معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان و دختران را بعنوان عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های ملی مورد توجه قرار می‌دهد. |>"> معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان و دختران را بعنوان عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های ملی مورد توجه قرار می‌دهد. |>" /> معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان و دختران را بعنوان عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های ملی مورد توجه قرار می‌دهد. |>" />

دکتر مولاوردی در پنجاه و هشتمین نشست سالانه مقام زن در سازمان ملل:

دولت تدبیر و امید به دنبال توانمندسازی زنان در عرصه‌های مختلف است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان و دختران را بعنوان عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های ملی مورد توجه قرار می‌دهد.

شناسه خبر: 75846 -

سه شنبه 20 اسفند 1392 - 12:49

شهیندخت مولاوردی که برای شرکت در پنجاه و هشتمین نشست سالانه مقام زن در سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، در سخنانی دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مقام زن و جایگاه خانواده را تشریح کرد.
متن کامل سخنان معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدا مایلم انتخاب شایسته جنابعالی را به ریاست نشست 58 کمیسیون مقام زن تبریک عرض نمایم. همچنین از فرصت پیش آمده بهره برده و قدردانی خود را از تلاش‌های مدیر اجرایی نهاد زنان و دفتر ایشان بیان می‌دارم.
نشست حاضر کمیسیون مقام زن فرصت مغتنمی را فراهم نموده که از دستاوردها یادکنیم، درس‌های آموخته شده را به خاطر آوریم و چالش‌های پیش رو را در مسیر توانمندسازی زنان و دختران مورد بررسی قرار دهیم.
ما اکنون در مقطع سرنوشت‌سازی هستیم تا چارچوب اهداف توسعه هزاره را مورد ارزیابی قرار دهیم و تلاش کنیم برنامه توسعه‌‌ای پس از 2015 را با رویکردی ژرف و جامع نگر تنظیم نمائیم.
کمیسیون مقام زن، به عنوان رکن سیاست‌گذاری جهانی موضوعات زنان، مسئولیت خطیری در ارزیابی عینی و بیطرفانه دستاوردها و چالش‌های دستیابی به اهداف توسعه هزاره برای زنان و دختران و اجرای سند اعلامیه پکن و برنامه عمل آن بر عهده دارد.
در بیانیه هزاره، دولت‌ها مسئولیت جمعی خود را در حفظ و احترام به کرامت انسانی، برابری و عدالت در سطح جهانی را به رسمیت شناخته‌اند. امروزه، علیرغم تعهدات سران کشورها، زنان و دختران به شکل نامتناسب و گوناگونی از بحران‌های متعدد مستمر مرتبط به هم مانند بحران‌های مالی و اقتصادی، ناامنی غذایی، تخریب محیط زیست، فقر و گرسنگی تأثیر پذیرفته‌اند.
دولت جمهوری اسلامی ایران توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان و دختران را بعنوان عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های ملی مورد توجه قرار می‌دهد. تلاش‌های مستمر دولت جدید بر جریان‌سازی موضوعات زنان در چارچوب توسعه ملی قرار دارد. همزمان، تقویت نهاد خانواده بخشی از دستورکار دولت در برنامه توسعه را تشکیل می‌دهد.
بر پایه شاخص‌های توسعه انسانی ملل متحد، زنان و دختران ایرانی پیشرفت برجسته‌ای در حوزه‌های آموزش، پژوهش، علم، کارآفرینی، اشتغال و بهداشت داشته‌اند.
قابل ذکر است که علیرغم تحریم‌های یکجانبه شدید و بی‌سابقه علیه کشور من، شاخص توسعه انسانی زنان ایرانی به صورت مستمری ارتقا یافته و زنان کشور من به حرکت خود به سوی اهداف از پیش تعیین شده ادامه داده‌اند.
انتخابات اخیر در جمهوری اسلامی ایران تبلور نقش معنادار و موثر زنان ایرانی در ترسیم نقشه سیاسی کشور خود از طریق مشارکت پرشور در انتخابات و روی کار آوردن دولت تدبیر و امید بود. با روی کارآمدن دکتر روحانی و با عنایت به برنامه انتخاباتی وی که بر پایه اعتدال، تدبیر و امید قرار داشت، فصل جدیدی از تلاش‌ها و فعالیت‌ها در حوزه زنان و خانواده و در چارچوب گفتمان اعتدال آغاز شده است.
پس از ارتقای سطح ˈمرکز ملی زنان ˈبه معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده، زمینه‌سازی جهت تحقق تعادل و توازن جنسیتی در جنبه‌های مختلف زندگی زنان به بیانیه مأموریت این معاونت تبدیل شده و با رویکردی جدید و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها، اراده‌ای سیاسی در حمایت از حقوق انسانی زنان شکل گرفته است.
همزمان با دستاوردهای چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در اجرای اهداف توسعه هزاره، دولت برنامه‌های ویژه‌ای را برای حوزه‌های مغفول اهداف توسعه هزاره که مورد توجه برنامه‌های توسعه‌ای بعد از 2015 می‌باشد مانند رفع خشونت علیه زنان، توانمندسازی زنان جهت دسترسی برابر به منابع و فرصت‌ها و ارتقای مشارکت سیاسی و مدیریتی زنان تدارک دیده است که در این زمینه مشخصاً می‌توان به لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت که مراحل نهایی خود را طی می‌نماید اشاره نمود.
اعمال تحریم‌های ناعادلانه و یک جانبه تحمیلی علیه ایران توسط برخی کشورها، در ذات خود غیر انسانی و علیه صلح و امنیت بوده و مظهر شرم‌آور خشونت ساختاری می‌باشند. مردمان عادی و آسیب‌پذیر بویژه زنان و کودکان قربانی تحریم‌هایی هستند که حقوق غیرقابل انکار انسانی مردم ایران را از جمله حق صلح، حق توسعه، حق دسترسی به بهداشت و آموزش و بالاتر از همه حق حیات زنان وکودکان را نقض می‌نماید.
معهذا باید یادآور شد که چالش‌های پیش روی زنان تنها در صورتی مورد توجه قرار می‌گیرند که جهان علیه هرگونه خشونت و افراط گری متحد و صدای زنانی در شرایط منازعه مسلحانه و در سرزمین‌های اشغالی شنیده شود.
در خاتمه مایلم در خصوص همکاری هیأت نمایندگی ایران با شما جهت دستیابی نشست به نتیجه پربار در خصوص اجرای اهداف توسعه‌ای هزاره به شما اطمینان بخشم.

شناسه خبر: 75846

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده