رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت:

سفرهای خارجی باید در راستای منافع ملی و توسعه اقتصادی کشور باشد

مرتضی بانک نماینده رییس جمهور و رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت در نشست چشم‌انداز و اهداف سفرهای خارجی در دستگاه‌های اجرایی که با حضور معاونان دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، گفت: هدف برگزاری نشست این است که ببینیم چگونه از سفرهای خارجی برای ارتقای بهره‌وری و بهینه‌سازی در فعالیت‌های مربوط به هر دستگاه اجرایی استفاده شود و سفرها با اهداف دقیق‌تر و مشخص‌تر برگزار شود تا اهداف نظام را بیش از پیش محقق کند.

شناسه خبر: 75770 -

يکشنبه 18 اسفند 1392 - 20:50

مرتضی بانک با بیان اینکه سفرهای خارجی هم به لحاظ سیاسی و در راستای توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها اهمیت دارد و هم به لحاظ تأمین امکانات و نیازمندی‌های کشور، افزود: البته با وجود تحریم‌ها و مضایقی که در عرصه بین‌المللی به جمهوری اسلامی تحمیل شده، با عنایت به روحیه‌ای که برای اتکا بر توانمندی، تخصص و تجربه نیروهای داخلی در تمام اجزای نظام ریشه دوانده محدود شدن تعاملات خارجی نتوانسته مشکل خاصی در تأمین نیازمندی‌های کشور ایجاد نماید و روحیه خودباوری و استقلال‌طلبی در دولتمردان و مردم توانسته برنامه‌ها و سیاست‌های بدخواهان نظام را خنثی کند.
رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت اظهار کرد: تأکید مقام معظم رهبری بر بهره‌گیری از دانش‌های نوین با تکیه بر استفاده از توانمندی‌های داخلی باعث شده که عزم، اراده و حرکتی قوی در کشور برای تأمین نیاز کشور به دستاوردهای علمی و فنی جدید در بدنه کارشناسی و متخصصین کشور ایجاد شود که این مایه افتخار ایران است.
وی ادامه داد: در عین حال باید در سفرهای خارجی و تبادل هیأت‌های کارشناسی در عرصه بین‌المللی، کسب دانش، تجربه و بهره‌گیری از دستاوردهای روز دنیا و بومی کردن این دستاوردها را در اولویت قرار دهیم.
مرتضی بانک تصریح کرد: باید این رویکرد را مبنای سفرهای خارجی در دستگاه اجرایی قرار دهیم و هر سفری را که نتواند در راستای راهبرد به تأمین منافع کشور بیانجامد، از دستور کار خارج کنیم.
رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت گفت: در کشوری مثل ایران که تحولات پرشتاب اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی را به عنوان یک کشور اسلامی و مستقل در منطقه و جهان تجربه می‌کند بسیار مهم است که سفرهای خارجی به نحوی برنامه‌ریزی و اجرا شود که به عزت، آبرو و حیثیت نظام و ملت در آنها به نحو احسن لحاظ و حفظ شود.
وی با اشاره به اینکه همه تحرکات و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی مستقل در معرض توجه ویژه ناظرین بین‌المللی است، اضافه کرد: اگر هیأت‌های مختلف برای یک هدف و منظور واحد سفرهای متعدد به خارج از کشور داشته باشند این علاوه بر اینکه هزینه‌های مادی به کشور تحمیل می‌کند بالاتر از آن هزینه‌های سیاسی و حیثیتی نیز به جمهوری اسلامی تحمیل خواهد کرد و تحلیل و تصویری نامطلوب از کشورمان به جهان ارائه می‌کند.
مرتضی بانک با تأکید بر اینکه سفرهای خارجی مسئولان دستگاه‌های اجرایی باید به نحوی تنظیم و انجام شود که کمترین بار منفی و بیشترین استفاده را برای کشور به ارمغان بیاورد، اظهار کرد: متأسفانه در کشور بانک اطلاعاتی درباره سفرهای خارجی وجود ندارد و دولتمردان و مسئولان جدید که بر سر کار می‌آیند امکان استفاده از تجربیات مسئولان دولت‌های قبلی در سفرهای خارجی را ندارند و خودِ این مسأله باعث انجام سفرهای متعدد و تکراری برای تحقق یک هدف می‌شود.
رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت تصریح کرد: سفرهای پیش روی مسئولان دستگاه‌های اجرایی کشور باید به گونه‌ای تنظیم شود که در ادامه و در راستای تکمیل سفرهای گذشته باشد و برای این منظور همه دستگاه‌های اجرایی باید بانک اطلاعات کاملی از سفرهای خارجی قبلی و فعلی خود تهیه کنند که در آنها اهداف سفر، میزان تحقق این اهداف، چرایی عدم تحقق اهداف و راهکارهای تحقق این اهداف در سفرهای احتمالی آتی مشخص شده باشد.
وی با طرح این سوال که چگونه باید بانک اطلاعاتی سفرهای خارجی تهیه شود و چگونه این بانک مورد استفاده قرار گیرد، گفت: وقتی در وضعیت فعلی توانسته‌ایم اقدامات و تأثیرگذاری‌های ارزشمندی در جهان داشته باشیم قطعاً با استفاده از تجربیات گذشته دستاوردها و تأثیرگذاری‌های جمهوری اسلامی در جهان چندین برابر خواهد شد.
مرتضی بانک تأکید کرد: برای تأمین حداکثری منافع ملی و استفاده بهینه از روابط خارجی در توسعه بیش از پیش کشور باید فعالیت‌ها و روابط خارجی کشور بسیار دقیق برنامه‌ریزی شود.
رییس هیأت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت با اشاره به تأکید سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر استفاده از توان داخلی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه تکیه بر امکانات، دانش و تجربه داخلی کشور باشد و در صورت ضرورت، برای استفاده از ظرفیت‌های تکمیلی، به خارج از کشور مراجعه شود و این نگاه متفاوت از آن است که اقتصاد بر اساس شرایط خارجی هدایت شود.
وی تأکید کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال سخت‌گیری درباره سفرهای خارجی نیست و فقط به دنبال این هدف است که این سفرها با هدف مشخص و برنامه‌ریزی برای حصول بیشترین بهره‌وری و کمترین هزینه‌ها انجام شود.

شناسه خبر: 75770

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده