده