رییس‌جمهوری صبح امروز در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات:

دولت تدبیر و امید معتقد به َآزادی مسئولانه است

رییس‌جمهوری صبح امروز در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاههای اطلاع رسانی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید معتقد به َآزادی مسئولانه است گفت: باید بگذاریم میدان قلم و بیان باز باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود.

شناسه خبر: 75732 -

شنبه 17 اسفند 1392 - 12:07

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاههای اطلاع رسانی را جشنواره احترام به آزادی در زمینه ارتباطات و اطلاع رسانی به جامعه توصیف کرد و گفت: اینکه عصر امروز را عصر ارتباطات و اطلاعات می ‌نامند با واقعیت دنیای امروز منطبق است.
رییس‌جمهوری افزود: ارتباطات و اطلاعات آفریننده اصلی قدرت در یک کشور است و بی تردید بخش بزرگی از قدرت نرم در هر کشوری در اختیار صاحبان اندیشه، فکر، بیان و قلم است.
دکتر روحانی با بیان اینکه هر کشوری که در آن آزادی اندیشه، سخن، بیان و قلم و گردش آزاد اطلاعات بیشتر باشد زمینه پیشرفت و تعالی در آن مهیاتر خواهد بود، گفت: بی تردید اگر در جامعه‌ای دهان‌ها بسته و قلم‌ها شکسته شود اعتماد عمومی در آن جامعه از بین خواهد رفت و چشم‌ها و گوشها به سمت امکانات ارتباطاتی بیگانگان هدایت خواهد شد.
رییس‌جمهوری افزود: البته آ‌زادی بیان باید با در نظر گرفتن شرایط تاریخی، فرهنگی، دینی، مذهبی و اجتماعی یک کشور جامعه باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در همه جوامع اصول، ارزش‌ها و مقدساتی وجود دارد که باید مورد احترام همگان قرار گیرد، گفت: اگر رسانه ای بخواهد این اصول را رعایت نکند بی تردید ارتباط خود را با جامعه و مردم تضعیف یا قطع کرده است.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: مقدسات دینی و ارزشهای فرهنگی، قومی و ملی باید مورد احترام همگان باشد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امروز حساسیت‌ها در جامعه ما حتی برای طوایف، ایلات و اقوام بسیار مهم است و با کوچکترین خطایی آنها واکنش نشان داده و همه باید به این حساسیت‌ها توجه کنیم.
رییس‌جمهوری گفت: البته امروز می‌دانیم قدرت رسانه‌های کشور هر مقدار قوی‌تر باشد ما توانمندتر در صحنه بین‌المللی حضور پیدا خواهیم کرد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سوال که چرا امروز نتوانستیم بعد از 35 سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه راضی باشند، گفت: اگر با فشارها و شیوه‌های پلیسی مساله فرهنگی حل شدنی بود امروز دیگر نباید نگران فرهنگ جامعه می‌بودیم.
رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: مشکل اعتیاد، طلاق، اختلافات اجتماعی و مشکلات مربوط به شکاف‌های اجتماعی و نادیده گرفتن قواعد بازی در مسائل سیاسی و بسیاری مسائل فرهنگی که با آن مواجه هستیم بخش عمده‌ای از آن به خاطر ضعف در فرهنگ است.
دکتر روحانی همچنین با طرح این سوال که امروز فرهنگ کشور در اختیار کیست؟ گفت: بنده بسیار خوشحالم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بلافاصله به ندای رهبر معظم انقلاب پاسخ داده‌اند اما سوال اینجاست که چه مقدار از مسائل فرهنگی کشور در اختیار وزیر است؟ و چه میزان بودجه فرهنگی در اختیار بخشهای متصدی فرهنگ دولتی قرار دارد؟
رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز چند برابر بودجه ای که در اختیار بخش دولتی قرار دارد در اختیار مراکز دیگری است که از بودجه عمومی استفاده می کنند گفت: امروز بودجه عظیم فرهنگی در اختیار بخشها و نهادهایی است که تحت نظارت قوه مجریه کشور به معنای خاص کلمه نیستند که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برای این امر بیاندیشد و مسیری را تعیین کند تا مشخص شود بخش عمومی فرهنگی با بودجه‌ای که در اختیار دارد جه اقداماتی انجام می‌دهد.
ادامه دارد

شناسه خبر: 75732

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده